نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


مکمل تائورین چیست؟ در مورد این مکمل غذایی و ورزشی چه می دانید؟ آیا استفاده از مکمل تائورین  الزامی و ضروری است؟ تائورین یک آمینو اسید است که در بدن شما یافت می ‌شود. وجود آن در بیشتر فرآیند های متابولیکی، حیاتی است و برخلاف اکثر آمینو اسیدها، تائورین برای ساخت پروتئین ‌ها استفاده نمی ‌شود و نقش کاملا متفاوتی دارد. اگر می خواهید در مورد عملکرد این مکمل غذایی و نحوه مصرف آن بیشتر بدانید این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام را مطالعه کنید.

مکمل تائورین چگونه کار می ‌کند؟

بدن شما می ‌تواند مقداری از تائورین را تولید کند که به همین دلیل است که تائورین یک آمینو اسید شرطی نیز نامیده می ‌شود. شما می ‌توانید مقداری از آن را به طور طبیعی از طریق غذاها به دست آورید. حتی مصرف مکمل ‌ها نیز می ‌تواند مفید باشد.

مکمل تائورین

عملکرد اصلی مکمل تائورین در سیستم عصبی مرکزی اتفاق می ‌افتد. تائورین به توسعه خودش کمک می‌ کند و سایتوپروتکشن ها را ارایه می‌ دهد (که در آن ترکیبات شیمیایی از سلول‌ ها در مقابل ترکیبات مضر محافظت می‌کنند). کمبود تائورین می ‌تواند منجر به بیماری ماهیچه قلب، اختلال عملکرد کلیه، آسیب شدید به عصب شبکیه و حتی مسایل توسعه ‌ای شود. تائورین همچنین برای رشد سلولی و بقا نیز مهم است و یکی از مواد فراوان در بافت ‌های بینایی است.

تائورین هم چنین به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان، مقابله کننده با تنش اکسیداتیو و پیری سلولی عمل می ‌کند.

همه این ها به تنهایی باعث می ‌شود که ما در مورد فواید فراوان تائورین شگفت‌ زده شویم. بیایید ببینیم که چگونه مکمل تائورین می‌ تواند به شما کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشید.

فواید مکمل تائورین چیست؟

1.تائورین می‌ تواند به مقابله با چاقی کمک کند

مکمل تائورین نقش زیادی در جذب چربی و شکست آن ها دارد. مطالعه ‌ای که در ۳۰ دانشجوی کالج انجام شد نشان داد که چگونه تامین تائورین تری گلسرید ها را کاهش داده و شاخص آتروژنیک (نسبت تریگلسرید ها به کلسترول HDL) را به طور قابل ‌توجهی کم کرد. این مطالعه به این نتیجه رسید که مکمل تائورین می ‌تواند بر سوخت و ساز چربی‌ ها تاثیر مثبتی بگذارد و حتی خطر بیماری قلبی را در افراد چاق کاهش دهد.

همچنین مشخص شد که در هنگام چاقی سطوح تائورین در بافت ‌ها کاهش می یابد. این ممکن است رابطه ‌ای میان کمبود تائورین و چاقی برقرار کند.

مکمل تائورین

۲. سلامت قلب را بهبود می‌ بخشد 

یک مطالعه ژاپنی ارتباط بین افزایش مصرف تائورین و کاهش خطر بیماری قلبی را نشان می ‌دهد. همچنین تائورین به داشتن سطوح پایین‌ تر کلسترول خون و فشار خون کمک می ‌کند. همچنین یافت شده است که تامین این آمینو اسید برای کاهش غلظت شریانی که می ‌تواند باعث حملات قلبی شود، مفید است. این روش، فشار خون بالا یعنی علت اصلی نارسایی قلبی را کاهش می ‌دهد.

در یک مطالعه دیگر، مکمل تائورین سطح هوموسیستئین را کاهش داده بود. از آنجا که سطوح هوموسیستئین بالا مرتبط با بیماری ‌های قلبی هستند، تائورین می ‌تواند در این امر شگفتی ایجاد کند .

