سایت ها

نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


سندروم سیندرلا چیست؟ در مورد این سندروم چقدر اطلاعات دارید؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا شما هم به این سندروم مبتلا هستید یا خیر؟ اگر می خواهید بدانید شما هم در خطر این سندروم هستید، کافی است به این چند سوال صادقانه جواب دهید. به زبان ساده اگر بخواهم تعریفی از این سندروم داشته باشم، باید بگویم افرادی به سندروم سیندرلا مبتلا هستند که بدون داشتن هیچ استقلالی، منتظر هستند پسری با شرایط خیلی خوب، از راه رسیده و آنها را خوشبخت کند. با بخش روانشناسی دکتر سلام همراه باشید تا در مورد سندروم سیندرلا بیشتر بدانید.

سندروم سیندرلا

آیا شما هم به سندروم سیندرلا مبتلا هستید؟

روزی روزگاری، دختری تنها و بدبخت به نام Cinders ( خاکستر نشین) ، منتظر شاهزاده ای بود که از راه برسد و او را نجات دهد.  اما آیا این شروع یک داستان درخشان است؟ ولی این چیزی است که در اکثر زنان پیدا می شود. بدون اینکه هیچ نقشی داشته باشیم، از همان ابتدا و در سنین خیلی پائین، اینطور برایمان برنامه ریزی شده تا باور کنیم که همه چیز روبراه است و سرانجام با رسیدن شریک زندگیمان، جایگاه خودمان را در دنیا پیدا خواهیم کرد.  البته، یافتن عشق یا  همسر دلخواه و مناسب، هیچ اشکالی ندارد، ولی مشکل از اینجا شروع می شود که   به این باور می رسید که این عاقبت شماست و بدون آن شخص، زندگی کامل نیست. هنگامی که از یک مرد برای خود، موجود مقدسی می سازید و  احساس می کنید که بدون داشتن او، چیزی را از دست می دهید، آن وقت است که ناامیدی به سراغتان می آید و قدرت شخصی خود را در همان لحظه از دست می دهید. در این لحظه است که سندروم سیندرلا شما را تهدید می کند.

احساس می کنید که کامل شده اید

افسانه ها عجیب و شگفت انگیز هستند و قطعا جایگاه خود را در تکامل و پیشرفت زبان پیدا کرده اند. این مطلب را نویسنده و قصه گوی حرفه ای، Alison L. R. Davies می گوید.  او اضافه می کند: “از سن جوانی، با این داستان ها می توانیم ارتباط برقرار کنیم زیرا آنها تنها الگوهای قابل تجسم برای ما هستند. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که داستان را برای خود الگو می کنید و همانند شخصیت های آن، رفتار می کنید. “

آلیسون معتقد است که این نوع از داستان ها در رشد و تکامل شخصی، چه مثبت و چه منفی، نقش دارند. وقتی به آسانی با شخصیت داستان که نمادی قوی نیز دارد، ارتباط برقرار کنید، ناخودآگاه، خودمان را درون داستان می بینیم و در مورد اینکه چه کسی هستیم و چگونه می خواهیم زندگی مان را تغییر دهیم، برنامه ریزی می کنیم. او، سیندرلا را یک مثال اصلی معرفی می کند و می گوید: “سیندرلا باید توسط شاهزاده نجات پیدا کند تا به شاهزاده خانمی زیبا تبدیل شود. این تنها یک نمونه است و پیام اساسی این است که وقتی مرد رویاهایتان را پیدا کردید، دیگر همه چیز درست و روبراه خواهد بود.”

سندروم سیندرلا

شفا دهنده شامانیک، مربی زندگی، Sue Tribe معتقد است “سندروم سیندرلا” راهی برای اجتناب از قبول مسئولیت در اینجا و در این لحظه است. “ما می گوییم که اگر شریک زندگی کاملی داشتم، خوشبخت می شدم و چون شریک زندگی مناسبی نداشتم، به همین دلیل بدبخت هستم “. ناخودآگاه در تلاش برای پیدا کردن کسی هستیم که ما را از ترس تنها شدن یا مستقل شدن، دور کند و به طرز خیلی عجیبی، جذب اینگونه مسائل می شویم. “او معتقد است که این موضوع کمک می کند تا علت بروز سندروم سیندرلا را بفهمیم تا بتوانیم بر آن غلبه کنیم . “این شبیه قرار دادن مرهم بر روی یک زخم می باشد؛ درست است که از زخم مدتی محافظت می کند، اما به تدریج مقدار این مرهم را باید بیشتر کنیم و زمانی می رسد که دیگر باید روی زخم را بخیه بزنیم. “

