سایت ها

نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


در مورد اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید که این اختلال در اثر چه عواملی به وجود می آید و چه ارگان هایی از بدن را درگیر می کند؟ علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) را می شناسید؟ آیا میتوان این اختلال را با درمان های خانگی هم معالجه کرد یا فقط با جراحی درمان می شود؟ در این مقاله از بخش دندانپزشکی و  فیزیوتراپی و ارتوپدی دکتر سلام به بررسی اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) می پردازیم. در این مقاله تمام راه های درمانی پزشکی و سنتی این اختلال را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

مفصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای مانند یک لولای لغزشی عمل می ‌کند و استخوان فک تان را به جمجمه متصل می ‌کند. شما در هر طرف فک خود یک مفصل دارید. اختلالات مفصل فکی گیجگاهی نوعی اختلال مفصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای است که می ‌تواند باعث درد در مفاصل فک و ماهیچه ‌های شما که حرکات فک را کنترل می ‌کنند شود.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

اغلب تعیین دقیق اختلال مفصل فکی گیجگاهی دشوار است. درد شما ممکن است به دلیل ترکیبی از عوامل، مثل ژنتیک، ورم مفاصل و یا آسیب دیدگی فک باشد. برخی از افرادی که درد فک دارند نیز تمایل دارند دندان‌ های خود را به هم بفشارند، اگر چه بسیاری از افراد عادت دارند دندان‌ های خود را به هم بفشارند و این دلیلی بر اختلال مفصل فکی گیج گاهی نیست.

در اغلب موارد، درد و ناراحتی ناشی از اختلالات TMJ موقتی است و می ‌تواند با درمان و مراقبت از خود و یا درمان های غیرجراحی تسکین یابد. جراحی معمولا بعد از انجام اقدامات دیگر و شکست آن ها انجام می‌ گیرد اما برخی از افراد مبتلا به اختلالات TMJ ممکن است از درمان ‌های جراحی بهره‌ مند شوند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

علایم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

نشانه ‌ها و علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد و حساسیت فک
 • درد در یک یا هردوی مفاصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای
 • درد در درون و اطراف گوش
 • سختی در جویدن و یا درد در حین جویدن
 • درد در صورت
 • قفل شدن مفصل باعث می ‌شود که دهان خود را به سختی باز یا بسته کنید

هم چنین وقتی که دهان خود را باز می ‌کنید یا گاز می ‌زنید اختلالات کروموزومی نیز می ‌توانند باعث ایجاد صدای کلیک یا احساس فشار شوند. اما اگر درد یا محدودیت حرکتی در هنگام ایجاد صدا وجود نداشته باشد، احتمالا برای اختلال TMJ به درمان نیاز ندارید.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

 چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر درد یا فشار مداومی در فک خود دارید و یا اگر نمی ‌توانید فک خود را به طور کامل ببندید، به سراغ درمان پزشکی بروید. پزشک، دندان‌ پزشک و یا متخصص اختلالات فک می‌ تواند علل و درمان‌ های ممکن برای رفع مشکل شما را مورد بحث قرار دهد.

علل اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

مفصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای، عمل لولایی را با حرکت ‌های لغزشی ترکیب می ‌کند. قسمت ‌هایی از استخوان ‌ها که در مفاصل با هم کنش می ‌کنند با غضروف پوشیده شده‌ اند و توسط یک صفحه جاذب شوک کوچک که به طور معمول حرکت را نرم می کند، از هم جدا می ‌شوند.

ممکن است اختلالات  TMJ دردناکی رخ دهد اگر:

 • صفحه از محل مناسب خود جابجا شود.
 • غضروف مفاصل به علت آرتروز آسیب ببیند.
 • مفصل به وسیله ضربه یا موارد دیگر آسیب ببیند.

اما در بسیاری از موارد علت اختلالات TMJ مشخص نیست.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به اختلالات TMJ را افزایش دهند عبارتند از:

 • انواع مختلفی از آرتروز، مثل روماتیسم و استئوآرتریت
 • آسیب دیدگی فک
 • ساییدگی مزمن و بلند مدت دندان

برخی بیماری ‌های بافت ارتباطی که مشکلاتی را ایجاد می ‌کنند که ممکن است بر مفاصل گیجگاهی زیرآرواره ای اثر بگذارند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

تشخیص اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

پزشک یا دندان‌ پزشک تان علائم شما را بررسی کرده و فک تان را بررسی خواهد کرد. او احتمالا خواهد گفت:

 • زمانی که دهان خود را باز و بسته می ‌کنید، فک تان را حس کنید و گوش کنید.
 • میزان حرکت فک تان را زیر نظر بگیرید.
 • روی قسمت‌ های اطراف فک خود فشار وارد کنید تا محل درد یا ناراحتی را شناسایی کنید.

اگر پزشک یا دندانپزشک تان مشکلی را شناسایی کند، ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید:

 • پرتو‌های ایکس دندان ‌پزشکی که دندان ‌ها و فک تان را بررسی می‌ کنند.
 • سی تی اسکن برای عکس برداری دقیق از استخوان‌ های موجود در مفاصل فک
 • ام آر آی که مشکلات مربوط به صفحه مفاصل یا بافت نرم اطراف را نمایان می کند.

آرتروسکوپی نیز گاهی در تشخیص اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) استفاده می ‌شود. در طی آرتروسکوپی، پزشک شما یک لوله نازک کوچک را در فضای مفصلی می گذارد و سپس یک دوربین کوچک را  برای مشاهده این ناحیه و کمک به تعیین یک تشخیص مناسب وارد می کند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

درمان

در برخی موارد، علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) ممکن است بدون درمان از بین بروند. اگر علائم تان از بین نرفت، ممکن است پزشک شما انواع مختلفی از گزینه‌ های درمانی را توصیه کند، که اغلب در یک زمان انجام می ‌شود.

درمان اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) با داروها

همراه با درمان‌ های غیرجراحی دیگر، این گزینه‌ های دارویی می‌ توانند به تسکین درد مرتبط با اختلالات TMJ  کمک کنند:

 • مسکن‌ ها و ضد التهاب ها. اگر داروهای ضد درد معمول به اندازه کافی برای تسکین درد TMJ کافی نباشند، ممکن است پزشک یا دندان ‌پزشک تان برای مدت محدودی، مسکن های قوی تری مانند ایبوپروفن را تجویز کند.
 • داروهای ضد افسردگی. این داروها، مانند آمی تریپتیلین، عمدتا برای افسردگی استفاده می‌ شوند، اما گاهی اوقات در دوزهای پایین، برای تسکین درد، کنترل دندان قروچه و بی ‌خوابی نیز استفاده می ‌شوند.
 • آرامبخش ماهیچه ‌ای. این نوع داروها گاهی برای چند روز یا چند هفته به کار می ‌روند تا درد ناشی از اختلالات TMJ ایجاد شده توسط اسپاسم ماهیچه ای را تسکین دهند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

روش های درمانی دیگر

روش ‌های درمانی به منظور بهبود اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) عبارتند از:

 • اسپلینت دهانی یا محافظ دهان. اغلب، افراد مبتلا به درد فک از سوار کردن یک دستگاه نرم یا محکم بر روی دندان ‌ها استفاده می کنند، اما دلایل سودمند بودن استفاده از این لوازم، به خوبی فهمیده نشده است.
 • درمان فیزیکی. در کنار تمرین ‌های کششی و تقویت ماهیچه‌ های فک، درمان ‌ها ممکن است شامل فراصوت و ایجاد رطوبت به وسیله حرارت و یخ باشد.
 • مشاوره. آموزش و مشاوره می ‌تواند به شما کمک کند تا عوامل و رفتارهایی را که باعث تشدید درد شما می ‌شوند را شناسایی کنید تا بتوانید از آن‌ ها دوری کنید. رفتارهایی مانند قفل کردن یا ساییدن دندانها به هم، تکیه دادن به چانه و یا جویدن ناخن.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

جراحی اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

هنگامی که روش ‌های دیگر کمکی نمی ‌کنند، پزشک شما ممکن است چنین دستورالعمل هایی را پیشنهاد کند:

 • بزل مفصل. یک روش بسیار تهاجمی است که شامل فرو بردن سوزن ‌های کوچک در مفاصل است، به طوری که سیال داخل مفاصل خارج شود تا درد و التهاب کاهش یابد.
 • تزریق. در برخی افراد تزریق کورتیکواستروئید به مفصل می ‌تواند مفید باشد. تزریق بوتالینیوم نوع A (بوتاکس و چیزهای دیگر) به ماهیچه ‌های فک که برای جویدن به کار می ‌روند ممکن است درد مرتبط با اختلالات TMJ را تسکین دهد.
 • آرتروسکپی TMJ: در برخی موارد، جراحی آرتروسکپی می‌ تواند برای درمان انواع مختلف اختلالات TMJ به عنوان یک عمل جراحی باز مفاصل موثر باشد. یک لوله باریک کوچک در فضای مفاصل قرار داده می ‌شود و سپس یک آرتروسکوپ وارد می ‌شود و ابزار جراحی کوچکی برای جراحی استفاده می ‌شود. این روش خطرات و عوارض کمتری نسبت به عمل جراحی باز دارد، اما محدودیت‌ هایی نیز دارد.
 • جراحی باز مفصل. اگر درد فک شما با درمان ‌های عادی حل نشود و به نظر برسد که ناشی از یک مشکل ساختاری در مفاصل است، پزشک یا دندان‌ پزشک شما ممکن است پیشنهاد جراحی باز مفاصل برای تعمیر یا تعویض مفصل را بدهد. با این حال، جراحی باز مفاصل خطرات بیشتری نسبت به روش ‌های دیگر دارد و باید بسیار دقیق انجام شود.

اگر پزشک شما جراحی و یا سایر روش ‌ها را توصیه می‌کند حتما مزایا و خطرات بالقوه را بررسی کنید و بپرسید که تمام گزینه‌ های شما چه چیزهایی هستند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

سبک زندگی و درمان‌ های خانگی اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

نکات زیر ممکن است به شما کمک کنند تا علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) را کاهش دهید:

 • از استفاده بیش از حد از ماهیچه‌ های فک خودداری کنید. غذاهای نرم بخورید. مواد غذایی را به تکه ‌های کوچک ببرید. از غذاهای چسبناک یا جویدنی دوری کنید. از جویدن آدامس پرهیز کنید.
 • کشش و ماساژ. پزشک، دندان‌ پزشک و یا درمانگر فیزیکی ممکن است به شما نشان دهند که چگونه تمرینات ورزشی را انجام دهید و ماهیچه ‌های فک خود را تقویت کرده و چگونه ماهیچه های خود را ماساژ دهید.
 • گرما یا سرما. استفاده از گرما، رطوبت و یا یخ در کنار صورت ممکن است به کاهش درد کمک کند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

درمان های جایگزین

تکنیک ‌های پزشکی مکمل ممکن است به مدیریت درد مزمن مرتبط با اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) کمک کند. برخی از این روش ها عبارتند از:

 • طب سوزنی. یک متخصص آموزش ‌دیده در طب سوزنی با قرار دادن سوزن‌ های نازک مویی در محل ‌های خاص بدن، درد مزمن را درمان می ‌کند.
 • روش‌های تمدد اعصاب. تنفش آهسته و عمیق آگاهانه و منظم می ‌تواند به تسکین دادن ماهیچه ‌های عصبی کمک کند که این کار می‌ تواند درد را کاهش دهد.
 • پس ‌خوراند زیستی. ابزارهای الکترونیکی که بر سفتی عضلات خاصی نظارت دارند می ‌توانند به شما کمک کنند که تکنیک ‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید.

احتمالا برای اولین بار در مورد علائم بیماری خود با پزشک خانوادگی یا دندان ‌پزشک خود صحبت خواهید کرد. اگر درمان پیشنهاد شده به اندازه کافی باعث تسکین درد نشود، باید به پزشکی مراجعه کنید که متخصص اختلالات مفصل فکی گیجگاهی است.


در مورد قرص پریناتال چه می دانید؟ آیا تا به حال از این دارو استفاده کرده اید؟ آیا با عوارض و نحوه مصرف آن آشنایی دارید؟ قطعا اگر در دوران بارداری به سر می برید یا این دوران را گذرانده اید، با این قرص مولتی ویتامین آشنایی دارید. آیا غیر از دوران بارداری هم میتوان این دارو را مصرف کرد؟ در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی قرص پریناتال خواهیم پرداخت و در مورد فواید این مولتی ویتامین برای جنین و مادر صحبت خواهیم کرد. همچنین در مورد ترکیبات قرص پریناتال ، اطلاعات مفیدی را ارائه خواهیم داد.

قرص پریناتال چیست؟

از جمله قرص هایی که برای زنان باردار و شیرده، مفید است میتوان به قرص پریناتال اشاره کرد. این قرص، یک قرص مولتی ویتامین است که نیاز بدن به 13 نوع از ویتامین ها و مواد معدنی را برطرف می کند. متخصصان توصیه می کنند که مصرف این دارو را از ماه چهارم بارداری شروع کرده و تا پایان دوران شیردهی ادامه دهید.