۳. درمان دیابت

تامین بلند مدت تائورین در موش‌ های دیابتی برای کاهش قند خون، مفید واقع شد و جالب است که این اتفاق بدون تغییر در رژیم غذایی رخ داد.

درمان با تائورین نیز مانع از بروز دیابت شد چون، تائورین هایپرگلیسمی قریب‌ الوقوع را سرکوب کرده بود. طبق گزارش‌ های انجمن دیابت آمریکا، دیابت بوسیله کمبود تائورین مشخص می ‌شود. این کمبود نیز به رتینوپاتی دیابتی، عصب آسیبی و نفروپاتی مرتبط است.

مکمل تائورین

۴. مبارزه با استرس و بهبود سلامت مغز

یک مطالعه چینی نشان داد که چگونه تائورین می ‌تواند تاثیرات ضد افسردگی زیادی از خود نشان دهد. همچنین می‌ تواند به رشد مغز و به بهبود حافظه و شناخت نیز کمک کند.

تائورین همچنین برای فعال کردن گیرنده ‌های مغز موثر است؛ این گیرنده ‌ها با برخی از انتقال ‌دهنده‌ های عصبی مهم که رشد مغز را توسعه می بخشند، تعامل دارند.

۵. بهبود سلامت کبد  با مکمل تائورین

مطالعات نشان می ‌دهد که تائورین می ‌تواند آسیب کبدی ناشی از مصرف بیش از حد الکل را معکوس کند. در آزمایش ‌هایی که بر روی موش ‌ها انجام شد، در آن‌ هایی که با تائورین تامین می شدند، کاهش چربی و تورم یافت شد.

همچنین مکمل تائورین باعث کاهش آسیب کبد به بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن شد.

همچنین تائورین از کبد در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب رسانی به رادیکال آزاد محافظت می ‌کند. در یک مطالعه، ۲ گرم از تائورین که سه بار در روز مصرف شد، منجر به کاهش آسیب کبد به علت استرس اکسیداتیو شد.

۶.  مکمل تائورین بینایی را بهبود می بخشد

این واقعیت که تائورین پرمقدارترین آمینو اسید در شبکیه چشم است، چیزهای زیادی را توضیح می ‌دهد. تائورین خواص آنتی ‌اکسیدانی قوی دارد که می ‌تواند به افزایش سلامت شبکیه و جلوگیری از اختلالات بینایی کمک کند.

کمبود تائورین نیز با آسیب به شبکیه چشم و سلول‌ های گانگلیون شبکیه در ارتباط است. آمینو اسید همچنین می ‌تواند از آب ‌مروارید و خشکی چشم جلوگیری کند که نقش آن را در سلامت چشم پر رنگ می کند.

مکمل تائورین

7.  بهبود عملکرد تمرین ورزشی 

مطالعات نشان می‌ دهند که چگونه تائورین عملکرد ورزشی را افزایش می ‌دهد. آمینو اسید به کاهش خستگی عضلات ناشی از ورزش کمک می ‌کند.

در موش‌ های آزمایش شده با تائورین، مدت‌ زمان دویدن تا خستگی، بسیار افزایش یافته است، که به این معنی است که تائورین می تواند به فرد کمک کند تا فعالیت ‌های فیزیکی را برای دوره ‌های زمانی طولانی ‌تر و بدون خستگی انجام دهد.

۸.  مبارزه با التهاب

نقش اصلی تائورین در بدن انسان به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان است، که این یکی از دلایلی است که به مبارزه با التهاب در بدن کمک می ‌کند. مطالعات همچنین نشان داده است که استفاده از تائورین در داروها برای مبارزه با بیماری ‌های التهابی مزمن مفید بوده است.