پس چگونه می توانید با سندروم سیندرلا مبارزه کنید و قدرت خود را پس بگیرید؟

ابتدا، باید تشخیص دهید که آیا واقعا این موضوع شما را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر. به سوالات زیر باید صادقانه پاسخ دهید:

1- آیا شما همیشه در مورد آینده خیال پردازی می کنید؟

2- آیا نظر شما این است که، “اوه اگر آقای Right را ملاقات کنم، همه چیز خوب خواهد شد و آیا پس از آن خوشحال خواهم بود؟

3- آیا احساس می کنید چیزی در زندگی شما گم شده است؟

4- آیا کار خود را به سوی اهداف یا مقاصد خاصی ادامه می دهید؟

5- آیا فکر می کنید داشتن شریک زندگی، شما را جذاب تر و موفق تر نشان می دهد؟

اگر به دو سوال یا بیشتر، پاسخ مثبت داده اید، این احتمال وجود دارد که  از سندروم سیندرلا رنج  می برید. اما ترس به خود راه ندهید. با توجه  به گفته های Alison، راه هایی برای تغییر داستان وجود دارد تا بتوانید از قدرت شخصیت ها بهره مند شوید.

سندروم سیندرلا

پیشگیری از سندروم سیندرلا

1- توانمندسازی و خیال پردازی

درباره یک افسانه و هر یک از شخصیت هایش که دوست دارید، فکر کنید. به عنوان مثال، سیندرلا . تصور کنید که در سینما و در حال تماشای آن بر روی پرده سینما هستید؛ خودتان را در نقش شخصیت اصلی ببینید و هنگامی که به اوج  بحران رسیدید، نمایش فیلم را متوقف کنید. این یک نکته اصلی در داستان است که همان جایی که نیاز به تصمیم گیری می باشد، چیزی اتفاق می افتد، مثلا بروز چندین مشکل غیر قابل حل برای شخصیت اصلی داستان، و بقیه داستان در مورد چگونگی حل این مشکل است. از این جا به بعد، داستان به هر طرفی می تواند کشیده شود. به جای اینکه بقیه فیلم را از طریق آنچه که از داستان می دانید، به پایان برسانید، یک پایان جدید برای فیلم بسازید. به عنوان مثال، برای سیندرلا، چه اتفاقی می افتد اگر هرگز شاهزاده را ملاقات نمی کرد؟ چگونه مشکلاتش را با خواهران بد ذاتش، حل و فصل می کرد و موقعیت خودش را بالا می برد؟ خودتان را در نقش Cinders ببینید، قدرت و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و کارهای سخت و مشکل را انجام ندهید و پویایی و انرژی را به خود بازگردانید. این تصویر را در ذهن خود نگه دارید و فیلم را چندین بار ببینید تا به صورت خودکار بتوانید درباره شخصیت و داستان، فکر کنید.

2- نگاه به داستان از زاویه ای دیگر

یکی دیگر از روش های ساده برای تغییر موقعیت در داستان ها و افسانه ها، این است که داستان را از زاویه دیگری ببینید. به عنوان مثال، تصور می کنیم که سیندرلا به شاهزاده ای نیاز دارد تا او را از یک زندگی سخت، رها کند و تبدیل به شاهزاده خانم شود، اما اگر این طور نباشد چه می شود؟ یک لحظه درباره آن فکر کنید. شاهزاده به یک عروس نیاز دارد، همچنین جویای عشق و در جستجوی فرد مناسبی می باشد. شاید شاهزاده احساس کند که نیاز به همسری دارد تا او را کامل کند و اگر این مورد یافت شود، این دو واقعا جفت یکدیگر هستند.

سندروم سیندرلا

3- فاکتورهای شاهزاده بودن خود را افزایش دهید

بنابراین نکته اخلاقی داستان این است که ما نیازی نداریم که منتظر  فرد کاملی شویم تا بتواند ما را کامل کند. ما به فرد دیگری نیاز نداریم تا به ما کمک کند تا از شرایط خود فرار کنیم یا تبدیل به شاهزاده خانمی شویم. ما باید این واقعیت را قبول کرده و خودمان را تقویت کنیم. هر زمان که احساس می کنید در اینگونه افسانه های قدیمی، در حال غرق شدن هستید، نکاتی که ارائه می شود را به کار ببندید تا به خصایص شگفت آور زنانه خودتان پی ببرید.