قرص پریناتال

از جمله فواید مصرف این دارو این است که خطر بروز اختلالات مغزی و نخاعی در جنین را به حداقل می رساند. همچنین باعث تقویت شدن سیستم عصبی جنین می گردد. در ادامه به بررسی چند فایده مهم این قرص خواهیم پرداخت:

 • باعث تکامل یافتن بهتر جنین می شود
 • باعث رشد سالم تر جنین می شود
 • باعث افزایش سلامت استخوان جنین و مادر می شود
 • رشد و نمو جنین را سریع تر می کند
 • انرژی و قدرت بدنی مادر را افزایش می دهد
 • سیستم ایمنی مادر و نوزاد تقویت می شود

قرص پریناتال

ترکیبات قرص ویتامین پریناتال

همانطور که در اول این مقاله اشاره شد، 13 نوع ویتامین و ماده معدنی در این قرص یافت می شود که در ادامه به بررسی مهم ترین آنها می پردازیم:

فولیک اسید

همانطور که می دانید همه پزشکان توصیه می کنند که زنان باردار از همان ماه های اولیه بارداری مصرف فولیک اسید را شروع کنند. زیرا باعث کاهش خطر نواقص لوله عصبی جنین می شود. هر زن بارداری باید روزانه 400 الی 800 میلی گرم از این ماده معدنی را دریافت کند. این مقدار هم می تواند از طریق رژیم غذایی و هم از طریق مکمل ها تامین شود.

آهن

تمام زنان 19 ساله تا 50 ساله باید روزانه 18 میلی گرم آهن مصرف کنند و هر زن بارداری باید در طول این دروان، باید مصرف آهن خود را تا 27 میلی گرم افزایش دهند.

شاید برایتان سوال باشد که آیا پس از سن 50 سالگی نیازی به مصرف آهن نیست؟ خیر، این زنان هم نیاز به مصرف آهن دارند ولی با میزان کمتر، یعنی چیزی در حدود 8 میلی گرم.

 آیا اگر بیش از این میزان، مصرف گردد باعث بروز مشکل و عوارضی در بدن می شود؟ بله، اگر در مصرف آهن، افراط شود، می تواند باعث بروز یبوست، تهوع و اسهال گردد. اگر میزان مصرف آهن خیلی زیاد باشد، حتی می تواند باعث مرگ شود.

قرص پریناتال

کلسیم

زنان و مردان بالغ بین 19 تا 50 ساله و زنان باردار، نیاز به مصرف 1000 میلی گرم کلسیم به صورت روزانه دارند. مردان بالای 51 ساله نیز نیاز به مصرف 1000 میلی گرم کلسیم در روز دارند. اما زنان بالای 51 ساله، باید کلسیم بیشتری مصرف کنند و میزان مصرف این افراد باید حدود 1200 میلی گرم در طی روز باشد.

میزان کلسیم موجود در مولتی ویتامین پریناتال ، حدود 200 الی 300 میلی گرم است. شما باید بقیه کلسیم مورد نیاز بدنتان را از رژیم غذایی تان، تامین کنید. دقت کنید که نباید انتظار داشته باشید که مولتی ویتامین پریناتال ، کلسیم بدنتان را تامین کند. در صورت متکی بودن به این مولتی ویتامین، مشکلات استخوانی مانند پوکی استخوان شما را تهدید خواهد کرد.

از جمله مواد معدنی دیگری که در این مولتی ویتامین یافت می شود شامل:

 • ویتامین D به اندازه 400 واحد
 • ویتامین ث چیزی در حدود 70 میلی گرم
 • تیامین به اندازه 3 میلی گرم
 • ریبوفلاوین، 2 میلی گرم
 • نیاسین چیزی در حدود 20 میلی گرم
 • ویتامین B12، 6 میکرو گرم
 • ویتامین E به اندازه 10 میلی گرم
 • روی، 15 میلی گرم
 • ید، 150 میکروگرم

عوارض پریناتال

تنها عارضه ای که تا به حال برای این دارو، گزارش شده است، داشتن اندکی حالت تهوع است.

نحوه مصرف مولتی ویتامین پریناتال در دوران بارداری

حتما این دارو را با تجویز پزشک مصرف کنید. معمولا پزشکان به شما توصیه می کنند که یک عدد در روز و به همراه غذای خود آن را مصرف کنید. این مولتی ویتامین از ماه چهارم بارداری تجویز می شود.

قرص پریناتال

تداخلات دارویی مولتی ویتامین پریناتال

اگر از داروهای دیگری نیز استفاده می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت وجود اختلال با مولتی ویتامین پریناتال ، مراقبت های لازم را انجام دهد و دوز مناسبی برایتان تجویز کند.

راهنمای داخل جعبه دارو را نیز به دقت بخوانید و از اختلالات دارویی و غذایی ذکر شده مطلع شوید.

گاهی مصرف همزمان داروها، بر روی هم اثرات نامطلوبی می گذارد که از جمله این موارد میتوان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • تاثیر دارو را کاهش می دهد
 • عوارض دارو را افزایش می دهد
 • در روند جذب دارو اختلالاتی را به وجود می آورد

تصورات غلط در مورد مولتی ویتامین پریناتال

بر طبق گفته بعضی از مصرف کنندگان مولتی ویتامین پریناتال ، این دارو باعث تقویت و ضخیم شدن موها می گردد و باعث می شود که ناخن هایی سالم تر و زیباتر داشته باشند. اما بر طبق گفته کلینیک مایو، این گفته درست نیست و تاثیر بسزایی صرفا برای مو و ناخن ندارد.

سرطان پوست چگونه درمان می‌ شود؟

بدون دیدگاه


درمان‌ های سرطان پوست به نوع سرطان، مرحله، اندازه و محل تومور و چیزهای دیگر بستگی دارد. برای سرطان سلول پایه ‌ای و سرطان سلول سنگفرشی اغلب تراشيدن (کورتاژ) بافت سرطانی و خشکاندن الکتريکی (الکترودسیکیشن) تنها چیزی است که مورد نیاز است. عمل جراحی موس یک گزینه جانبی برای کاهش اثر زخم است. درمان ملانوما نیز شامل جراحی است. بسته به مرحله سرطان، ممکن است درمان ‌های دیگر مانند ایمنی درمانی، درمان هدفمند، شیمی‌ درمانی و پرتودرمانی مورد نیاز باشد. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی روش های درمان سرطان پوست می پردازیم.

جراحی سرطان پوست

یک تیم از پزشکان برای تعیین بهترین برنامه درمان سرطان پوست با شما همکاری خواهند کرد. این تیم ممکن است شامل متخصصانی مانند متخصص سرطان، تومور شناس، متخصص پرتو درمانی، متخصص پوست، جراح پلاستیک و یک آسیب ‌شناس باشد.

سرطان پوست

هر دو نوع سرطان پوست ملانومایی و غیرملانومایی در زمانی که تومور ضعیف است، اگر تشخیص داده شود و درمان شود، احتمالا با موفقیت کامل درمان می شود. جراحی برای از بین بردن تومور یک درمان استاندارد است، اما گزینه ‌های دیگر نیز در دسترس هستند. نوع روش درمانی برای سرطان ‌ها از جمله سرطان پوست به این بستگی دارد که ضایعه تا چه اندازه بزرگ است و در کجای بدن یافت شده است و از چه نوعی است. گزینه ‌های جراحی شامل موارد زیر هستند:

حذف ساده سرطان پوست

این روش با تزریق یک بی‌ حسی موضعی انجام می ‌شود و سپس با جراحی عامل سرطانی برداشته و حذف می شود و ناحیه کوچکی از بافت طبیعی اطراف آن نیز برداشته می شود. این روش اغلب برای سرطان سلول پایه ‌ای و سرطان سلول سنگفرشی انجام می ‌شود.

سرطان پوست

تراشيدن (کورتاژ) بافت سرطانی و خشکاندن الکتريکی (الکترودسیکیشن) 

تراشيدن (کورتاژ) بافت سرطاني و خشکاندن الکتريکي (الکترودسیکیشن) گزینه دیگری است که ممکن است برای سرطان سلول پایه ‌ای و سرطان سلول سنگفرشی مورد استفاده قرار گیرد. در این روش، پوست به طور محلی بی‌ حس می شود و یک چاقوی جراحی برای کورتاژ به کار می رود. الکترودسیکیشن بافت ‌های اطراف را می سوزاند تا خونریزی متوقف شود.

جراحی موس سرطان پوست

جراحی پلاستیک (تحت کنترل میکروسکوپی) یک تکنیک جراحی بسیار تخصصی است که ممکن است در هنگام ابتلا به سرطان پوست ملانومایی از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار باشد.

جراحی با برداشتن سرطان قابل‌ مشاهده آغاز می‌ شود و نمونه را به پاتولوژی ارسال می‌ کنند. پاتولوژ نمونه را زیر میکروسکوپ نگاه می‌ کند تا ببیند آیا سلول ‌های تومور در نزدیکی لبه های نمونه برداشته شده وجود دارند یا نه. اگر اینطور است، جراحی بیشتری انجام می‌ شود و پس از آن مجدد پاتولوژ ارزیابی می کند و این کار تا زمانی که همه لبه ها تمیز شوند ادامه می یابد.

 تیجه نهایی این روش، این است که آسیب‌ های کمتری نسبت به زمانی که جراح قسمت بزرگی از بافت را بر می دارد تا مطمئن شود که سرطان از بین رفته است یا خیر وارد می شود.

سرطان پوست

جراحی ملانوما

جراحی برای ملانوما شدیدتر است و بسیاری از مردم از میزان بافتی که معمولا برداشته می شود، شگفت‌ زده می‌ شوند. بسته به موقعیت ملانوما یا اندازه آن ، جراحی ممکن است در دفتر پزشک و یا در اتاق عمل انجام شود. برای تومورهای کوچک، ممکن است یک بی‌ حسی موضعی تزریق شود، اما در روش‌ های دیگر بی‌ حسی اعصاب یا بی حسی کلی مورد نیاز است.

یک برش کامل بیضی‌ شکل انجام می ‌شود. برای ملانوماهای بزرگتر و یا ملانومای موجود در مناطق خاص، معمولا به جای متخصص پوست، یک جراح پلاستیک این عمل را انجام می ‌دهد، یا هردو با هم‌ کار می ‌کنند.  اگر نیاز به نمونه‌ برداری بیوپسی داشته باشید، این کار اغلب در زمان عمل جراحی انجام می ‌شود.

عوارض جانبی جراحی سرطان پوست

عوارض جانبی هر نوع جراحی برای سرطان پوست ممکن است شامل خونریزی و یا عفونت و زخم باشد. با این حال، حتی در جراحی ‌های بسیار گسترده جراحی پلاستیک می‌ تواند در احیای ظاهر، شگفتی ایجاد کند.

سرطان پوست

راهکارهای مبتنی بر متخصص

برخی از روش‌ ها وجود دارند که به ندرت انجام می ‌شوند و یا به عنوان جایگزینی برای از بین بردن یک تومور در نظر گرفته می ‌شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • جراحی به روش کرایو (منجمد کردن سرطان پوست) گاهی اوقات برای درمان سرطان پوست بسیار کوچک به کار می ‌رود، به ویژه زمانی که تعداد زیادی از سلول های پیش سرطانی و آسیب ‌های سرطانی کوچک وجود دارند. در انجام جراحی کرایو برای از بین بردن هر گونه ضایعات پایدار و یا درمان بیماری‌ های پوستی ممکن است لازم باشد تا این روش چند بار تکرار شود.
 • لیزر درمانی (استفاده از یک اشعه باریک نور برای برداشتن تومور) در درمان سرطان پوست مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از آنجا که این درمان نسبتا جدید است، هنوز مشخص نیست که اثربخشی درمان توسط لیزر در مقایسه با دیگر جراحی های سرطان پوست چگونه است.
 • درم ابریژن (استفاده از ذرات سخت برای حذف تومور) به عنوان یک روش ممکن برای جلوگیری از رشد سرطان پوست مورد استفاده قرار می ‌گیرد، اما تحقیقات در مورد این که آیا این روش تفاوت قابل ‌توجهی را ایجاد می‌کند یا خیر هنوز در مراحل اولیه خود است. بنا بر گزارش‌ ها از این روش برای سرطان های پوست بسیار کوچک استفاده می شود.
 • شیمی درمانی موضعی با افودکس گاهی اوقات برای درمان سرطان سلولی کوچک و سطحی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. همچنین ممکن است برای درمان سرطان سلول پایه ‌ای و سرطان سلول سنگفرشی مورد استفاده قرار گیرد.
 • کرم آلدرای موضعی (ایمی‌کیمود) یک داروی ایمنی درمانی است که سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌ کند تا با سرطان مبارزه کند. اما در حال حاضر تنها برای سرطان سلول پایه ‌ای سطحی مورد تایید است. به طور کلی، جراحی ترجیح داده می ‌شود، اگرچه ممکن است در برخی موارد ایمی کیمود توصیه شود. این روش به علت مکانیسم اثرگذاری، جای زخمی باقی نمی گذارد. این کرم معمولا به صورت روزانه و برای مدت ۵ تا ۶ هفته استفاده می ‌شود.

سرطان پوست

ادجوانت درمانی سرطان پوست

چند گزینه درمانی برای سرطان ‌های پوستی که به مناطق دورتر بدن گسترش می‌یابند وجود دارد. این درمان ‌ها زمانی مورد استفاده قرار می ‌گیرند که هیچ مدرکی دال بر گسترش سرطان پوست در آزمایشات و یا مطالعات تصویربرداری وجود ندارد.

 از آنجا که مرحله میانی ملانومایی (مانند مرحله دوم و مرحله سوم) اغلب بعد از عمل تکرار می ‌شود، فرض می ‌شود که برخی از سلول ‌های سرطانی باقی مانده اند. این احتمال وجود دارد که تومور مرحله آخر به مناطق دیگر گسترش یابد.