تائورین همچنین به درمان پیوره که التهاب بافت ‌های اطراف دندان است، کمک می‌ کند. این فواید تائورین بود. همانطور که دیدیم، تائورین شبیه به بیشتر آمینو اسید های دیگر نیست و هدف دیگری دارد. این مساله ما را به سوال بعدی می‌ رساند؛ چگونه به اندازه کافی تائورین کسب کنیم؟ منابع غذایی چه هستند؟

مکمل تائورین

منابع غذایی این مکمل چیست؟

بزرگسالان تا حدودی قادر به سنتز تائورین، به کمک دو آمینو اسید ضروری دیگر هستند. جدا از آن، نیاز داریم که به منابع غذایی زیر نگاهی بیاندازیم:

 • ماهی – آن ‌ها حاوی سطوح بالایی از تائورین هستند.
 • گوشت- گاو (۱۹۷ میلی‌گرم در هر کیلو)، کبد گاو (۲.۳۵ گرم در هر کیلو)، و فیله (۳.۶۷ گرم در هر کیلو).
 • جلبک دریایی- جلبک دریایی حاوی مقداری تائورین است اما گیاهان زمینی فاقد آن هستند.

شیر انسان نیز منبع بسیار خوبی از تائورین است، بنابراین برای نوزادان، این می ‌تواند یک منبع عالی باشد، چون بدن آن ‌ها نمی‌ تواند تائورین تولید کند و با توجه به اهمیت آن در رشد کودک در شیر خشک نیز اضافه می شود.

اگر یک گیاه خوار هستید چه؟ چه اتفاقی می افتد اگر به این منابع محدود غذایی حاوی تائورین دسترسی نداشته باشید؟ پس ممکن است بخواهید مکمل ‌ها را بررسی کنید.

مکمل تائورین

مکمل تائورین و نوشیدنی های انرژی زا چطور هستند؟

اگر گیاه خوار و یا وگان هستید، می ‌توانید دوز روزانه خود را از طریق مکمل‌ ها به دست آورید. همچنین اگر یک ورزشکار هستید که به دنبال بهبود عملکرد خود هستید، می ‌توانید از مکمل ها استفاده کنید.

اما وقتی می ‌گوییم مکمل ‌ها، لزوما به معنای نوشیدنی ‌های انرژی زا نیستند. اگرچه آن‌ها حاوی مقادیر بالایی از تائورین هستند، اما نوشیدنی ‌های انرژی زا حاوی مواد دیگری (مانند کافئین و شکر) در مقادیر اضافی هستند. کافئین بیش از حد می ‌تواند فشار خون را بالا ببرد و شکر اضافی می ‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند. بنابراین توصیه می ‌کنیم که اگر تنها هدف شما برآورده کردن نیازهای روزانه خود است، از نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا دوری کنید.

در موارد زیر به احتمال زیاد دچار کمبود مکمل تائورین می‌ شوید:

 • گیاه خوار و یا وگان هستید.
 • دچار کمبود متیونین یا سیستئین هستید، که همان چیزی است که بدن برای سنتز تائورین استفاده می ‌کند.
 • دچار کمبود ویتامین B6 هستید، که توسط بدن برای سنتز تائورین نیز مورد نیاز است.
 • ابتلا به شرایط سلامتی خاص مثل سرطان، فشار خون بالا، دیابت، بیماری کبد و صرع.

میزان مصرف تائورین نباید از ۳۰۰۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند. در غیر این صورت، ممکن است مشکلاتی بوجود آیند.

مکمل تائورین

اثرات جانبی این مکمل چیست؟

مسائل مربوط به بارداری و شیردهی

اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد. اما با اجتناب از مصرف آن امنیت خود را تضمین کنید.

ممکن است باعث اختلال دوقطبی شدیدتر شود

برخی منابع اظهار می‌ کنند که ممکن است تائورین اختلال دو قطبی را تشدید کند. افراد مبتلا به این شرایط باید از استفاده از آن اجتناب کنند.

تداخل با لیتیوم

اگر شما در حال مصرف لیتیوم هستید، با پزشک خود صحبت کنید. تائورین می‌ تواند سطح لیتیوم را افزایش دهد و ممکن است منجر به سمیت لیتیوم شود. میزان مصرف شما باید متناسب با آن تنظیم شود.