چندین بار این جملات را تکرار کنید: “من بدون عیب هستم، من کامل هستم، من عاشق خودم هستم’. در صورت امکان، جلوی یک آینه بروید و این جملات را بگوئید و با یک لبخند خیره کننده، آن را به پایان برسانید.

هر روز صبح که  بیدار می شوید، به تمام چیزهایی که آرزوی انجام آنها را دارید، لحظه ای فکر کنید و خودتان را فردی موفق تجسم کنید.

کارهای متفاوتی انجام دهید و مهم نیست که چقدر کوچک باشد. مسیر دیگری را برای به سرکار رفتن، انتخاب کنید، با یک غریبه سلام و احوالپرسی کنید. این تغییرات کوچک اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا از زندگی لذت ببرید.

رویاپردازی کنید و خود را یک ستاره درخشان در فیلم تصور کنید و نفر اول ستاره های سینمایی باشید.

از سنگ های قیمتی مانند فیروزه، یا از سنگ یا رنگی که به شما قدرت و انرژی می دهد استفاده کنید تا روحیه مثبت شما افزایش پیدا کند.

افسانه ای که خودتان شخصیت اصلی آن هستید را بنویسید و از آن لذت ببرید و دارای قدرتی سحرآمیز شوید شاید دوست داشته باشید که تمام این آرزوها در دستانتان باشد اما در نهایت به این نتیجه خواهید رسید که بدون آنها، حس بهتری دارید. بنابراین از زندگی خود لذت ببرید  و همانند یک پادشاه زندگی کنید و مسئول سرنوشت خود باشید!

سندروم سیندرلا

چگونه والدین از سندرم سیندرلا در دخترانشان پیشگیری کنند؟

بر والدین واجب است که فرزندان خود را طوری بار بیاورند که بپذیرند زنها هم  توانایی انجام کارهای سخت را دارند. به انها یاد دهید برای رسیدن به موقعیت هایی که آرزویش را دارند، منتظر شخص دیگری نباشند. تشویق کردن دختران از کودکی به مسئولیت پذیر بودن، کمک شایانی در مستقل شدنشان خواهد کرد. به انها یاد دهید خوشبختی فقط با آمدن شاهزاده ای بر اسب سفید امکان پذیر نیست. اجازه ندهید دخترانتان با سندروم سیندرلا ، استقلال فردی، مالی و اجتماعی خود را از دست بدهند.


در مورد اضافه وزن در بارداری چه می دانید؟ آیا تا به حال به این مشکل مواجه شده اید؟ چاقی و اضافه وزن در بارداری ، شما را در معرض خطر مشکلات بارداری قرار می دهد که بر روی شما و نوزادتان می تواند تاثیر گذار باشد. داشتن وزن مناسب همچنین می تواند به شما در زایمانی راحت تر کمک کند. ما در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام می خواهیم شما را با عوارض اضافه وزن در بارداری و نحوه کنترل وزن در این دوران بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

اضافه وزن در بارداری تا چه اندازه مشکلی پیش نمی آورد؟

وزن خود را با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) می توانید محاسبه کنید که نشان می دهد آیا نسبت به قدتان، وزن سالمی دارید یا خیر. برای زنان باردار، محاسبه BMI ، بر اساس وزن قبل از بارداری محاسبه می شود و این روشی است که تیم سلامت و بهداشت، می توانند به وزن سالم شما نسبت به قدتان، پی ببرند.

اضافه وزن در بارداری

افرادی که مسئول مراقبت های بهداشتی شما می باشند، BMI را به شرح زیر بیان می کنند:

 • 5 یا کمتر = کاهش وزن
 • بین 18.5 و 24.9 = وزن سالم
 • بین 25 تا 29.9 = اضافه وزن
 • بیش از 30 = چاق

در اولین معاینه ای که قبل از زایمان انجام می شود و  “booking-in visit ” نامیده می شود، ماما ممکن است قد شما را اندازه گیری کند و از شما بخواهد که آزمایش شاخص توده بدنی ( BMI ) خود را انجام دهید.

 در صورتی که مراقب بهداشت، درباره شما از کلمات “اضافه وزن” یا “چاقی” استفاده کرد، ناراحت نشوید. بسیاری از زنان شنیدن این کلمه  را دوست ندارند، اما هیچکس درباره شما قضاوت نمی کند. کارشناسان پزشکی در طول دوران بارداری از این دسته کلمات استفاده می کنند تا بتوانند بهترین نظریات را به شما بدهند و کمک کنند تا  بارداری سالمی داشته باشید. به عنوان مثال، کسی که در گروه افراد چاق طبقه بندی شده است، به مشاوره و مراقبت بیشتری نیاز خواهد داشت.