 در ملانومای مرحله اول احتمالا تنها جراحی کافی باشد. اما مرحله دوم و مرحله سوم دارای خطر قابل‌ توجهی از برگشت مجدد بوده و برای پاک ‌سازی هر ناحیه از سرطان که در بدن باقی مانده است ممکن است درمان ‌های اضافی با ایمنی درمانی، درمان هدفمند و یا شیمی‌ درمانی، مورد استفاده قرار گیرد.

وقتی درمان به این روش مورد استفاده قرار می ‌گیرد، این روش به عنوان ادجوانت درمانی شناخته می ‌شود. در مرحله چهارم، برای درمان سرطان جراحی به تنهایی کافی نیست و ترکیبی از این درمان ‌ها مورد نیاز است.

ایمنی درمانی

ایمنی درمانی (که درمان هدفمند یا بیولوژیکی نیز نامیده می‌ شود) به سیستم ایمنی بدن در یافتن و حمله به سلول ‌های سرطانی کمک می ‌کند. این روش از موادی استفاده می کند که توسط بدن یا در آزمایشگاه برای سرعت بخشیدن، هدف گیری، یا بازیابی عملکرد سیستم ایمنی ساخته شده اند.

ایمنی تراپی ممکن است در ترکیب با جراحی و  یا شیمی ‌درمانی، یا به عنوان بخشی از یک آزمایش بالینی مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از درمان ‌های دیگر از جمله واکسن ‌های درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

عوارض جانبی این درمان ‌ها متفاوت است. آن‌ها می‌ توانند باعث خستگی، تب، لرز، سردرد، مشکلات حافظه، درد ماهیچه و خارش پوست شوند. گاهی اوقات عوارض جانبی ایمنی درمانی می ‌تواند شامل تغییر در فشار خون و یا افزایش مایع در ریه ‌ها باشد.

سرطان پوست

شیمی‌ درمانی گزینه ای برای درمان سرطان پوست

شیمی ‌درمانی استفاده از داروها برای نابودی هر گونه تقسیم سریع سلول‌ ها در بدن است. این روش می ‌تواند به وضوح برای حذف سلول ‌های سرطانی مفید باشد، اما چندین سلول معمولی به سرعت تقسیم می ‌شوند و هدف آن‌ ها نیز همین است. این امر باعث افزایش اثرات جانبی شیمی ‌درمانی، مانند کم خونی، ریزش مو و حالت تهوع می ‌شود.

شیمی ‌درمانی زمانی توصیه می شود که خطر بالایی از سرطان به وجود آمده باشد. شیمی درمانی نمی تواند سرطان را درمان کند اما اغلب می تواند علائم را کاهش داده و طول عمر را زیاد کند.

درمان هدفمند

درمان ‌های هدفمند داروهایی هستند که مسیرهای مولکولی خاص که در رشد سلول ‌های سرطانی دخالت دارند را به صفر می رسانند. در این روش، آن ‌ها سرطان را درمان نمی ‌کنند، بلکه ممکن است پیشرفت آن را در برخی افراد متوقف کنند. این روش درمانی اغلب اثرات جانبی کمتری نسبت به شیمی‌ درمانی دارد.

 پرتو درمانی سرطان پوست

پرتو درمانی، استفاده از اشعه ایکس و یا ذرات دیگر برای کشتن سلول ‌های سرطانی است. رایج ‌ترین نوع پرتو درمانی، پرتو نور خارجی است که از یک ماشین در خارج از بدن ساطع می ‌شود. تشعشع ممکن است به صورت داخلی از طریق دانه ‌هایی که در بدن کاشته می ‌شوند، داده شود.

این روش اغلب در زمانی که سرطان به غدد لنفاوی نفوذ کرده است استفاده می شود. این روش به طور معمول به جای درمان مستقیم سرطان پوست به عنوان یک درمان تسکین ‌دهنده برای کاهش درد و یا جلوگیری از فروپاشی ناشی از متاستاز مغز استفاده می ‌شود.

سرطان پوست

آزمایش‌ های بالینی

تحقیقات بالینی بسیاری وجود دارند که به دنبال درمان ‌های جدیدتر و بهتر برای سرطان پوست هستند و موسسه سرطان ملی در حال حاضر توصیه می ‌کند که هر فرد مبتلا به سرطان پوست از یکی از روش های موجود استفاده کند.

درمان سرطان به سرعت در حال تغییر است و درمان ‌های هدفمندی که در حال حاضر برای ملانوما استفاده می ‌شوند، یک دهه پیش بی ‌سابقه بودند، و حتی چند سال پیش تنها در آزمایش‌ های بالینی در دسترس بودند.

اغلب اوقات، تنها راهی که یک فرد می ‌تواند یک درمان جدیدتر را امتحان کند، ثبت ‌نام در یک آزمایش بالینی است. حرف های زیادی در مورد آزمایش ‌های بالینی وجود دارد و بسیاری از مردم نگران شرکت در این آزمایش ‌ها هستند.

 اما برخلاف آزمایش‌ های بالینی گذشته، بسیاری از این درمان ‌ها به طور دقیق به گونه‌ ای طراحی شده‌اند که ناهنجاری ‌های موجود در سلول ‌های ملانوما را هدف قرار دهند. به همین دلیل،  به احتمال زیاد آن ‌ها برای فردی که آن ‌ها را به عنوان بخشی از یک مطالعه تحقیقاتی دریافت می‌کند، مفید است.

درمان سرطان پوست با درمان های مکمل و جایگزین (CAM)  

در حال حاضر هیچ روش دیگری برای درمان سرطان پوست وجود ندارد، اما برخی از این درمان ‌های جانبی ممکن است در کاهش علائم و درمان سرطان مفید باشند. گزینه‌ هایی مانند مدیتیشن، یوگا، دعا، ماساژ درمانی و  طب سوزنی در حال حاضر در بسیاری از مراکز بزرگ سرطان ارائه می ‌شوند.

لازم به ذکر است که برخی از مکمل ‌های غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی می ‌توانند در درمان سرطان دخالت داشته باشند. برخی از مکمل ‌ها ممکن است خطر خونریزی بعد از جراحی را افزایش دهند. مهم است که قبل از مصرف مکمل ‌های غذایی یا ویتامین ها، با متخصص سرطان خود صحبت کنید.

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

 • دسته‌بندی نشده
 • دسامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

این مطلب از وب سایت دان موزیک • دانلود آهنگ. انتشار گردید.

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

در این پست می توانید آهنگ مجید خراطها چشمام را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

download song | Singer: Majid Kharatha | Song name: Cheshmam  | With the text song Share To Majid Kharatha-Cheshmam Mo on your social network

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
مجید خراطها چشمام حمید احدی ترانه غمگین

 

تکس موزیک مجید خراطها چشمام

 

🎵 یه وقتایی هرچی صداتو میبری 🎵

🎵 بالاتر کمتر صداتو میشنون 🎵

🎵 اما یه وقتا چشماته که داد میزنه … 🎵

🎵 الان چشمام باهات حرف داره 🎵

🎵 یه دقیقه تو چشام نگاه کن هیچی نگو 🎵

🎵 چشمامو میبینی میبینی داغونم 🎵

🎵 داغونه این خونه خونه دلتنگه 🎵

🎵 خونمون دلتنگه دلتنگ چشماتو چشماتو 🎵

🎵 میبینم میبینم سردی تو چه خونسردی 🎵

🎵 انگار اصلا نمیدونی با خودم گیرم 🎵

🎵 از چی دلگیرم تو خودم میرم 🎵

🎵 ولی چشمات که میدونه تو 🎵

🎵 یه بی اعصاب من یه دیوونه من بی تقصیرم 🎵

🎵 انگار اصلا نمیدونی با خودم گیرم 🎵

🎵 از چی دلگیرم هی تو خودم میرم 🎵

🎵 ولی چشمات که میدونه تو یه 🎵

🎵 بی اعصاب من یه دیوونه من بی تقصیرم 🎵

🎵 چشمامو میبینی میبینی داغونم 🎵

🎵 داغونه این خونه خونه دلتنگه 🎵

🎵 خونمون دلتنگه دلتنگ چشماتو چشماتو میبینم 🎵

🎵 میبینم سردی تو چه خونسردی 🎵

 

 

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام


آیا تولد نوزاد شما نزدیک است؟ آیا دوست دارید بدانید نوزادتان روز آخر زندگی در رحم تان، چه کارهایی را انجام می دهد؟ آیا می دانید هنگام تولد نوزاد چه کارهایی را برای زایمان انجام می دهد؟ آیا می دانید شما از روی نوسانات قلب جنین تان، می توانید بفهمید که موقع به دنیا آمدنش رسیده است؟ در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی چیزهایی که 24 ساعت قبل از تولد نوزاد در رحمتان اتفاق می افتد می پردازیم. با ما همراه باشید.

زمان تولد نوزاد و حرکت جنین به سمت پایین شکم مادر

یکی از علائمی که نشان می دهد کوچولوی شما در راه است، این است که به سمت پائین شکم شما حرکت می کند که معمولا 24 ساعت قبل از تولد اتفاق می افتد. همچنین می تواند چند هفته قبل از شروع درد زایمان نیز اتفاق بیفتد که نشان دهنده این است که زایمان همین گوشه و کنار است و به زودی زمان تولد نوزاد فرا می رسد.

تولد نوزاد

در این حالت، مادر حس می کند که حرکت جنین به سمت پایین شکم می باشد که همین موضوع  باعث سوزش سر دل می شود و راه رفتن را برای مادر، کمی دشوار می کند. در این حالت، بیشتر به نظر می رسد که کودک خودش را به لگن رسانده باشد. کودک این توانایی را نیز دارد که کمی دست و پایش را بکشد و این حالت، نشان دهنده این است که تولد او تقریبا نزدیک است.

هنگام تولد نوزاد از سر خودش برای به دنیا آمدن استفاده می کند

زمانی که کودک به حالت راست در لگن قرار می گیرد، با استفاده از سر، برای به دنیا آمدن، آماده می شود و با فشاری که وارد می کند، سر خود را در جهت مخالف رحم قرار می دهد که باعث شل شدن و نازک شدن مخاط رحم می شود. در اصطلاح به وضعیت، برگشتن جنین در رحم می گویند که سر نوزاد درون لگن مادر قرار می گیرد. با وارد ساختن این فشار، کانال واژن باز می شود. کودک از آنچه که انجام می دهد هیچ اطلاعی ندارد. آن زمان که نوزاد در داخل رحم، به فعالیت خود ادامه می دهد، در حقیقت تمام کارها را سر او انجام می دهد.

نوسان ضربان قلب

در تعداد کمی از بیمارستان ها، پزشکان ترجیح می دهند که به ضربان قلب نوزاد در طول زایمان، رسیدگی کنند. در آن موقع، کودک، در تشخیص هر نوع مشکلی به پزشک می تواند کمک کند، درست همانند کاری که یک مانیتور انجام می دهد. اما، احتمال اینکه ضربان قلب کودک کمی نوسان داشته باشد، وجود دارد. ضربان قلب کودک نیز همانند ضربان قلب مادرش، زمانی که فعالیتی انجام می گیرد، افزایش می یابد و زمانی که فعالیت کمتری صورت می گیرد، کاهش می یابد. اما نگران نباشید، زیرا پزشک همیشه از مسائل غیر عادی و غیر طبیعی، اطلاع دارد.

تولد نوزاد

چرخیدن در هنگام تولد نوزاد

تصور بسیاری از افراد این است که کودک مانند حرکت چرخشی یک پیچ یا میخ از رحم بیرون می آید و بسیاری از پزشکان نیز معتقدند که روند زایمان، شباهت زیادی به حرکت چرخشی پیچ دارد و این گونه نیست که کودک کاملا چرخیده باشد اما، تا حدودی درست است و آنها تلاش می کنند تا با پیچ و تاب خوردن، ساده ترین و آسان ترین راه را برای خارج شدن از رحم پیدا کنند. بنابراین، به هیچ وجه شبیه حرکت ساده و رو به پائینی که شما تصور می کنید، نیست.

تمرین نفس کشیدن

نوزادان معمولا  24 ساعت قبل از اینکه به دنیا بیایند، زمان زیادی را برای وقت گذرانی دارند. حتی اگر مادر، مراحل انقباضات رحم را گذرانده باشد، هنوز هم زمان برای تجدید قوا دارد. بنابراین، در خلال استراحت مادر، کودک می تواند به تمرین نفس کشیدن، ادامه دهد. زیرا به خوبی می داند که مجبور است به زودی قدم در این دنیای واقعی بگذارد.

تولد نوزاد

تمام اصوات را می تواند بشنود

گوش نوزادان خیلی جلوتر از اینکه به دنیا بیایند، کاملا رشد کرده و می توانند در بین صداهایی که می شنوند، تفاوت قائل شوند. به همین دلیل است که این موجودات کوچولو، از همان ابتدا، به مادر خود بیشتر تمایل دارند. بنابراین، زمانی که یک مادر تصمیم به زایمان می گیرد، کودک تمام آن ناله ها، فریادها و ناسزا گفتن ها را می شنود، اما نگران نباشید، زیرا هیچ وقت آنها را به یاد نخواهد آورد.

امیدواریم که درباره نحوه به دنیا آمدن کودک خود، اطلاعاتی تازه کسب کرده باشید. این روند برای این موجودات کوچولو نیز می تواند کاملا سخت و دشوار باشد.