نتیجه‌ گیری

چه در حال افزایش عملکرد ورزشی و یا مبارزه با استرس باشید، مکمل تائورین دارای مجموعه ‌ای از مزایا است. اما از آنجایی که این ماده در غذاهای زیادی وجود ندارد، باید نگاهی به مکمل ها بیاندازید. لطفا به ما بگویید که این پست چگونه به شما کمک کرده ‌است. در قسمت پایین نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


سندروم بینایی کامپیوتر چیست؟ در این مورد چه می دانید؟ حس بینایی در واقع یک موهبت است. اما ما این هدیه را نادیده می گیریم و هر روز چشمان خود را در معرض فشار و استرس زیادی قرار می دهیم. ما در پایان هر روز کاری و گذراندن  8-9 ساعت در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر یا لپ تاپ، در زمان برگشت به خانه نیز شروع به بازی در تلفن های همراه خود می کنیم و پس از آن نیز شروع بروز رسانی رسانه های اجتماعی که به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است، می پردازیم. در این مقاله از بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به بررسی سندروم بینایی کامپیوتر خواهیم پرداخت.

سندروم بینایی کامپیوتر چیست؟

سندروم بینایی کامپیوتر اصطلاحی است برای توصیف تمام مشکلات چشم یا بینایی که در اثر استفاده طولانی مدت از کامپیوتر رخ می دهد که از آن به عنوان فشار دیجیتال نیز نام برده می شود. محققان معتقدند که حدود 50 تا 90 درصد افرادی که با کامپیوتر کار می کنند، حداقل چند نشانه و علامت از این عارضه را دارند.

سندروم بینایی کامپیوتر

با این حال، تنها افراد بزرگسال نیستند که تحت تاثیر قرار می گیرند. بچه هایی که به مدت طولانی به تبلت ها یا کامپیوتر خیره می شوند نیز می توانند باعث پیشرفت این مشکل شوند مخصوصا اگر روشنایی و طرز قرار گرفتن آنها، با شرایط ایده آل فاصله داشته باشد.

سندروم بینایی کامپیوتر، نتیجه قرار دادن چشم ها در معرض این صفحات نمایشی دیجیتال می باشد. در سراسر جهان، سندروم بینایی کامپیوتر، حدود 60 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر بدون در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی اولیه به این کار خود ادامه دهیم،  ممکن است به مشکلات چشمی بیشتری منجر شود.

ممکن است تعجب کنید که چگونه کامپیوتر، بینایی شما را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. در بخش بعدی جواب سوال خود را بخوانید.

سندروم بینایی کامپیوتر

چه چیزی موجب سندروم بینایی کامپیوتر یا فشار چشم دیجیتال می شود؟

برخی از دلایل رایج سندروم بینایی کامپیوتر عبارتند از:

 • استفاده نکردن منظم از عینک مخصوص مطالعه یا ضد انعکاسی
 • بالا رفتن سن
 • اصلاح نشدن عیوب چشم
 • نور ضعیف
 • نور خیره کننده صفحه نمایش
 • قرار گرفتن در وضعیت نامناسب و نداشتن فاصله با صفحه نمایش

افرادی که از این سندرم رنج می برند، علائم و نشانه های زیر را ذکر می کنند.

سندروم بینایی کامپیوتر

چگونه کامپیوتر، بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

سندروم بینایی کامپیوتر (CVS)، مشابه سندرم تونل کارپال و سایر آسیب های حرکتی (تکراری) است که احتمالا در محل کار با آن روبرو شده اید. این امر ناشی از حرکات مکرر چشمان شما در یک مسیر و برای مدت زمان طولانی است.