اضافه وزن در بارداری ناشی از چیست؟

 • نوزاد: 8 پوند
 • جفت: 2 تا 3 پوند
 • مایع آمنیوتیک: 2 تا 3 پوند
 • بافت پستان: 2تا 3 پوند
 • فرآورده های خون: 4 پوند
 • چربی ذخیره شده برای روند عمل زایمان و تغذیه با شیر مادر: 5تا 9 پوند
 • بزرگ شدن رحم: 2 تا 5 پوند

 جمع کل: 25 تا 35 پوند

اضافه وزن در بارداری

در طول دوران بارداری به چقدر کالری نیاز دارید؟

خوردن غذاهای سالم و داشتن یک رژیم غذایی متعادل، به نوزاد شما کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند و رشد سالمی داشته باشد. اما واقعا به چه میزان کالری اضافی نیاز دارید؟

اگرچه به کالری اضافی نیاز دارید، اما لازم نیست که به اندازه دو نفر غذا بخورید. به طور متوسط، زنان باردار به 300 کالری سالم بیشتر از زمان قبل از بارداری نیاز دارند. این مقدار کمک خواهد کرد که در طول دوران بارداری، به مقدار مناسب وزن اضافه کنند.

می توانید  از پرستار خود بپرسید که به چه میزان باید به وزن خود اضافه کنید. زنانی که قبل از بارداری، وزن متوسطی داشتند، پس از بارداری می توانند 25 تا 35 پوند اضافه وزن در بارداری پیدا کنند. زنانی که دچار کمبود وزن هستند ، می توانند 28 تا 40 پوند افزایش وزن و زنانی که اضافه وزن دارند، در دوران بارداری فقط 15 تا 25 پوند می توانند اضافه وزن در بارداری داشته باشند.

به طور کلی، باید در طول سه ماه اول بارداری 2 تا 4 پوند وزن اضافه کنید و در طول بقیه دوران بارداری، 1 پوند در هفته افزایش وزن داشته باشید. اگر دوقلو باردار هستید، باید حین بارداری 35 تا 45 پوند وزن بگیرید که به طور متوسط 2/1 تا 1 پوند در هفته پس از افزایش وزنی که در سه ماه اول بارداری داشته اید، به وزن شما اضافه می شود.

اضافه وزن در بارداری به طور نرمال، مخصوصا اگر دوقلو باردار باشید بسیار مهم است زیرا وزن شما بر وزن نوزادتان نیز تاثیر می گذارد و چون دوقلوها اغلب زودتر از تاریخ مقرر، به دنیا می آیند، وزن سالم به هنگام تولد، برای سلامتی آنها مهم است. اگر دوقلو باردارید، شما ممکن است بین 3000 تا 3500 کالری در روز به انرژی نیاز داشته باشید.

اضافه وزن در بارداری

عوارض ابتلا به اضافه وزن در بارداری یا چاقی بارداری چیست؟

شاخص توده بدنی بیشتر از 25 ، خطرناک است و بارداری شما را با مشکلاتی روبرو می کند. برای مثال یک زن با شاخص توده بدنی 25، با خطر کمتری نسبت به زنی که شاخص توده بدنی بیشتر از 40 دارد، مواجه است.

اگر شاخص توده بدنی ( BMI ) شما 30 یا بالاتر باشد، این خطرات شما را تهدید می کنند:

 • فشار خون بالا و پره ‌اکلامپسی
 • دیابت دوران بارداری
 • ترومبوز عمیق وريدی – لخته شدن خون در پاها يا ريه ها
 • تولد نوزاد مرده، اما این خطر به نسبت 1 در 100 می باشد
 • سقط جنین، این خطر از یک نفر در چهار تا یک نفر در پنج افزایش می یابد.
 • ماکروزومیا (داشتن کودکی که خیلی بزرگ است)
 • درد زایمان طولانی، زایمان زودرس، سزارین اورژانسی و یا مشکلات پس از زایمان، مانند عفونت یا خونریزی شدید

اگر شما اضافه وزن در بارداری داشته باشید، کودک شما نیز ممکن است دچار اضافه وزن شده و در آینده مبتلا به دیابت شود.