کلمه وزوز گوش از یک کلمه لاتین به معنی “زنگ زدن” گرفته شده است. اکثر افراد فکر می کنند که وزوز گوش، باعث زنگ زدن گوش می شود. با این حال، وزوز گوش شامل احساسات و دیگر صداهای غیر طبیعی نیز می شود. در این مقاله از بخش گوش، حلق و بینی دکتر سلام، 9 درمان طبیعی و به اثبات رسیده برای درمان وزوز گوش را به شما نشان می دهد و امیدواریم که با پیدا کردن مناسبترین روش، بهترین نتایج را کسب کنید.

وزوز گوش و علت آن

اگر وزوز گوش بارها و بارها تکرار شود، باعث بروز مشکلات عاطفی و روحی می شود. دلایل متعددی برای این وضعیت وجود دارد، اما دو دلیل اصلی آن باعث آسیب به مغز و عصب مربوط به مسیر شنوایی می شوند و اختلالات خاصی را بر روی قسمت هایی از گوش می گذارند. با این حال، اغلب این موارد به هیچ گونه بیماری جدی مربوط نیستند و هنوز هم درمان های طبیعی برای پیشگیری از این وضعیت وجود دارد.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

علائم وزوز گوش

شایعترین علائم وزوز گوش عبارتند از:

شنیدن صدا در هنگامی که هیچ گونه صدای خارجی وجود ندارد. این صداها می توانند شامل زنگ زدن، وزوز کردن، جلز ولز کردن، تیک تیک کردن، سر و صدا، صدایی شبیه صدای هیس و یا صدایی مانند صدای زنبور باشند.

بسیاری از بیماران، تغییر صدا را با توجه به شدت، حجم، زیر و بم بودن صدا و انواع دیگری توصیف می کنند. ضمنا، صدای وزوز گوش را در یک گوش یا هر دو گوش میتوان احساس کرد.

بعضی از افراد ممکن است صداهای موزیکال بشنوند، اما این وضعیت بسیار نادر است.

علاوه بر شنیدن اینگونه صداهای عجیب و غریب در گوش، افراد از مشکلات روانی مانند خستگی، اضطراب، بی خوابی یا حتی افسردگی که منجر به  بدبینی می شوند نیز اظهار خستگی می کنند.

وزوز گوش به همراه صداهای بلند می تواند بر شنیدن صداهای واقعی و توانایی تمرکز که موجب اختلال ذهنی می شود، تأثیر بگذارد. این مسئله باعث مشکلات گفتاری، به ویژه در کودکان می شود.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

درمان های خانگی برای این عارضه گوش

سیر

در سیر، یک ماده فعال به نام آلیسین وجود دارد که به دیالیل دی سولفید (DADS) و دیالیل تری سولفید (DATS) تجزیه می شود. آلیسین یك ماده ضد باكتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است. این ماده همچنین حاوی آنتی اکسیدان های دیگر است که از آسیب به رادیکال های آزاد که از دلایل افزایش خطر ابتلا به بیماری ها می باشد، پیشگیری می کند.

آلیسین دارای خواص ضد التهابی نیز می باشد که به بدن در برابر ابتلا به بیماری ها، کمک می کند. به خاطر این فواید، سیر یکی از موادی است که بیشترین تحقیقات بر روی آن انجام شده و بهترین دارو در جهان می باشد.

در حالی که علت وزوز گوش در بسیاری از موارد هنوز مشخص نیست، اما مشکل اساسی می تواند عفونت گوش باشد. در این وضعیت، سیر به علت خاصیت ضد التهابی، از صداهایی که بر اثر وزوز گوش ایجاد می شود، پیشگیری می کند.

دلیل دیگر می تواند گردش خون ضعیف در گوش باشد. سیر، به علت ترکیبات گوگردی مانند DADS و DATS باعث کاهش فشار خون بالا، کاهش سطح کلسترول بالا و سایر روش های بهبود گردش خون می شود. علاوه بر دو مزیت فوق که در درمان وزوز گوش ذکر شد، لازم به یادآوری است که سیر باعث ارتقاء سلامت عمومی به هر علت ناشناخته ای می شود.

به منظور استفاده از سیر به عنوان یکی از درمان های خانگی طبیعی برای وزوز گوش، ابتدا باید 6 حبه سیر را با یک فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. سپس این مخلوط را به مدت یک هفته نگه دارید. پس از آن، این مایع را از صافی رد کنید و کمی از آن را درون گوش هایتان بریزید.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

زنجبیل

زنجبیل نه تنها ادویه ای رایج در سراسر جهان است  بلکه یک درمان مناسب برای جلوگیری از ابتلا به سرما و آنفولانزا، درمان مشکلات گوارشی، بهبود گردش خون و غیره می باشد. علاوه بر این، از دیگر مزایای شگفت انگیز زنجبیل، توانایی در بهبود وزوز گوش، به ویژه وزوز گوش ناشی از گردش خون ضعیف می باشد. زنجبیل همچنین حاوی آسپرین است که می تواند هر گونه درد مربوط به وزوز گوش را کاهش دهد. زنجبیل نیز شبیه سیر، حاوی خواص آنتی اکسیدانی است که از آسیب های به رادیکال های آزاد جلوگیری می کند.

استفاده از زنجبیل برای درمان وزوز گوش بسیار مفید است. شما می توانید از کپسول یا تنتور آن به جای زنجبیل تازه استفاده کنید. اگر زنجبیل تازه را ترجیح می دهید، می توانید از چای زنجبیل استفاده کنید. شما  2 تا 4 گرم در روز از زنجبیل می توانید استفاده کنید و سپس مقدار آن را را با توجه به نیازتان،تغییر دهید.

سرکه سیب

طبیعت سرکه سیب اسیدی است و یک ماده  قوی در برابر وزوز گوش و بسیاری از بیماری های دیگر است زیرا دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی می باشد. همچنین سرکه سیب دارای ویتامین های مختلف، مواد معدنی و همچنین آنزیم هایی است که بدن به آنها نیاز دارد. علاوه بر این، شامل عناصر ضد التهابی مهمی است که تمام این مزایا،به درمان وزوز گوش کمک می کنند.

برای درمان وزوز گوش، باید 2 قاشق چایخوری سرکه سیب  و 12 اونس آب را مخلوط کنید. شما همچنین می توانید به جای آب از چای و شیر استفاده کنید (شیر سویا یا شیر بادام بهتر است) و تا زمانی که وزوز گوش متوقف نشده می توانید از آن استفاده کنید.

آناناس

اگر صداهای خیالی را در گوش خود می شنوید، یکی از علل آن ممکن است التهاب باشد. مطالعات نشان می دهند که آناناس می تواند نه تنها التهاب گوش، بلکه التهاب کل بدن را به علت وجود ماده ای به نام بروملین، کاهش دهد. استفاده از آناناس تازه یکی از راه هایی است که می توانید با صدای زنگ در گوش خود مقابله کنید. مصرف آناناس باعث ایجاد هیچ گونه عارضه ای نمی شود مگر اینکه به آن آلرژی داشته باشید. علاوه بر این، ویتامین های موجود در این میوه برای تقویت بدن مفید هستند.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

دانه های آفتابگردان

خوردن دانه های آفتابگردان یکی از بهترین راه حل ها برای درمان وزوز گوش است. دانه های آفتابگردان حاوی مواد مغذی زیادی هستند که برای بدن سالم می باشند:

 • دانه های آفتابگردان حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به سلامت قلب کمک می کنند.
 • ماده سلنیوم که در دانه های آفتابگردان وجود دارد، باعث سم زدایی بدن می شود و از انواع مختلف سرطان جلوگیری می کند.
 • این دانه ها دارای مس و منیزیم هستند که باعث تقویت استخوان می شوند. منیزیم استرس و میگرن را از بین می برد.
 • علاوه بر این، دانه های آفتابگردان غنی از ویتامین E هستند. این نوع ویتامین یک ماده ی محبوب است که باعث سلامتی پوست و مانع از پیری می شود. به غیر از این، همچنین به کاهش درد ناشی از ورم مفاصل، کمک می کند.
 • از همه مهم تر، شامل آنتی اکسیدان هایی هستند که نقش مهمی در مبارزه با التهاب بازی می کنند.
 • و بسیاری از مواد مغذی دیگر.

تمام این مواد مغذی به داشتن بدنی سالم، کمک می کنند. از آنجایی که یکی از دلایل وزوز گوش، وجود یک مشکل در بدن است، تقویت سلامتی بدن بهترین راه حل برای جلوگیری از این وضعیت می باشد. دانه های آفتابگردان به افزایش گردش خون کمک می کنند زیرا گردش خون ضعیف اغلب منجر به وزوز گوش می شود.

ساده ترین راه برای استفاده از دانه های آفتابگردان برای درمان وزوز گوش، خوردن آنها به شکل میان وعده می باشد و یا اینکه می توانید مقداری از این دانه ها را با پوست و مقداری شکر را در آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید و دو بار در روز مصرف کنید.

دانه های شنبلیله

پیدا کردن علت بیشترین دلایل بروز وزوز گوش دشوار است. از این رو، با وجود روش های متعدد درمانی، تحت درمان قرار نمی گیرند. با این حال، با متوقف کردن درمان، وزوز گوش دوباره عود خواهد کرد.

از این رو، استفاده از دانه های شنبلیله، یک روش مفید برای درمان وزوز گوش است. آنها حاوی خواص فعال بی شماری هستند که می توانند به کاهش هر نوع درد و بیماری مزمنی کمک کنند.

همچنین، مانند دانه های آفتابگردان، دانه های شنبلیله نیز باعث افزایش گردش خون می شوند. شما می توانید از دانه های شنبلیله به صورت چای استفاده کنید. ابتدا دو قاشق چایخوری از دانه های خرد شده شنبلیله را با یک لیوان آب مخلوط کرده و حدود 10 دقیقه بجوشانید. شما باید 3 فنجان از این چای را در روز مصرف کنید تا بهترین نتایج را بدست آورید.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

پیاز

پیاز منبع غنی از ویتامین C و A است و همچنین حاوی کورستین و کروم می باشد. همه این مواد به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا از آسیب به رادیکال های آزاد و گوش و وز وز گوش جلوگیری شود. علاوه بر این، خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی دارد.

برای کاهش وزوز گوش، باید عصاره پیاز را بگیرید و قطره قطره و کم کم در داخل گوش بریزید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید و سپس اگر وزوز گوش، فروکش کرد، یک بار در هفته از عصاره پیاز استفاده کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل نیز یک درمان موثر برای وزوز گوش است. در ابتدا، اگر وزوز گوش شما از عفونت باشد، از چند قطره روغن نارگیل را داخل گوش خود بمالید، زیرا این روغن، خاصیت ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی نیز دارد.

با این حال، اگر جمع شدن چرک داخل گوش باعث می شود تا صدایی زنگ مانند را حس کنید، روغن نارگیل می تواند را حل کند. همچنین این نوع روغن می تواند به خاطر اسید های چرب ضروری (EFAs ) سلامتی کلی را بهبود بخشد و باعث تقویت ایمنی، کنترل دیابت، جلوگیری از اگزما و غیره شود.

ریحان مقدس

ریحان مقدس نوعی گیاه معروف است که به کاهش وزوز گوش کمک می کند. این گیاه شامل خواص ضد باکتریایی است که باعث از بین رفتن باکتری ها، در گوش ها می شود و همزمان، درد گوش را نیز تسکین می دهد.

برای انجام این روش، ابتدا باید عصاره برگ های این گیاه را استخراج کنید، و سپس دو قطره از آن را در گوش خود بریزید. برای به دست آوردن بیشترین اثربخشی، این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

اقدامات احتیاطی برای درمان وزوز گوش

گاهی اوقات، وزوز گوش موقتی و  به علت بروز بیماری های شایعی مانند سرماخوردگی، تب و عفونت ظاهر می شود. اگر پس از بهبودی از این بیماری ها، هنوز وزوز گوش ادامه داشته باشد، ممکن است دلیل دیگری باعث وزوز گوش باشد، از این رو، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائم وزوز گوش ناگهانی و بدون هیچ دلیل روشن و یا جدی، رخ دهد، شما با سرگیجه یا افت ناگهانی شنوایی روبرو می شوید که باید با پزشک خود مشورت کنید.

وزوز گوش باعث بروز عوارض جانبی مانند اضطراب و افسردگی می شود. بنابراین، برای جلوگیری از این وضعیت ناخوشایند، شما همیشه باید با یک مشاور، مشکلات خود را در میان بگذارید.

علاوه بر درمان وزوز گوش با مواد مغذی، تغییر شیوه زندگی نیز بسیار مهم است. کمبود خواب یا استرس منجر به کاهش سیستم ایمنی بدن و ایجاد حساسیت به التهاب و عفونت و مشکلات مربوط به گوش می شود.


چگونه میتوان با ورزش به بهبودی رابطه جنسی پرداخت؟ همه ما می دانیم که مزایای ورزش کردن برای سلامتی بسیار زیاد است، از جمله سوزاندن کالری، امّا آیا می دانستید که ورزش زمان بندی شده می تواند قطعا بر روی روابط جنسی شما تاثیر مثبت بگذارد؟ شاید احمقانه به نظر برسد امّا این یک حقیقت است: نه تنها ورزش شما را جوان و عالی نگه می دارد، بلکه فعال بودن باعث صرفه جویی مالی است و مانند بمب، باعث تجربه جنسی بهتری می ‌شود. در این مقاله از بخش جنسی و ورزش و سلامتی دکتر سلام به بررسی 9 حرکت ورزشی خواهیم پرداخت که زندگی جنسی شما را تحت شعاع قرار می دهند.