هنگامی که به طور مداوم به کامپیوتر نگاه می کنید، چشمان شما باید به طور مداوم بر روی صفحه نمایش، تمرکز داشته باشند و برای خواندن یا نوشتن، مجبور هستید تا چشمان خود را از کامپیوتر به جلو و عقب ببرید. چشم ها، همچنین به تصاویر تغییر یافته بر روی صفحه نمایش کامپیوتر واکنش نشان می دهند.

در حالی که چنین مشاغلی ممکن است به نظر آسان برسند، اما ماهیچه های چشم، برای انجام این گونه مشاغل، نیاز به تلاش زیادی دارند.

علائم و نشانه های سندروم بینایی کامپیوتر

علائم و نشانه های رایج مرتبط با سندروم بینایی کامپیوتر عبارتند از:

 • تاری دید یا دوبینی داشتن
 • خستگی چشم
 • وجود یک جسم شناور در جلوی چشم ها
 • احساس سوزش در چشم
 • چشم های خشک
 • چشم ممکن است قرمز شده و آبریزش داشته باشند
 • چشم های متورم
 • سردرد
 • درد پشت یا گردن

بنابراین، آیا آزمایشی وجود دارد که بتواند به پزشک کمک کند تا این وضعیت را تشخیص دهد؟

سندروم بینایی کامپیوتر

چگونه این سندروم بینایی، تشخیص داده می شود؟

چشم پزشک می تواند با انجام معاینه چشم، به تشخیص وضعیت شما کمک کند. ممکن است به چگونگی عملکرد چشمان شما و پاسخ به فاصله های مختلف صفحه نمایش کامپیوتر، توجه ویژه ای شود.

پزشک شما همچنین ممکن است در مورد علائم بیماریتان، سوالاتی را از شما بپرسد و اینکه چقدر در مقابل صفحه کامپیوتر، وقت خود را می گذرانید.

پس از تشخیص، ممکن است از شما خواسته شود چند تغییر ساده را در سبک کاری خود انجام دهید. بعضی از شیوه هایی که به طور وسیعی برای درمان CVS انجام می شود، در زیر آورده شده است.

سندروم بینایی کامپیوتر

نحوه درمان سندروم بینایی کامپیوتر (CVS)

هنگامی که سندروم بینایی کامپیوتر در شما تشخیص داده شد، بسیار مهم است که برای معاینات منظم چشم و پیشگیری از بدتر شدن شرایط چشم های خود، به چشم پزشک مراجعه کنید.

نسخه های پزشکی ممکن است استفاده از عینک یا لنزهای طبی تماسی باشد. ممکن است در هنگام نگاه کردن به صفحه، ممکن است یک جفت عینک معمولی به شما داده شود یا ممکن است از شما خواسته شود که از یک جفت عینک خاص استفاده کنید. همچنین برای بالا بردن کنتراست در هنگام فیلتر کردن نور، ممکن است لنزهای تک قطبی، لنزهای دو قطبی یا لنزهای دودی تجویز شوند.

 برخی تغییرات ساده در فضای کاری شما که می توانند به سندروم بینایی کامپیوتر (CVS) کمک کنند، عبارتند از:

هر گونه نوری که می تواند باعث پر نور شدن صفحه نمایش و خیره شدن شما بر روی صفحه نمایش کامپیوتر شود، تغییر دهید. شما همچنین می توانید در صورت وجود نور بر روی صفحه نمایش از پنجره، محل قرار گرفتن کامپیوتر خود را تغییر دهید.

یک سوئیچ تیره کننده را بر روی کامپیوتر نصب کنید که می تواند پر نور شدن صفحه نمایش را کاهش دهد.

میز کارتان را کمی پایینتر از سطح چشم خود و 20 تا 28 اینچ دورتر از صورت خود قرار دهید.

به چشمانتان استراحت بدهید و یک فاصله 20 پایی را  هر 20 دقیقه و به مدت 20 ثانیه نگاه کنید. این قانون 20-20-20 نامیده می شود.

اندازه فونت و روشنایی کامپیوتر خود را تغییر دهید تا مجبور نباشید به چشمان خود زیاد فشار وارد کنید.