به دلیل خطرات فوق العاده زیادی که وجود دارد، مراقبت های زیادی در دوران بارداری نیاز خواهید داشت. پزشک یا ماما ممکن است از شما بخواهند  تا در طول دوران بارداری آزمایش های مختلفی، برای جلوگیری از بروز اینگونه خطرات، انجام دهید. نمونه هایی از آزمایشاتی که انجام می گیرد شامل تست خون برای بررسی دیابت دوران بارداری، بررسی فشار خون شما در هر بار معاینه، نمونه های ادرار و داشتن اسکن  برای بررسی رشد کودکتان می باشد. ممکن است از شما بخواهند تا تزریقاتی برای کمک به پیشگیری از DVT انجام دهید و یا با یک متخصص بیهوشی در صورتی که نیاز به زایمان اپیدورال یا سزارین داشته باشید، ملاقات کنید.

احتمالا  به شما توصیه می شود که به دلیل افزایش خطرات زایمان، کودک را به جای نگهداری در خانه یا واحد مامایی، در بیمارستان بستری کنید.

اضافه وزن در بارداری

اضافه وزن در بارداری و دیابت بارداری

 نوعی دیابت است که در زنان و در طول دوران بارداری، به وجود می آید. دیابت، بیماری است که مقدار قند خون شما بیش از حد بالا می رود زیرا بدن قادر به پردازش و استفاده مناسب از آن نمی باشد.

دیابت بارداری باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری ماکروزومی، می شود که در آن، نوزاد شما بزرگتر از حد نرمال رشد می کند و باعث بروز  مشکلات دوران بارداری و زایمان می شود. همچنین ممکن است مشکلات بهداشتی برای کودک شما در طول دوران زندگی اش به وجود بیاورد از جمله خطر ابتلا به دیابت و چاقی.

اگر شاخص توده بدنی شما (BMI) قبل از بارداری بیشتر از 30 باشد، باید بین هفته 24 تا 28، آزمایش دیابت بدهید که توسط NICE توصیه می شود. اگر این آزمایش به شما معرفی نشد، از تیم مرکز مراقبت های بهداشتی خود بخواهید تا آن را برای شما انجام دهند. اگر شاخص توده بدنی شما بیشتر از 40 باشد، این آزمایش ممکن است زودتر انجام بگیرد.

پره ‌اکلامپسی در بارداری چیست؟

پره‌ اکلامپسی، فقط در دوران بارداری به وجود می آید و زمانی اتفاق می افتد که در رابطه با جفت و ارگان هایی که با خون نوزاد شما و خود شما در ارتباط هستند، مشکلاتی پدید می آید مانند  فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار و احتباس مایعات.

در اکثر موارد پره‌ اکلامپسی خفیف است، اما موارد جدی تر، می تواند زندگی شما را تهدید کند. بنابراین، اگر به علائم زیر مبتلا  هستید، بهتر است مامای خود را در جریان بگذارید:

 • سردرد های زیاد
 • تاری دید که به هیچ وجه تغییر نکرده است
 • درد در قسمت فوقانی شکم
 • ورم دست ها، صورت یا پاها (ادم) که از بین نمی رود

ماما یا پزشک، تمام علائم پره‌ اکلامپسی را قبل از زایمان و با انجام آزمایش ادرار  بررسی می کند. اگر در معرض پره‌ اکلامپسی بالایی باشید، به عنوان مثال، بیش از 40 سال سن داشته باشید و یا مبتلا به فشار خون بالا بوده و یا قبلا این بیماری را داشته اید، ممكن است نیاز به یک سری معاینات قبل از زایمان و در بیمارستان داشته باشید و ممكن است مجبور شوید مقدار کمی آسپیرین مصرف کنید.

اضافه وزن در بارداری

در صورتی که چاق و باردار باشید، آیا برای کاهش این نوع خطرات، دیر شده است؟

اگر چه بعید است که قادر به کاهش تمامی این خطرات باشید، اما اقدامات دیگری برای اینکه مطمئن شوید بارداری سالمی دارید، می توانید انجام دهید. اگر شاخص توده بدنی بیشتر از 30 دارید، از دستور العمل های پزشک خود  برای پیشگیری از دیابت دوران بارداری، داشتن یک رژیم غذایی سالم و فعالیت های فیزیکی که ارائه می کند، استفاده کنید. متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا  مواد غذایی سالمی بخورید و با خوردن مواد مغذی در طول رژیم غذایی، وزن از دست بدهید. داشتن رژیم غذایی در دوران بارداری، اگر باعث کمبود مواد مغذی مورد نیاز نوزاد شما شود، توصیه نمی گردد.