تاثیر ورزش بر بهبودی رابطه جنسی و زندگی زناشویی

ما با شش متخصص در خصوص ارتباط ورزش منظم با بهبود رابطه جنسی سوال کردیم و همه آن ‌ها با این موضوع موافق بوده و علت آن را افزایش اعتماد به نفس و ترشح اِندورفین ‌ها عنوان کردند. زمانی که شما از نظر فیزیکی فعال باشید، چه در حال خواب و چه فعالیت، جریان خوب هورمون‌ ها را در بدنتان احساس می‌ کنید.

بهبودی روابط جنسی

حرکت های ورزشی بی شماری وجود دارد که به شما کمک می کند زندگی جنسی سالمی داشته باشید. کری کورکوران متخصص تربیت بدنی می گوید: «اندورفین های تولید شده از ورزش به آزادسازی هورمون های جنسی کمک می کند و برای سلامت شما مفید است». بنابراین اگر در روزهایی که ورزش سنگین می کنید، احساس داغی جنسی به شما دست می دهد، احتمالاً علت همین است.

حالا که متوجه شدید چقدر ورزش کردن برای زندگی جنسی شما مفید است، چه تمرین‌ های خاصی در باشگاه ورزشی انجام دهید تا بهترین بهره را ببرید؟ در ادامه خواهید دید.

بهبودی رابطه جنسی با این ورزش ها

بهبودی روابط جنسی

اسکات سومو

بایر، مربی ورزش توضیح می ‌دهد که این پیچ با پاهای باز در اسکات معمولی چقدر فایده دارد. «در این ورزش، تحرک هوازی به اندازه فعالیت های قدرتی مفید هستند. دو حالت زانو زده یا نشسته در حالتی که زانوها بالا نگه داشته شوند، حالت های رایج این تمرین هستند. اگر شخص خود را به حالت اسکات بالا و پایین کند، این عمل باعث خسته شدن پاها می شود. اما اسکات سومو عالی است.

در حالت ایستاده و پاها به اندازه عرض لگن باز، پاها خم شده و عمل اسکات را انجام می دهیم. در پایین ترین حالت بدن زانوها به سمت بیرون است. تا جایی که راحتید بنشینید، به اندازه یک تنفس صبر کنید و سپس بایستید. 3 ست 15 تایی انجام دهید. برای افزایش شدت نرمش در هر نشستن تا 5 بشمارید و سپس بلند شوید.»

شنای دست بسته برای بهبودی رابطه جنسی

اگر تمرین شنا برای شما دشوار به نظر می رسد، عذر می خواهیم، امّا شنا یکی از بهترین ورزش های موثر برای کل بدن است. بایر شنای دست بسته را این طور توضیح می ‌دهد که این شنا مانند شنای عادی است امّا در آن دست ها، نزدیک تر از عرض شانه قرار دارند. بایر می ‌گوید این نوع شنا برای قدرت بخشیدن به عضلات بسیار مفید است و باعث قدرت بخشیدن به بازوها می ‌شود؛ بازوهایی که برای نگه داشتن خود در حال رابطه جنسی به کارتان می ‌آید. به توصیه او 3 ست 10 الی 12 تایی و نگه داشتن خود در حالت بالا برای 3 ثانیه، بهترین حالت است.

بهبودی روابط جنسی

بالا و پایین رفتن لگنی

کیتی دانلوپ مربی باله و سازنده یک اجتماع بدنسازی آنلاین، در خصوص اهمیت ورزش های لگنی این گونه می گوید: «این ورزش در بسیاری از باشگاه های ورزشی آموزش داده می شود امّا مردم نمی دانند اهمیت آن دقیقاً چیست. ماهیچه های کف لگن شما بهترین ماهیچه ها برای حمایت از بیشترین قسمت‌ های زنانه بدن شما هستند. اگر این ماهیچه ها ضعیف باشند، کنترل مثانه مشکل شده و تحرکات روده به وجود می ‌آیند و به علاوه قدرت جنسی نیز متاثر می شود. تقویت این عضلات باعث کنترل بیشتر بر این قسمت های بدن و عمل جنسی عمیق تر و تجربه جذاب تری می شود. یافتن این عضلات در بدنتان ساده است. تنها کافی است به این فکر کنید که عضلاتی که باعث کنترل ادرارتان می شوند کدامند.»

در این حرکت بالا و پایین بردن عضلات خاصره لگن، و هم زمان تکان دادن عضلات شکم باید صورت گیرد. دانلوپ می گوید: «در زمان انجام این حرکت در باشگاه بر روی عضلات لگنی خود تمرکز کنید. برخی از افراد به اشتباه قبل از به جلو بردن لگن، باسن خود را عقب می کشند که باعث تاثیرگذاری کمتر این حرکت است.»

بهبودی روابط جنسی

حرکت پُشت بالا و پل پروانه برای بهبودی رابطه جنسی

کورکوران می ‌گوید: «تمرکز بر کشش عضلات لگنی به ارگاسم جنسی لذت بخش تری می انجامد.» بنابراین او این حرکت را توصیه می کند. حرکتی که باعث تقویت عضلات خاصره لگنی به شکلی منحصر به فرد می شود. اما روش آن چیست؟ «بر روی زمین و به پشت بخوابید، زانوها را بکشید. پاها را به هم بسته و به حالت پروانه ای قرار دهید. به حالت پل خود را بالا بکشید. خود را بالا محکم نگه داشته و سپس به پایین برگردید. این حرکت را 10 الی 20 مرتبه تکرار کنید. خود را بالا نگه دارید، سپس سعی کنید پاها را به اندازه عرض لگن حرکت دهید و سپس با پرس کوچکی به سمت بالا این حرکت را تکرار نمایید.»

باز به سمت طرفین

این نوع اسکات نیز در تقویت عضلات کف لگن بسیار مفید است. کورکوران به شما این چنین پیشنهاد می‌ کند: «در حالتی که پاها به اندازه عرض شانه ها باز و به سمت طرفین چرخیده است بایستید. زانوها را کاملاً بکشید و دست ها را هم موازی با آن بکشید. خود را در این حالت بالا بکشید تا صاف بایستید و سپس به سمت پایین مجدداً حرکت کنید. عضلات درونی ران، عضلات لگن و شکم با هر حرکت تقویت می شوند. برای 20 تا 40 مرتبه این حرکت را تکرار کنید.» بهبودی رابطه جنسی

بهبودی رابطه جنسی با بلند کردن عضلات ران

«استفانی نوپ» مربی ورزش و مالک کمپانی بزرگ ورزشی، توصیه می کند که عضلات ران را تقویت نمایید. این ها بزرگترین و قدرتمندترین عضلات بدن شما هستند. به پشت بخوابید و زانوها را جمع کنید. دست ها را در اطراف بدن قرار دهید. به آرامی ران های خود را بالا برده و عضلات ران خود را درگیر کنید. سپس به آرامی و با کنترل به پایین برگردید به طوری که این عضلات درگیر شوند. نوپ این طور توصیه می کند که یک تایمر یک دقیقه ای داشته باشید و 3 بار در هفته 3 ست این تمرین را انجام دهید تا ران های فوق العاده قوی داشته باشید.

بهبودی روابط جنسی

تخته شنا

شنا تمرینی است که در تمامی ورزش های بدنی مفید و ضروری است و البته دلایل خوبی نیز برای انجام آن است. نوپ این گونه توضیح می دهد: «این حرکت به شما قدرت داده و تحمل بدنی را در عضلات شکمی، پشت و تنه بدن افزایش می دهد. این یکی از ورزش های مورد علاقه من است چرا که باعث فرم شکمی زیبا می شود. این حرکت علاوه بر تقویت تنه (شامل پشت و کمر)، عضلات ران و همسترینگ ها را نیز تقویت می نماید که باعث بالانس مناسب تر بدن است.» نوپ می گوید: «در شروع این ورزش در ابتدا با 3 ست ده ثانیه ای آغاز کنید و ده ثانیه میان آن استراحت نمایید. تا آنجا که شما می توانید تا 5 دقیقه در این حالت باقی بمانید. موضوعی که علاوه بر قدرت تنه، شریک جنسی شما را متعجب خواهد ساخت.

فُرم کلاغی برای بهبودی رابطه جنسی

ما می خواهیم این نکته را بگوییم: یوگا یکی از بهترین ورزش ها برای یک زندگی زناشویی بسیار هیجان انگیز است. ربکا ویبل، مبدع «یو یوگا» علت آن را این چنین بیان می کند: «یوگا باعث بروز ارتباط عمیق تر بین ذهن و بدن می شود بنابراین باعث می شود احساس خوبی به شما دست داده و هم برای شما و هم برای شریک جنسیتان لذت را به ارمغان می آورد. یوگا از طرفی اعتماد به نفس را افزایش داده بنابراین تمرکز افراد در کارهایشان را بیشتر می کند.»

فرم کلاغی یکی از محبوب ترین حرکات او است که باعث کشش عضله باسن و لگن شده و عضلات تنه را تقویت می نماید. البته این تمرین برای یوگا کاران آماتور دشوار است امّا زمانی که به آن برسید شما مسلماً ملکه تخت خواب خواهید بود.

حرکت باله به نام Sauté Arabesque

ضمن قرار گرفتن در رده ظریف ترین تمارین ورزشی، باله از ورزش های احساسی و تحریک آمیز نیز می باشد و برای آن هایی که به دنبال رها سازی احساسشان می گردند بسیار مفید است. ژیلیان دریوسیک، موسس یک مرکز باله، یکی از حرکات منحصر به فرد خود را برای ما توضیح می دهد. «حرکتی که در واقع یک روی یک پا جستن به همراه جمع کردن پاها است در حالتی که یک پا به عقب کشیده می شود. او می گوید این حرکت زیبا به این احتیاج دارد که کمربند لگن به جلو و بالا کشیده شود.» این حرکتی است که باعث می شود تمامی عضلات شما درگیر شده و در تخت خواب در واقع مانند یک الهه بدرخشید.


در روزهای اول بارداری زمانی که شما به پزشک خود مراجعه می کنید، لیستی از آزمایشات به شما داده می شود که باید در مراحل مختلف و قبل از زایمان انجام دهید. این آزمایش ها اطلاعات ضروری در مورد سلامتی شما و نوزادتان که هنوز به دنیا نیامده به پزشکان می دهد. این آزمایشات به شناسایی هر گونه مسائلی مانند اختلالات ژنتیکی و نقص های مادر زادی کمک می کند و به شما در برنامه‌ریزی نیازهای بهداشت و درمانی کمک می کند. اغلب آزمایش خون، آزمایش ادرار و همچنین سونوگرافی توصیه می شود. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام، به بررسی تست غربالگری NIPT می پردازیم.

تست غربالگری NIPT چیست؟

این تست همچنین به عنوان آزمایش cell-free DNA ( اندازه گیری DNA آزاد در پلاسمای مادر ) شناخته می شود، تست غیرتهاجمی تشخیص پیش از تولد (NIPT) یک آزمایش خون است که با آزمایشی بر روی DNA جفت نوزاد مشخص می کند که آیا تولد کودک با خطر ابتلا به اختلالات ژنتیکی همراه است یا خیر؟ مزیت NIPT با سایر آزمایش های دیگر در این است که آن را در اوایل دوران بارداری انجام می دهند و در مقایسه با سایر آزمایش های غربالگری دقیق تر است. همچنین حساس تر و تخصصی تر از آزمایشات دیگر در سه ماهه اول و دوم می باشد.

تست غربالگری NIPT

چرا تست غربالگری NIPT انجام می شود؟

تست غربالگری NIPT در تشخیص سندرم داون، سندرم ادوارد، سندرم پاتو، که همچنین به عنوان تیریزومی 21، تیریزومی 18 و تیریزومی 13 شناخته می شوند، کمک می کند،. با کمک این آزمایش میتوان حتی جنسیت کودک و گروه خونی اش را مشخص کرد.

چه کسانی باید این آزمایش غربالگری را انجام دهند؟

پیش از این، فقط به زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به زایمان با کودکان مبتلا به اختلالات کروموزومی بودند، توصیه می شد. این شامل زنانی می شد که:

 • بالای 35 سال سن داشتند
 • دارای کودکی با اختلالات ژنتیکی بودند
 • سابقه مشکلات ژنتیکی خانوادگی داشتند

 همچنین پیشنهاد شده است کسانی که دارای عقب ماندگی ذهنی مرتبط با کروموزوم X مانند هموفیلی یا دیستروفی عضلانی دوشن هستند، مورد آزمایش قرار گیرند. همچنین اگر نوع خونتان Rh منفی باشد، این آزمایش می تواند مشخص کند که آیا نوزاد دارای یک گروه خونی Rh مشابه است یا خیر. اگر نه، انجام مراحلی لازم است تا از تولد بدون نقص نوزاد اطمینان حاصل شود. امروزه، تصمیم به انجام این آزمایش باید توسط شما و دکتر شما انجام گیرد.

تست غربالگری NIPT

معمولا چه موقع تست غربالگری NIPT انجام می شود؟

این آزمایش در زمان ده هفتگی و بالاتر از آن انجام می گیرد و نتایج آن در عرض دو هفته مشخص می شود. در مواردی که آنومالی جنینی در سونوگرافی یا ناهنجاری های ژنتیکی توسط NIPT شناسایی نشود، این آزمایش توصیه نمی شود.