تمام این تغییرات ساده می تواند در طولانی مدت برای دید شما، شگفتی آفرین باشند.

در اینجا چند نکته اضافی برای پیشگیری از فشار چشم دیجیتال یا سندروم بینایی کامپیوتر( CVS)  وجود دارد.

سندروم بینایی کامپیوتر

توصیه هایی برای پیشگیری از سندروم بینایی کامپیوتر

 • شما مجبور نیستید برای جلوگیری از سندروم بینایی کامپیوتر، به طور کامل، کار با کامپیوتر را تعطیل کنید بلکه با انجام برخی تغییرات در نحوه استفاده از آن، می توانید فشار روی چشم ها را سبک کنید.
 • از یک فیلتر کاربری ضد نور و یا یک فیلتر صفحه مات بر روی کامپیوتر، تلفن همراه و صفحه نمایش تبلت خود استفاده کنید.
 • قوانین 20-20-20 را دنبال کنید.
 • بعد از هر 2 ساعت استفاده مداوم از صفحه نمایش، حدود 15 دقیقه استراحت کنید.
 • اگر چشمان شما اغلب خشک می شوند، از اشک های مصنوعی برای تمیز کردن آنها استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از خشک شدن چشمان خود، یک دستگاه مرطوب کننده را در اتاق و نزدیک صفحه نمایش قرار دهید.
 • دقت کنید که نورپردازی محیط اطراف شما، به اندازه کافی روشن باشد.
 • اگر شما از لنز تماسی استفاده می کنید، در هنگام کار با کامپیوتر، لنزها را بردارید و از عینک استفاده کنید.
 • چشمان خود را به طور منظم توسط متخصص چشم بررسی کنید.
 • یک رژیم سالم که غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است را دنبال کنید.
 • تمرینات چشم مانند آرام چشمک زدن، چرخش چشم ها در جهت عقربه های ساعت و یا چند ثانیه به دور نگاه کردن را انجام دهید.
 • نحوه نشستن شما در مقابل صفحه نمایش و فاصله ای که از آن نشسته اید، نقش مهمی در درمان سندروم بینایی کامپیوتر، بازی می کند.

سندروم بینایی کامپیوتر

موقعیت مناسب بدن در هنگام استفاده از کامپیوتر

 • نزدیک به صفحه کلید بنشینید و آن را درست جلوی بدن خودتان قرار دهید.
 • سطح صفحه کلید را طوری تنظیم کنید که شانه ها آرام باشند و مچ و دست شما، موازی با صفحه کلید باشند.
 • استراحت دادن به مچ دست، می تواند کمک کننده باشد.
 • در امتداد بازوان خود در پشت کامپیوتر بنشینید.
 • صفحه نمایش را کمی پایینتر از سطح چشمان خود قرار دهید.
 • مرکز صفحه نمایش باید حداقل 10 تا 15 درجه پایینتر از سطح چشمان شما باشد.
 • هر 1 تا 2 ساعت، استراحت کنید.
 • در زمان استراحت از صفحات دیجیتالی استفاده نکنید.

روند رشد کودک 12 ماهه

بدون دیدگاه


اولین تولد کودک شما نزدیک است. او تقریبا یک کودک نوپا است و اینکه آیا او شروع به راه رفتن کرده‌ است یا خیر، مهم نیست و قطعا وقتی یک ساله می ‌شود، به وضعیت کودک نوپا می‌ رسد. در این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام، روند رشد کودک 12 ماهه را بررسی می کنیم. کودک کوچک شما در حال حاضر شروع به صحبت کردن، خوردن غذای مناسب در هنگام صرف وعده های غذایی و لذت بردن از موسیقی و کتاب ‌های مورد علاقه خود می کند. او در حال توسعه یک شخصیت درخشان است. به طور متوسط یک کودک ۱۲ ماهه وزنی معادل 9 کیلوگرم و قدی برابر ۷۶ سانتی ‌متر دارد. این را با زمانی که کودک 12 ماهه تان به دنیا آمد مقایسه کنید، می بینید که بزرگ شده است!