نکات تغذیه ای برای پیشگیری از اضافه وزن در بارداری

 • وعده های غذایی خود را بر مبنای غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی، نان، برنج، ماکارونی و غلات کامل قرار دهید.
 • میزان پروتئین مواد غذایی و میان وعده های خود و اینکه چه مقدار مصرف می کنید را در نظر داشته باشید.
 • به اندازه دو نفر، غذا نخورید.
 • یک رژیم کم چرب داشته باشید. خوردن غذاهای سرخ شده، نوشیدنی ها، شیرینی و بیسکویت هایی خیلی شیرین و سایر غذاهایی که چربی و قند زیادی دارند را به حداقل برسانید.
 • خوردن غذاهای غنی شده از فیبر مانند جو دوسر، لوبیا، عدس، حبوبات، دانه ها، میوه و سبزیجات و همچنین نان گندم، برنج قهوه ای و ماکارونی.
 • به جای خوردن غذاهای پرچرب و پر کالری، حداقل 5 وعده انواع میوه ها و سبزیجات را بطور روزانه بخورید.
 • همیشه صبحانه بخورید

مصرف مکمل ها

مصرف زیاد اسید فولیک

اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما، 30 یا بالاتر باشد، باید بطور روزانه، 5 میلی گرم اسید فولیک مصرف کنید. این مقدار، بیش از حد طبیعی است و باید توسط پزشک تجویز شود. در صورت امکان، مصرف این مکمل را یک ماه قبل از اقدام به بارداری شروع کنید و تا رسیدن به هفته  13 بارداری خود، ادامه دهید. اما اگر مصرف آن را زودتر شروع نکردید، باید از زمانی که متوجه بارداری خود می شوید تا هفته 13 بارداری، از این مکمل استفاده کنید.

مکمل ویتامین D

به تمام زنان باردار توصیه می شود که مقدار 10 میکروگرم از مکمل ویتامین D  را بطور روزانه مصرف کنند. مخصوصا اگر شاخص توده بدنی بیشتر از 30 داشته باشند، با خطر ابتلا به کمبود ویتامین D مواجه می شوند.

اضافه وزن در بارداری

فعالیت های مفید برای پیشگیری از اضافه وزن در بارداری

ممکن است اطلاعات بیشتری در باره داشتن فعالیت در دوران  بارداری نیاز داشته باشید که می تواند به شما و کودکتان کمک کند که در اینجا مطالبی را عنوان می کنیم:

 • فعالیت هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا کردن، ایروبیک را در زندگی روزمره خود بگنجانید.
 • به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید و یا در هنگام ظهر پیاده روی کنید.
 • نشستن های طولانی مدت، تماشای تلویزیون و یا کار با کامپیوتر را به حداقل برسانید.
 • انجام فعالیت های ورزشی، به شما یا نوزادتان آسیبی نمی رساند، اما اگر ورزش جدیدی را شروع کرده اید، باید ابتدا به مدت  15 دقیقه و سه بار در هفته، انجام دهید و کم کم به 30 دقیقه در روز افزایش دهید. داشتن مربی برای اینکه بیش از حد خود را خسته نکنید و در طول انجام فعالیت های ورزشی، یک هم صحبت داشته باشید، خوب است.

فواید مدیریت وزن در دوران بارداری

 • داشتن یک دوران بارداری راحت و لذت بخش
 • احتمالا تحرک بیشتری خواهید داشت و کمتر از درد ناحیه لگن، رنج می برید.
 • مشکلات پوستی کمتری را تحمل می کنید.
 • شانس کمی برای ابتلا به درد های مربوط به لگن دارید.
 • پس از تولد نوزاد، وزن کمتری خواهید داشت.

اضافه وزن در بارداری

آیا از دست دادن وزن در هنگام بارداری خطرناک است؟

اگر زنی در هنگام بارداری، بیش از حد وزن داشته باشد، پزشک از او می خواهد تا وزنش را کاهش دهد و فقط باید تحت نظر پزشک، این کار را انجام دهد. اما در بیشتر موارد، زنان نباید در دوران بارداری، رژیم غذایی داشته باشند و یا سعی در از دست دادن وزن خود داشته باشند.

نکاتی برای داشتن اضافه وزن در بارداری

اگر در بارداری وزنتان کم شده است و پزشکتان توصیه می کند، تا وزن خود را در طول دوران بارداری افزایش دهید، نکات زیر را رعایت کنید:

 1. هر روز پنج تا شش وعده غذایی بخورید.
 2. مصرف میان وعده هایی که سریع و آسان تهیه می شوند، مانند آجیل، کشمش، پنیر و کلوچه، میوه خشک، بستنی یا ماست را مصرف کنید.
 3. کره بادام زمینی به همراه نان تست، کلوچه، سیب، موز یا کرفس مصرف کنید. یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی حدود 100 کالری انرژی و 7 گرم پروتئین دارد.
 4. مقداری شیر بدون چربی به پوره سیب زمینی، املت و حبوبات اضافه کنید.
 5. بعضی مواد مانند کره یا مارگارین، پنیر خامه ای، آب گوشت، خامه ترش و پنیر را به وعده های غذایی خود، اضافه کنید.