تست غربالگری NIPT با آزمایش غربالگری چهارگانه چه تفاوتی دارد؟

در هر دو آزمایش، یک نمونه از خون مادر برای تجزیه و تحلیل گرفته می شود. در حالی که در آزمایش NIPT به DNA جنین آزاد در جریان خون مادر توجه می شود، برای آزمایش غربالگری چهار گانه از سطح هورمون های مادر آزمایش به عمل می آید. با توجه به میزان دقت، NIPT یک ابزار آزمایش بهتری برای سنجیدن احتمال خطر نوزاد مبتلا به سندرم داون نسبت به دو آزمایش دیگر است.

آزمایش غیرتهاجمی پیش از تولد چگونه انجام می شود؟

تست غربالگری NIPT ، با توجه به این واقعیت که کروموزوم ها به صورت جفت هستند، عمل می کند. در نتیجه کسانی که دارای سندرم داون می باشند، یک کپی از کروموزوم 21 را دارا می باشند و با این ویژگی مشخص می شود که جنین به این سندروم دچار است. در سندرم ادواردز، این کپی اضافی از کروموزوم 18 است، در حالی که افراد مبتلا به سندرم پاتو یک کپی اضافی از کروموزوم 13 دارند.

تست غربالگری NIPT

خطراتی که با آزمایش غیر تهاجمی پیش از تولد در ارتباط است

هیچ خطری در ارتباط با آزمایش غیر تهاجمی پیش از تولد وجود ندارد. این آزمایش باعث می شود شما از انجام چند تست تهاجمی دیگری که می تواند حاملگی شما را در معرض خطراتی مانند آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) قرار دهد، جلوگیری کنید.

دقت تست غربالگری NIPT چقدر است؟

این آزمایش با دقت 97 تا 99 درصد پیش بینی می کند که آیا فرزند شما در معرض سه مورد از شایع ترین بیماری های ژنتیکی قرار دارد یا خیر. دلایل عدم صحت نتایج مثبت و منفی به شرح زیر است:

علت مثبت کاذب:

ممکن است به دلیل “سندرم تحلیل جنین” (محو سندرم دوقلو) اتفاق بیفتد، و یک اسکن می تواند مشخص کند که آیا این مورد وجود دارد یا خیر. مثبت کاذب بودن امکان دارد به علت مشکلات موجود در مادر باشد ولی جنین آن مشکلات را نداشته باشد و یا ناشی از وجود یک سلول غیرطبیعی به جای نوزاد در جفت قرار داشته باشد.

علت منفی کاذب:

اگر مقدار DNA جنینی موجود در نمونه خون خیلی کم باشد، می تواند منفی کاذب را ایجاد کند. وجود یک خطوط سلولی غیرطبیعی که فقط در کودک وجود دارد و در جفت نیست، می تواند علت منفی کاذب باشد. مسائل فنی دستگاه نیز می تواند منفی کاذب را نشان دهد.

همچنین، هنگامی که مادر دوقلو یا چندقلو باردار باشد، نتيجه NIPT ممکن است واضح نباشد، زيرا شناخت جنينی که آمنيوسنتز منحصر به خودش را دارد و آزمایش را تحت تاثیر قرار می دهد، مشکل است.

تست غربالگری NIPT

 نتایج NIPT چگونه است؟

شرایط به کار برده شده در هنگام گزارش نتایج، بسته به آزمایشگاهی که آزمایش را انجام می دهد، متفاوت خواهد بود. اما معمولا، نتایج آزمایش غير تهاجمی قبل از تولد، مثبت، منفی و یا بی نتیجه است. هر کدام از آنها به چه معنی است:

مثبت:

در حال حاضر برخی از انواع اختلالات وجود دارد و ممکن است به آزمایش تهاجمی بیشتری نیاز داشته باشید. ممکن است به معنای انجام ازمایش آمنیوسنتز یا CVS باشد.

منفی:

بسیار بعید است که هر نوع مسئله کروموزومی یا ژنتیکی وجود داشته باشد.

بی نتیجه:

فقط حدود 4 درصد از تمام آزمایش های NIPT بی نتیجه خواهد بود. ممکن است این امر زمانی اتفاق بیفتد که مقدار کمی DNA جنینی موجود در نمونه خون وجود داشته باشد. امکان دارد تست غربالگری NIPT تکرار شود.

اگر آزمایش نشان دهد که نوزاد دارای Rh منفی است، نیازی به انجام هیچ کاری نیست. اما اگر Rh مثبت باشد، با در نظر گرفتن سلامتی شما و عوامل دیگر، حاملگی شما باید با دقت مورد نظارت قرار گیرد. بر اساس نتایج NIPT و همچنین نتایج اندازه گیری مایع نیمه شفاف پشت گردن سه ماهه اول دوران بارداری، ممکن است دکتر شما آزمایش های بیشتری را توصیه کند.

احساس اضطراب و نگرانی در مورد NIPT و نتایج آن طبیعی است، به خصوص اگر معلوم شود جنین شما ممکن است نوعی اختلالات کروموزومی داشته باشد. ناهنجاری های کروموزومی درمان نمی شود. صحبت کردن با دکترتان و مشاور ژنتیک امکان دارد به شما کمک کند تا پاسخ های خود را دریافت کنید و تصمیم بگیرید که در آینده چه اقداماتی را انجام دهید.

این اطلاعات ارائه شده در سایت دکتر سلام، فقط برای راهنمایی و افزایش اطلاعات شما کاربران عزیز است و جایگزین مشاوره پزشکی حرفه ای واجد شرایط نمی شود.


همه انسان ها مرتبا دچار فراموشی می شوند خصوصا وقتی که در زندگی مشغله زیادی دارند. کم شدن حافظه ممکن است حتی باعث مختل شدن زندگی روزمره شود. در مواجهه با چنین مشکلات جدی ای، بهترین راه مراجعه به یک متخصص یا پزشک برای تشخیص و درمان است. به علاوه تحقیقات انجام شده نشان می دهد تغییر در نحوه زندگی، رژیم غذایی و درمان های طبیعی تاثیر بسزایی در تقویت حافظه دارند. در این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام به شما می گوییم چگونه میتوان به طور طبیعی از ابتلا به بیماری آلزایمز جلوگیری کرد و به تقویت حافظه پرداخت.

12 راه ساده و طبیعی ولی مؤثر در تقویت حافظه

ژنتیک یا عوامل ژنتیکی در کم شدن حافظه نقش دارند به ویژه در شرایط جدی عصبی مثل بیماری آلزایمر. عوامل مختلف دیگری نیز ممکن است روی حافظه تاثیر گذار باشد مثل استرس، اختلال در خواب، افسردگی، پرکاری و یا کم کاری تروئید، سوء تغذیه (به ویژه کمبود ویتامین های B)، استفاده از داروهای محرک، نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن. مطالب زیر بهترین راه ها برای تقویت حافظه به طور طبیعی را ارائه می دهد.

تقویت حافظه

استفاده از مکمل روغن ماهی برای تقویت حافظه

بر اساس تحقیقات انجام شده، روغن ماهی حاوی امگا 3_ اسید داکوزاگزائنیک (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است. اسیدهای چرب امگا 3 کمک زیادی به کم شدن ریسک ناراحتی های قلبی، کند کردن روند کاهش حافظه، کم کردن التهاب و کاهش استرس و نگرانی می کنند. شواهد دیگر حاکی از این است که روغن ماهی نقش بسزایی در تقویت حافظه افرادی که دارای اختلال در شناخت محیطی هستند، دارد. DHA  و EPA هر دو برای عملکرد صحیح مغز حائز اهمیت هستند و همچنین التهابات بدن که ناشی از زوال عقل هستند را کم می کنند.

حفظ کردن وزن مناسب

یکی از بهترین راه های حفظ سلامت ذهن و جسم در بهترین وضعیت حفظ وزن متناسب هست. بر اساس یک تحقیق در سال 2006 اضافه وزن می تواند موجب ایجاد تغییرات در ژن های مرتبط با حافظه شود که تاثیر بسیار منفی بر روی حافظه دارد. از طرفی اضافه وزن می تواند موجب التهاب و مقاومت انسولین در بدن شود که هر دوی آنها بر روی مغز تاثیر گذار هستند. تحقیق دیگری حاکی از این است که اضافه وزن ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد و موجب اختلال در عملکرد حافظه و هوش می شود. توجه داشته باشید نگهداشتن بدن در یک حجم ثابت می تواند کمکی باشد برای اجتناب از مشکلات ناشی از اضافه وزن که منجر به کاهش حافظه می شود.

تقویت حافظه

تقویت حافظه با کم کردن مصرف شکر

مصرف زیاد شکر منجر به ایجاد مشکل در سلامتی و بیماری های مزمن می شود که باعث کم شدن حافظه می شوند. بر اساس یک سری تحقیقات، مصرف زیاد شکر باعث کم شدن قدرت مغز و کم شدن حافظه می شود. بنابراین مصرف نکردن شکر کمک زیادی به تقویت حافظه و سلامتی عمومی شما می کند.

حذف کربوهیدرات تصفیه شده

خوردن بیش از حد کربو هیدرات ها مثل کیک ها، شیرینی ها، نان سفید و برنج سفید ممکن است موجب آسیب زدن به حافظه شما شود. یک تحقیق انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که رژیم غذایی غرب حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده است که عامل موثر بر زوال عقل و کم شدن آگاهی است. تحقیق دیگری خاطر نشان می سازد که بچه هایی که بیشتر از کربوهیدرات هایی مثل برنج سفید، فست فود و نودل ها مصرف می کنند بیشتر در معرض کاهش آگاهی و تحلیل حافظه کوتاه مدت هستند.

تقویت حافظه

تقویت حافظه با ورزش بیشتر

ورزش روزانه برای سلامتی ذهن و جسم امری حیاتی است. ورزش برای مغز مفید است همچنین موجب افزایش حافظه افراد در هر سنی می گردد. یک تحقیق انجام شده، اثبات کرده است که ورزش همچنین برای افزایش ترشح پروتئین های محافظ عصبی مفید بوده و باعث رشد و توسعه سلول های عصبی می شود که این روند در نهایت سلامت مغز را افزایش می دهند. از طرفی ورزش روزانه در میانسالی می تواند بهترین راه برای کم کردن احتمال زوال عقل در سنین بالاتر باشد.

غذاهای ضد افسردگی استفاده کنید

داشتن یک رژیم غذایی ضد افسردگی، برای تقویت حافظه شما÷ بسیار حائز اهمیت است. به علاوه، مصرف آنتی اکسیدان ها موجب کاهش استرس در بدنتان شده و در نتیجه باعث کاهش افسردگی در بدن شما می شود.

شما می توانید از غذاهایی استفاده کنید که حاوی آنتی اکسیدان هستند مثل چای ها، سبزیجات و میوه جات. بر اساس تحقیقات به عمل آمده افرادی که از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که مصرف کمتری از این مواد غذایی داشته اند کمتر در معرض زوال عقل و کم شدن حافظه قرار گرفته اند. همچنین مصرف توت ها می تواند مانع کم شدن حافظه شود چون توت ها مملو از آنتی اکسیدان هایی چون فلونوئیدها (flavonoids) و آنتی اکیانینز (Anthocyanins) هستند. تحقیق دیگری به این مساله اشاره می کند که زنانی که بیشتر از توت فرنگی و تمشک آبی استفاده کردند نسبت به آن هایی که مصرف کمتری از توت ها داشتند، کمتر در معرض کم شدن حافظه و کاهش آگاهی بوده اند.

تقویت حافظه

تقویت حافظه جای دادن کمی کاکائو در رژیم غدایی

کاکائو یک ماده مغذی و حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان به نام فلونوئیدها است که برای مغز شما مفید می باشد. مهم تر اینکه آنها به افزایش رشد سلول های عصبی، رگ های خونی و بیشتر شدن جریان خون در بخشی از مغز تان که مرتبط با حافظه است، کمک می کنند. یک تحقیق در سال 2011 نشان می دهد افرادی که شکلاتی که حاوی 720 میلی گرم فلاونوئیدبود، مصرف کردند حافظه بهتری نسبت به افرادی داشتند که شکلات سفید مصرف می کردند.

مصرف زردچوبه

زردچوبه یک آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد و خاصیت ضد پیری در بدن شما دارد. بر اساس تحقیقی که بر روی بدن حیوانات انجام شد، زردچوبه کهولت را کاهش داده و آسیب های ناشی از اکسید شدن و همچنین تعداد پلاک های نشاسته ای را کم می کند. دوباره ساخته شدن ترکیبات نشاسته ای موجب بیماری آلزایمر می شود. زردچوبه همچمین تاثیر بسزایی در رشد حافظه دارد و از کم شدن حافظه جلوگیری می کند.

تقویت حافظه

راه های گیاهی و طبیعی برای تقویت حافظه

1.جوز هندی

آلما یا جوز هندی مصارف زیادی در آیین آیورودا دارد که موجب تقویت سیستم عصبی و قوای حافظه می شود. همچنین به عنوان بهترین ماده برای افزایش بهبود سیستم ایمنی استفاده می شود چون حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین C است.

بر اساس تحقیقی که در سال 2007 انجام شد، اثبات شده است جوز هندی یک درمان مفید برای بیماری آلزایمر و افزایش حافظه است. برای این منظور شما می توانید 1تا 3 قاشق چایخوری از آن، 3  بار در روز برای حداقل چند هفته بخورید.همچنین می توانید به این صورت استفاده کنید:

 • ریشه جوز هندی –یک قاشق چای خوری
 • دانه کنجد سفید- یک قاشق چای خوری
 • عسل – یک قاشق چای خوری

طرز تهیه: ریشه جوز هندی را با دانه کنجد سفید مخلوط کرده و بعد عسل را به آن اضافه کنید.