اضافه وزن در بارداری

نکاتی برای کاهش وزن در بارداری و پس از زایمان

اگر از آنچه که پزشک دستور اضافه وزن داده، وزن بیشتری پیدا کردید، با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. در بیشتر موارد، پس از زایمان، این مقدار اضافه وزن از بین می رود.

در اینجا چند نکته برای کاهش وزن تدریجی را ذکر می کنیم:

1- در صورت خوردن فست فود، از مواد غذایی که چربی کمتری دارند استفاده کنید از جمله ساندویچ سینه مرغ کبابی با گوجه فرنگی و کاهو (بدون سس یا سس خانگی)، سالاد همراه با سس کم چرب، شیرینی های ساده و یا سیب زمینی پخته. از خوردن غذاهایی مانند سیب زمینی سرخ کرده، چوب شورهای پنیری یا مرغ سرخ شده پرهیز کنید.

2- پرهیز از مصرف محصولاتی که دارای چربی هستند. شما حداقل به چهار وعده از محصولات شیر به طور روزانه نیاز دارید. با این حال، استفاده از شیری که 1٪ یا 2٪ چربی دارد، مقدار کالری و چربی مصرفی شما را کاهش می دهد. همچنین، از پنیر یا ماست کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید.

3- محدود کردن مصرف شیرینی یا نوشیدنی های شیرین. نوشابه های شیرین مانند نوشیدنی غیر الکلی، میوه، آب میوه، چای سرد، لیموناد و یا نوشیدنی انرژی زا که کالری زیادی دارند را مصرف نکنید. در عوض می توانید از آب، آب گازدار یا آب معدنی که کالری کمتری دارند، استفاده کنید.

4- هنگام پخت غذا نمک کمی به آن اضافه کنید. نمک باعث می شود آب زیادی مصرف کنید.

5- محدود کردن مصرف شیرینی جات و تنقلاتی که کالری زیادی دارند. بیسکوئیت ها، آب نبات، دونات، کیک، شربت، عسل و چیپس سیب زمینی، کالری زیاد و مواد مغذی کمی دارند. سعی کنید هر روز از اینگونه غذاها نخورید. در عوض، میوه های تازه، ماست کم چرب، کیک  فرشته با توت فرنگی، یا میان وعده ها و دسرهای کم چرب بخورید.

6- چربی ها را  به اندازه مصرف کنید. چربی ها شامل روغن پخت و پز، مارگارین، کره، آبگوشت، انواع سس، سس مایونز، سس سالاد، خامه ترش و پنیر خامه ای. از گزینه های کم چرب، بیشتر استفاده کنید.

7- مواد غذایی را به روش سالمی بپزید. سرخ کردن غذاها در روغن یا کره، مقدار کالری و چربی شما را افزایش می دهد. پختن، گریل کردن و بخار پز کردن مواد غذایی از سالم ترین روش های پخت غذا می باشد.

8- انجام فعالیت های ملایم ورزشی، باعث سوختن کالری اضافه  می شود. پیاده روی و شنا برای زنان باردار و پس از زایمان بسیار مناسب و بدون خطر می باشد. از پرستار خود قبل از اینکه هرگونه فعالیت ورزشی را شروع کنید، بپرسید که چه نوع ورزشی برایتان مناسب می باشد.

دکتر سلام به آموزش دوره بارداری هفته به هفته + راهنمای کامل دوران بارداری پرداخته است که پیشنهاد می کنیم، در این دوران از این مقالات و آموزش ها بهره مند شوید.

منبع: دکتر سلام


درباره راستیـنه

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه با هدف ارائه اطلاعات و ابزارهای آنلاین بروز در زمینه های مختلف مربوط به سلامتی و پزشکی برای هموطنان ایجاد شده است. امید است به کمک خداوند و با یاری شما عزیزان بتوانیم قدمی در ارتقای سطح سلامتی مردم عزیز کشورمان برداریم. باتشکر مدیریت راستینه

آیا می دانید ؟

آیا می دانید با درمان سریع و به موقع می شود شانس درمان بسیاری از مشکلات، از جمله مشکلات خطرناک و کشنده را بالا برد!

آیا می دانید که نباید به بهانه استفاده از مطالب سایت مراجعه به پزشک، بیمارستان، متخصص و یا تماس با اورژانس را به تاخیر انداخت و یا از این مطالب استفاده درمانی نمود!


درباره راستیـنه

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه با هدف ارائه اطلاعات و ابزارهای آنلاین بروز در زمینه های مختلف مربوط به سلامتی و پزشکی برای هموطنان ایجاد شده است. امید است به کمک خداوند و با یاری شما عزیزان بتوانیم قدمی در ارتقای سطح سلامتی مردم عزیز کشورمان برداریم. باتشکر مدیریت راستینه

آیا می دانید ؟

آیا می دانید با درمان سریع و به موقع می شود شانس درمان بسیاری از مشکلات، از جمله مشکلات خطرناک و کشنده را بالا برد!

آیا می دانید که نباید به بهانه استفاده از مطالب سایت مراجعه به پزشک، بیمارستان، متخصص و یا تماس با اورژانس را به تاخیر انداخت و یا از این مطالب استفاده درمانی نمود!


درباره راستیـنه

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه با هدف ارائه اطلاعات و ابزارهای آنلاین بروز در زمینه های مختلف مربوط به سلامتی و پزشکی برای هموطنان ایجاد شده است. امید است به کمک خداوند و با یاری شما عزیزان بتوانیم قدمی در ارتقای سطح سلامتی مردم عزیز کشورمان برداریم. باتشکر مدیریت راستینه

آیا می دانید ؟

آیا می دانید با درمان سریع و به موقع می شود شانس درمان بسیاری از مشکلات، از جمله مشکلات خطرناک و کشنده را بالا برد!

آیا می دانید که نباید به بهانه استفاده از مطالب سایت مراجعه به پزشک، بیمارستان، متخصص و یا تماس با اورژانس را به تاخیر انداخت و یا از این مطالب استفاده درمانی نمود!

دانلود آهنگ محسن چاوشی مسلخ

 • دسته‌بندی نشده
 • آگوست 26, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام مسلخ

در این پست می توانید آهنگ محسن چاوشی مسلخ را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ محسن چاوشی مسلخ

Download New Song By Mohsen Chavoshi  Called Maslakh

خواننده نام آهنگ شعر دسته بندی
محسن چاوشی مسلخ علی اکبر یاغی تبار آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ محسن چاوشی مسلخ اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مسعود جلیلیان لجباز

 • دسته‌بندی نشده
 • آگوست 25, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ جدید مسعود جلیلیان به نام لجباز

در این پست می توانید آهنگ مسعود جلیلیان لجباز را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مسعود جلیلیان لجباز

Download New Song By Masoud Jalilian  Called Lajbaz

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
مسعود جلیلیان لجباز محسن امیری آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ مسعود جلیلیان لجباز اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مسعود جلیلیان رفاقت

 • دسته‌بندی نشده
 • آگوست 25, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ جدید مسعود جلیلیان به نام رفاقت

در این پست می توانید آهنگ مسعود جلیلیان رفاقت را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مسعود جلیلیان رفاقت

Download New Song By Masoud Jalilian  Called Refaghat

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
مسعود جلیلیان رفاقت محسن امیری آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ مسعود جلیلیان رفاقت اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مسعود جلیلیان روز اول یادته

 • دسته‌بندی نشده
 • آگوست 25, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ جدید مسعود جلیلیان به نام روز اول یادته

در این پست می توانید آهنگ مسعود جلیلیان روز اول یادته را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مسعود جلیلیان روز اول یادته

Download New Song By Masoud Jalilian  Called Zakhme Eshgh

خواننده نام آهنگ میکس و مسترینگ دسته بندی
مسعود جلیلیان روز اول یادته صابر احمدی آهنگ غمگین

 

 

نوشته دانلود آهنگ مسعود جلیلیان روز اول یادته اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مهدی جهانی عاشقت بود

 • دسته‌بندی نشده
 • آگوست 23, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ جدید مهدی جهانی به نام عاشقت بود

در این پست می توانید آهنگ مهدی جهانی عاشقت بود را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

Download New Song By Mehdi Jahani  Called Asheghet Bood

بزودی

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
مهدی جهانی عاشقت بود بزودی

 

نوشته دانلود آهنگ مهدی جهانی عاشقت بود اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

آخرین دیدگاه‌ها

  پیوندها

  دسته‌ها