روزی یکبار مصرف کنید.

تقویت حافظه

2. براهمی

به عنوان یک ماده مقوی برای مغز و محافظ عصبی عمل می کند و تاثیر آنتی اکسیدانی دارد. بخشی از یک تحقیق که در سال 2008  بر روی افراد سالم 65 ساله صورت گرفت، عنوان کرد که براهمی موجب افزایش یادآوری کلمات، رشد حافظه و کاهش استرس و نگرانی می شود. همچنین باعث تقویت حافظه می شد.

طرز استفاده:

 • برگ براهمی
 • عسل

آب مقداری برگ براهمی را گرفته و با مقداری عسل مخلوط کنید. دو قاشق چای خوری از مایع را دو یا سه بار در روز بخورید.

راه دوم:

 • پودر براهمی یک چهارم یا یک دوم قاشق چای خوری
 • شیر گرم یک فنجان
 • هل خرد شده

پودر را با شیر گرم مخلوط کنید، هل را به آن اضافه کنید و مخلوط را دو بار در روز استفاده کنید. این روند را برای حداقل چند هفته ادامه دهید.

تقویت حافظه

3. رزماری:

رزماری برای تقویت حافظه مفید می باشد. رایحه آن، تاثیر بسزایی در افزایش حافظه دارد که بسیار حائز اهمیت برای عملکرد روزانه است.

طرز استفاده:

 • رزماری خشک شده – یک قاشق چایخوری
 • آب جوش – یک فنجان
 • عسل

رزماری را پنج دقیقه در آب جوش بخیسانید و بعد آنرا صاف کنید و عسل را به آن اضافه کنید.

چند هفته هر روز این مایع را بنوشید.

نکته: رزماری برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

4. بادام درختی

بادام درختی یکی از درمان های موثر در آیورودا است که موجب افزایش قدرت مغز و تقویت حافظه می شود چون حاوی مقدار زیادی روغن امگا 3 و آنتی اکسیدان است. همچنین برای چشم ها بسیار مفید است.

طرز استفاده:

 • 5 تا 10 عدد بادام درختی
 • شکر یا عسل
 • شیر یک لیوان

بادام درختی را از شب قبل در آب خیس کنید پوستش را بگیرید و صبح آن را بکوبید. مقداری عسل یا شکر هم به آن اضافه کنید. هر روزبه مدت یک ماه بخورید و از آن لذت ببرید.

تقویت حافظه

نکات اضافه

بازی فکری انجام دهید مثل حل جدول یا بازی با کلمات. برای اینکه با انجام این بازی ها، مغز وادار به فعالیت می شود.

در رژیم غذایی خود گیاهان و ادویه جات مثل ریحان، فلفل سیاه و زردچوبه را بگنجانید چون آنها در افزایش و تقویت حافظه کمک فراوانی می کنند. همچنین، از چای سبز استفاده کنید چون چای سبز حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است.

رژیم غذایی سالم و حاوی مواد مغذی مثل بتاکاراتون، ویتامین های A، C ،B12 ، فولیک اسید، آهن، زینک، منیزیم و کلسیم داشته باشید.

به جای روغن های اشباع شده از روغن های طبیعی و سالم استفاده کنید.

خواب کامل داشته باشید. چون خواب کامل کمبودهای مغز را جبران کرده و عملکرد مغز را برای بالا بردن توانایی هایش تنظیم می کند.

چند دقیقه در آفتاب بمانید. چون نور خورشید ویتامین D مغز را فراهم کرده و موجب عملکرد بهتر مغز می شود.

راه های ساده و لذت بخش زیادی برای تقویت حافظه وجود دارد. سعی کنید این نکات را در زندگی روزمره تان رعایت کنید تا مغزتان را تحریک کرده و موجب تقویت حافظه تان شوید. هدف همه مطالب فراهم شده در این متن جهت اطلاع و آموزش هستند. توصیه ما به شما این است که روش سالمی را در پیش بگیرید.


چگونه میتوان با کمک گیاهان به افزایش سلامتی دست یافت؟ طب گیاهی بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ و طب سنتی چینی است. گفته شده است که امپراتور شن نانگ 100 گیاه را مورد بررسی قرار داده تا مردم چین بتوانند از آنها در رژیم غذایی و درمان بیماری هایشان استفاده کنند. این گیاهان چینی بسیار عالی به حفظ تعادل بدن کمک می کنند. همچنین چی به عنوان مقدار انرژی که برای سلامت کلی بدن ضروری است و جینگ، به عنوان جوهر و خمیر مایه ما شناخته می شود. در این مقاله از بخش تغذیه و طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام به بررسی این 15 گیاه و غذای چینی برای افزایش سلامتی می پردازیم.

15 نوع از بهترین گیاهان و غذاهای سرشار از مواد مغذی چینی

خوشبختانه، امروزه ما به این گیاهان چینی دسترسی داریم و رسیدن  به سلامتی طبیعی، در دستان ماست. با تقویت و تغذیه اندام های حیاتی، به بدن خود برای حفظ تعادل کمک می کنیم و حتی در مواجهه با عوامل عاطفی و محیطی و با استفاده از گیاهان چینی می توانیم  سالم و سرزنده بمانیم.

افزایش سلامتی

این گیاهان شامل موارد زیر می شوند:

 • شاه بلوط
 • اسکیزاندرا
 • جلبک دریایی
 • تخم ماهی قزل آلا
 • موم عسل
 • میسو
 • گوشت ارگانیک
 • توت گوجی
 • مغز استخوان و استخوان قلم
 • رحمانیا
 • قارچ رئیشی
 • جنسینگ
 • فو-تی
 • کوردیپس
 • شاخ بز کوهی

افزایش سلامتی با شاه بلوط

شاه بلوط یا کاستانیا، دسته ای از درختانی هستند که یک نوع آجیل خوراکی تولید می کنند. ما این آجیل را شاه بلوط می نامیم و از طعم ملایم و شیرین آن لذت می بریم. در طب سنتی چینی، شاه بلوط یک نوع غذای گرم محسوب می شود که کلیه ها، طحال و دستگاه گوارش را تغذیه می کند.

شاه بلوط سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبر است که از قلب محافظت کرده و به هضم غذا کمک می کند. همچنین منبع بسیار خوبی از منگنز، ویتامین C و ویتامین B هستند. این مواد مغذی، باعث تقویت استخوان ها، بهبود عملکرد مغز و تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. تحقیقات  نشان می دهند که عصاره شاه بلوط تأثیر مثبتی بر فشار پروبیوتیک های مفیدی دارد که در دستگاه گوارش یافت می شوند و به بهبود سلامت روده کمک می کنند.

شاه بلوط را معمولا به صورت کبابی مصرف می کنند زیرا خواص گرم کننده و تغذیه ای آن را افزایش می دهد.

اسکیزاندرا

توت اسکیزاندرا یا وو-وای-زی، در زبان چینی به معنی میوه ای با پنج مزه است زیرا دارای پنج مزه متفوت میباشد مانند تلخ، شیرین، ترش، نمکی و تند. اسکیزاندرا در طب سنتی چین، به مدت هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفته است و با تاثیر بر عملکرد مسیرهایی که در بدن، انرژی حیاتی در آنها جریان دارد، باعث بازگرداندن تعادل و سلامت داخلی می شود.

بر طبق نظر فعالان در حوزه طب سنتی چینی (TCM)، شیشاندرا به حفظ تعادل سه جواهر یا سه اصل موجود در بدن ، جینگ، شن و چی کمک می کنند و دارای انرژی های حیاتی می باشند که  برای تقویت زندگی انسان و تعادل مفید هستند. اسکیزاندرا همچنین به دلیل تقویت کنندگی “چی” حداقل به خاطر بخشی از قابلیت این نوع توت، باعث تقویت وضعیت آنتی اکسیدان شده و از ما در برابر خطرات داخلی و خارجی محافظت کرده و باعث افزایش سلامتی می شوند.

اسکیزاندرا، به شکل های مختلفی از جمله  تنتور، پودر، عصاره، کپسول و چای موجود می باشد.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با جلبک دریایی

تحقیقات نشان می دهند که مردم چین از جلبک دریایی و موجودات زنده دریایی به خاطر توانایی در فعالیت های دارویی، بیش از 3600 سال است که استفاده می کنند. جلبک دریایی به طور وسیعی در رژیم غذایی آسیا نیز وجود دارد و مطالعات نشان می دهند که دارای مزایای سلامتی بسیاری در برابر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان است.

در واقع 171 گونه جلبک دریایی دارویی در چین وجود دارد، اما برخی از این گونه ها در طب چینی بسیار محبوب هستند. Kelp، یک نوع جلبک قهوه ای است که به عنوان یک عامل ضد التهابی طبیعی عمل می کند و حاوی ید می باشد. ید ماده ای معدنی است که باعث حفظ  سلامتی تیروئید می شود و از برخی انواع سرطان، از شما محافظت می کند.

انواع مختلفی از Kelp در طب چینی وجود دارد مانند کونبو (یا کومبو در ژاپنی) که توسط پزشکان برای کاهش خلط و نرم شدن سینه استفاده می شود و باعث کاهش گرمای بدن نیز می شود.

سارگاسوم نوعی جلبک دریایی قهوه ای است که در پزشکی سنتی چینی در حدود 2000 سال استفاده می شده است. پزشکان از آن برای درمان انواع  بیماری ها از جمله بیماری هاشیموتو، التهاب، عفونت باکتری و ویروسی و سرطان استفاده می کنند.

غذاهایی که از دریا به دست می آیند، از جمله جلبک دریایی و سبزیجات دریایی، باعث ذخیره سازی جینگ می شوند که انرژی حیاتی شما را افزایش می دهند و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و باعث افزایش سلامتی می شوند.

تخم ماهی قزل آلا

تخم پرندگان و ماهی ها معمولا در طب چینی برای ساخت جینگ و یا خمیره وجودی شما استفاده می شود. مانند DNA، جینگ نیز ویژگی های فیزیکی و پر انرژی شما را تعیین می کند. اما، همانطور که قبلا ذکر شد، پزشکان بر این باورند که وقتی زندگی پر از استرس و آشفتگی دارید، یا زمانی که با کمبود خواب مواجه هستید، جینگ از بدن شما خارج می شود.

گفته می شود خوردن تخم ماهی قزل آلا به حفظ و ذخیره جینگ کمک می کند. طبق گفته پزشکان طب چینی، مصرف تخم ماهی باعث تقویت سلامت باروری خواهد شد. تخم ماهی شامل مواد مغذی قوی می باشد که ویتامین های مهم برای تولید مثل، مانند ویتامین 12B، فولات و ویتامین D را فراهم می کند.

تحقیقات منتشر شده در فرآیند بالینی پیری نشان می دهد که ماهی دارای ترکیباتی است که  فعالیت های آنتی اکسیدان و ضد پیری دارد، زیرا حاوی ویتامین ها، پروتئین ها و اسیدهای چرب اشباع نشده است.

افزایش سلامتی با موم عسل

موم عسل توسط زنبورهای جوان تولید می شود و منبع اصلی غذا برای ملکه زنبورها می باشد. در طب سنتی چین، برای مبارزه با بیماری های تنفسی مانند سرفه، گلودرد، سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود و به هضم غذا و استقامت بدن کمک می کند و همچنین از کبد، کلیه ها و پانکراس محافظت می کند.

موم عسل اثرات محافظتی در برابر سلامت باروری، بهبود زخم ها، اختلالات عصبی و پیری دارد. در طب چینی برای تنظیم و متعادل سازی تمام عملکردهای بدن استفاده می شود و باعث تقویت جینگ می شود که نتیجه اش افزایش نیرو و سلامت کلی شما می باشد.

موم عسل خیلی قوی است و تنها با مصرف نصف قاشق چایخوری در روز، از تمام خواص مفید آن می توانید بهره مند شوید. موم عسل را می توانید به صورت خام مصرف کنید و یا آن را با عسل ترکیب کنید.

افزایش سلامتی

میسو

خمیر میسو، از لوبیای تخمیر شده تهیه می شود و به طور سنتی در درمان التهاب، خستگی، زخم معده، فشار خون بالا و مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور سنتی، میسو از ترکیب لوبیای سویای پخته و دیگر حبوبات و به همراه نوعی باکتری به نام کوجی، تهیه می شود. از آنجایی که میسو تخمیر شده است، سرشار از پروبیوتیک است که در متعادل ساختن باکتری های خوب و بد روده نقش دارد. میسو به افزایش انرژی ناشی از هضم غذا کمک می کند و چی را تقویت می کند تا سیستم گوارشی ما بتواند با تمرکز بر تجزیه مواد غذایی، باعث جذب مواد مغذی شده و عملکرد ایمنی بدن را بالا ببرد.

در طب چینی، سوپ تهیه شده با میسو، برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان بیماری های تنفسی مانند انسداد سینوسی یا سرماخوردگی استفاده می شود. میسو به عنوان یک غذای گرم شناخته می شود که به بدن انرژی می دهد.گاهی اوقات نیز، جلبک دریایی را به این سوپ اضافه می کنند تا به تخلیه خلط کمک کند.

در فروشگاه های مواد غذایی می توانید پودر میسو یا سوپ میسو را پیدا کنید، اما در هنگام تهیه آنها، باید چند چیز را در نظر داشته باشید. میسویی را تهیه کنید که حداقل 180 روز از روند تخمیر آن گذشته و مطمئن شوید که از میسو ارگانیک تهیه شده باشد و در یخچال نگه داری شده باشد.

افزایش سلامتی با گوشت های ارگانیک

گوشت های ارگانیک یا سیرابی بسیار سالم هستند و در طب سنتی چینی، بیش از 3000 سال است که ارزش غذایی دارند. پزشکان طب سنتی چینی بر این باورند که هنگام مصرف گوشت ارگانیک، به خصوص کبد و کلیه حیوانات، همان عضو بدن خود را تقویت می کنید. آنها به  بهینه سازی عملکرد اندام شما کمک کرده و در صورت نیاز به ترمیم آنها نیز کمک می کنند.

گوشت ارگانیک، بخشی از مواد  غذایی هستند که سرشار از مواد مغذی می باشند. آنها ویتامین B، ویتامین A، سلنیوم و فولات بدن را تامین می کنند. گوشت ارگانیک را برای کاهش التهاب، حمایت از سیستم ایمنی و قلب و عروق، افزایش عملکرد مناسب مغز، جلوگیری از کم خونی و افزایش باروری میتوان استفاده کرد.

به یاد داشته باشید، هرگز گوشت های ارگانیک حیواناتی که به طور مناسب تغذیه نشده اند، نخورید. به دنبال گوشت های ارگانیک گاو، مرغ و گوزن یا آهوی وحشی باشید.

توت گوجی

از سال 200 سال قبل از میلاد مسیح تا کنون، توت گوجی در طب سنتی چینی استفاده می شده است. در چین، توت گوجی به عنوان  توت وحشی شناخته می شود و در قدیمی ترین کتاب گیاهان چینی، شن نانگ بن کائو جینگ، از آن نام برده شده است. پزشکان طب چینی، طعم این توت ها را ملایم و شیرین عنوان می کنند. این توت ها به دلیل خاصیت سم زدایی، اثرات مثبتی بر روی کبد و کلیه دارند بنابراین به تقویت چی و ماهیت ما کمک می کنند.

توت گوجی منبع عالی از آنتی اکسیدان ها، اسیدهای آمینه و مقدار کمی دیگر از مواد معدنی است مانند سلنیوم، پتاسیم و آهن. مزایای توت گوجی فراوان است، از جمله توانایی آن در تقویت عملکرد سیستم ایمنی، افزایش سلامتی پوست، حفاظت از سلامت چشم، تنظیم قند خون، بهبود خلق و خو، افزایش باروری، سم زدایی از کبد و مبارزه با سرطان.

در چین، انواع توت ها را معمولا می پزند و به غذاهایی مانند فرنی برنج، سوپ های مقوی و غذاهای تهیه شده با گوشت مرغ، گوشت بره یا سبزیجات اضافه می کنند. آنها همچنین در تهیه انواع چای، آبمیوه و نوشیدنی نیز استفاده می کنند.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با مغز استخوان و استخوان قلم

قلم استخوان به عنوان یک غذای شفا بخش سنتی، هزاران سال استفاده می شده است. استخوان قلم و مغز استخوان، اغلب در ترکیبات شفا بخش به منظور تقویت کلیه، کبد، ریه و طحال مصرف می شده و در کاهش التهاب نیز نقش داشته اند.

در طب سنتی چین ( TCM)، مغز استخوان و استخوان قلم دارای اثرات گرما بخش، آرامش بخش و تغذیه ای بوده اند، به همین دلیل از آنها برای افزایش ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی، افزایش سلامتی و حفظ خلق و خوی سالم  استفاده می کنند. استخوان قلم برای تقویت چی، گرم کردن یانگ و ساخت خون ارزشمند و مفید است.

استخوان قلم باعث تقویت عملکرد کبد نیز می شود و به کبد در سم زدایی فلزات سنگین و دیگر سمومی که باعث بیماری می شوند، کمک می کند.

گل انگشتانه

گل انگشتانه چینی، گیاهی است که معمولا در ترکیبات گیاهی وجود دارد و برای درمان انواع ناراحتی های مزاجی، از جمله دیابت، آلرژی، استخوان ضعیف و تب مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی چینی، بر این باورند که گل انگشتانه ÷به تنظیم عملکرد کلیه و کبد و بهبود گردش خون کمک می کند. همچنین باعث تصفیه کلیه ها شده و ضعف غده آدرنال را درمان می کند.

در بیماران مبتلا به دیابت، از ریشه گل انگشتانه به عنوان یک ماده مقوی به دلیل اثرات مفیدی که بر روی قند خون، آسیب های عصبی و کلیوی دارد، استفاده می شود. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر این که گل انگشتانه، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز است. همچنین این گیاه، توسط پزشکان طب چینی، در درمان بیماری های اسکلتی، از جمله پوکی استخوان استفاده می شود.

افزایش سلامتی با قارچ گانودرما یا قارچ ریشی

قارچ گانودرما یا قارچ ریشی یا لینگ ژی در چین، به عنوان “شاه قارچ” شناخته می شود زیرا فواید بسیاری برای سلامتی دارد. در طب سنتی چینی، قارچ رئیشی را معمولا خشک می کنند و سپس برش می دهند و در آب گرم می جوشانند و در تهیه سوپ یا چای مورد استفاده قرار می دهند. پزشکان طب سنتی چین از آن برای تغذیه قلب، حفظ سلامت کبد، افزایش آرامش، آرام شدن روند پیری، و افزایش توانایی، قدرت و استقامت استفاده می کنند. این گیاه سمبلی از رفاه، طول عمر و قدرت الهی است و باعث تغذیه سه گنج درونی ما می شود و به حفظ سلامتی ما نیز کمک می کند.

قارچ گانودرما یا قارچ ریشی ترکیبی از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شیمایی مانند پلی ساکارید ها، تریترپین ها و قندهای پیچیده ای به نام بتا-گلوکان ها می باشد. امروزه، این قارچ را به صورت پودر، کپسول و عصاره میتوان پیدا کرد، زیرا این دارو به طور طبیعی به عاملی برای مبارزه با بیماری ها تبدیل شده است. این قارچ به منظور کاهش التهاب، جلوگیری از بیماری های قلبی، تثبیت سطح قند خون، تعادل هورمون ها و حتی به عنوان درمان کننده طبیعی سرطان استفاده می شود.

جنسینگ

جنسینگ پاناکس به عنوان یک درمان گیاهی در چین، هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفته است و یکی از پرطرفدارترین داروهای گیاهی با نام پاناکس به معنای شفا دهنده تمام بیماری ها است. در طب سنتی چینی، جنسینگ به خاطر توانایی در بهبود تعدادی از شرایط پاتولوژیک و بیماری هایی مانند دیابت، خستگی، بی اشتهایی، تپش قلب، تنگی نفس، بی خوابی، ناتوانی جنسی و خونریزی ، بسیار ارزشمند می باشد.

جنسینگ برای بیماران مبتلا به سطح پائین چی، سرماخوردگی و کمبود یانگ توصیه می شود. جنسینگ همچنین در تسکین شرایط گوارشی، بهبود فعالیت ذهنی، افزایش طول عمر، نقش دارد و  اثرات آرامش بخشی نیز دارد و باعث تقویت پنج عضو حیاتی بدن از جمله طحال، ریه، قلب، کلیه و کبد می شود.

امروزه جنسینگ را به صورت خشک شده، پودر، کپسول و قرص پیدا می کنید، اما به مدت 5000 سال، مردم چین از ریشه جنسینگ، چای تهیه می کردند. در واقع، توصیه پزشکان طب چینی، این است که تمام افراد بزرگسالان بالای 40 سال، هر روز یک فنجان چای جنسینگ مصرف کنند.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با فو-تی

فو-تی یا هی-شو-وو، یکی از گیاهان چینی است که در طب سنتی چین (TCM) برای کمک به سلامت کبد و کلیه، افزایش آرامش، تقویت قلب و مبارزه با عوارض پیری استفاده می شود. این گیاه، با نام تقویت کننده جوانی شناخته می شود که به خاطر خواص تقویتی و انطباق پذیری، ارزشمند است. همچنین اعتقاد بر این است که باعث تعادل انرژی یینظئ56و  و یانگ می شود و در درمان کمبود یین که به مشکلاتی مانند استرس، اضطراب، پیری و خستگی منجر می شود، موثر است.

به گفته محققان دانشگاه داروسازی چين در دانشگاه نانجینگ، مطالعات بالينی مختلفی، شواهدی را از فواید این گیاه در درمان مواردی مانند اختلالات خواب، بيماری های عصب مغزی و کلسترول بالا نشان داده اند.

به طور سنتی، از خود ریشه فو-تی به تنهایی یا با اضافه کردن آن به سوپ سس لوبیای سیاه میتوان استفاده کرد، ولی به صورت خام و بخار پز شده هم در دسترس می باشد. همچنین از فو- تی به صورت مکمل، پودر، چای یا تنتور نیز می توانید استفاده کنید.

کوردیسپس

کوردیسپس ها از نوع قارچ کیسه ای (Ascomycetes) هستند که بیشتر به عنوان قارچ های دارویی شناخته می شوند. پزشکان بر این باورند که این گیاه، یکی از گیاهان چینی است که توانایی درمان اختلالات کلیه، بهبود عفونت های تنفسی، افزایش سلامت تولید مثل، توقف خونریزی، افزایش انرژی و تسکین ریه را دارد.

این ماده مغذی سنتی و مورد احترام، که اولین بار در 5000 سال پیش در طب سنتی چین (TCM) مورد استفاده قرار می گرفته است و در کتاب های پزشکی قدیمی چین نیز از آن برای درمان بیش از  نوع 20 بیماری مختلف، از بیماری های قلبی گرفته تا برونشیت ذکر شده است.

به دست آوردن کوردیسپس وحشی سخت است، اما دانشمندان در حال حاضر این قارچ را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تکثیر می کنند تا به راحتی در دسترس عموم قرار بگیرد. شما به راحتی آنها را در قالب قرص، پودر و کپسول می توانید پیدا کنید.

افزایش سلامتی با شاخ بز کوهی

شاخ بز کوهی نوعی بافت رشد نیافته است که در اطراف استخوان ها و غضروف های شاخ بز قرار دارند. از 2000 سال پیش در طب سنتی چینی ثبت شده است و اعتقاد بر این است که باعث تقویت یین می شود، تقویت کننده طحال است و جریان خون را افزایش می دهد. همچنین باعث تقویت استخوان ها و عضلات و کلیه ها می شود.

در طب سنتی چینی، شاخ بز کوهی برای درمان انواع بیماری ها، از جمله فیبروئیدهای رحمی، اختلالات قاعدگی، پوکی استخوان، آرتریت و نورم پستان استفاده می شود. همچنین برای درمان زخم های مزمن و کاهش خستگی فیزیکی نیز استفاده می شود.

امروز محصولات افشانه ای شاخ بز کوهی به صورت آنلاین یا در فروشگاه های بهداشت مواد غذایی در دسترس هستند. از آنها معمولا به عنوان یک مکمل در تناسب اندام و ورزش به منظور افزایش توده عضلانی و ترمیم آسیب و جراحات استفاده می شود.

اقدامات احتیاطی در مصرف گیاهان چینی به منظور افزایش سلامتی

نگرانی اصلی در مورد استفاده از گیاهان چینی و هر داروی گیاهی دیگر، فعل و انفعالاتی است که با داروهای تجویزی برقرار می کنند و تقلب در گیاهان دارویی است، به این معنی که ترکیب گیاهان با سایر مواد ناشناخته، می توانند باعث بروز عوارض جانبی شوند. هنگام خرید گیاهان چینی، برچسب مواد تشکیل دهنده و نام علمی آن را به دقت بخوانید و در صورت امکان از نوع ارگانیک آنها و از یک شرکت معتبر این گیاهان چینی را  خریداری کنید.

برچسب را با دقت بخوانید و مقدار دوز مصرفی که توصیه شده است را مصرف کنید. هر گاه از یک مکمل غذایی یا گیاه دارویی برای اولین بار استفاده می کنید، قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

نتایج نهایی

پزشکان طب چینی از این 15 گیاه برتر چینی و از دیگر گیاهان، برای تقویت بیماران، افزایش سلامتی ، جذب چی که سبب افزایش نیروی حیاتی آنها می شود و حفظ جینگ، که ذات و جوهر درونی آنها است، کمک می گیرند.

گیاهان چینی باعث بهبود سلامت اندام های ما می شوند و در حفظ تعادل، افزایش سلامتی و انرژی به ما کمک می کنند.

این گیاهان چینی عالی، برای تقویت چی و جیانگ، توسط پزشکان و خانواده های چینی به مدت هزاران سال  مورد استفاده  قرار می گرفته است. خوشبختانه، آنها امروزه  به راحتی در دسترس هستند، بنابراین هر کسی می تواند از مزایای سلامتی آنها بهره مند شود.


1- چی ( qi )منبع زندگی ما یا انرژی بدن ما است.

2- شن ( shen) روح و ذهن ما است.

3- جینگ ( jing) ذات ما است که ویژگی های فیزیکی و انرژی ما را تعیین می کند.

4- یین و یانگ ( Yin and Yang) که دو انرژی متضاد، اما مکمل هم هستند که برای دستیابی به سلامت خوب، باید در حد متعادل باشند.

آخرین دیدگاه‌ها

  پیوندها

  دسته‌ها