روند رشد کودک 12 ماهه

چند قدم به جلو، یک قدم به عقب می ‌تواند توصیف رشد کودک شما در این مرحله باشد. ممکن است چند هفته پیش در هنگامی که شما خانه را ترک می کرده اید، او برای شما دست تکان داده است اما اکنون این کار را نمی کند. نگرانی ای وجود ندارد.

کودک 12 ماهه

اون این کار را فراکوش کرده است زیرا در حال تمرکز بر یادگیری مهارت دیگریست که شما به او می آموزید. دایره لغات کودک شما نیز در این مرحله رشد خواهند کرد حتی اگر او یک مشت کلمات نا منظم را بیان کند. مغز او پیوسته چیزهای جدید را مشاهده می‌ کند و اطلاعات جدیدی را جذب می ‌کند، بنابراین با استفاده از جملات صحیح و کامل با او صحبت کنید. شما می ‌توانید با استفاده از الفاظی مانند “من می ‌خواهم با تو بیرون بیایم” به جای “مامان می خواهد با تو بیرون بیاید” با او صحبت کنید.

نقطه عطف رشد کودک 12 ماهه

شما می ‌توانید انتظار داشته باشید که این نقاط عطف را در کودک 12 ماهه خود ببینید:

 • کودک تان بر گرفتن چنگال یا قاشق برای اینکه خودش غذا بخورد، اصرار خواهد کرد.
 • کودک 12 ماهه تان قادر به برداشتن و نوشیدن صحیح از یک فنجان خواهد بود.
 • کودک تان به طور فزاینده ‌ای کنجکاو خواهد شد و شروع به بررسی هر چیزی که می‌ بیند خواهد کرد.
 • کودک تان شروع به تشخیص حالات شما خواهد کرد؛ اگر شما سر تکان دهید و لبخند بزنید، به انجام کاری که می کند ادامه خواهد داد، اما اگر شما عصبانی به نظر برسید، او کارش را متوقف خواهد کرد.
 • کودک تان بیشتر به اسباب ‌بازی‌ هایی علاقه دارد که حرکت می ‌کنند و یا می توان آن ‌ها را هل داد، مثل اتومبیل ‌ها، توپ، گاری و غیره.
 • کودک تان ممکن است شروع به یادگیری نحوه ضربه زدن و پرتاب کند.
 • کودک تان قادر خواهد بود که اشیا را از یک ظرف بیرون بیاورد و آن ها را به جای خود برگرداند.
 • کودک تان ممکن است قادر باشد تا چند کلمه مثل “نوشیدنی”، “توپ” یا “فنجان” را درک کند.
 • کودک شما ممکن است قادر به خط کشیدن با مداد باشد.

تغذیه

کودکتان حتی پس از ۱ سالگی ممکن است به خوردن شیر ادامه دهد. شما می ‌توانید تا مدت زمانی که کودکتان می خواهد به شیردهی ادامه دهید. زمانی که کودک شما 12 ماهه می شود، این تصمیم شما است که آیا می‌ خواهید به او شیر بدهید یا خیر، و این بستگی به این امر دارد که که چطور سینه ‌ها واکنش نشان می ‌دهند و کودک شما به شیر مادر نیاز دارد یا خیر. برخی مادران به تغذیه با شیر گاو روی می آورند و برخی نیز به تغذیه با شیر مادر ادامه می ‌دهند.

کودک 12 ماهه

خواب کودک 12 ماهه

ممکن است بپرسید که آیا حالا وقت آن است که او را به یک تخت ‌خواب یا یک اتاق جداگانه منتقل کنید یا خیر. بعضی از خانواده ‌ها کودک را در تختی جدا قرار می دهند و برخی اگر کودک در نیمه شب نیاز به تغذیه داشته باشد او را در کنار خود نگه می دارند. بسته به این که چه چیزی برای کودک شما مفید است، می‌ توانید به این کار ادامه دهید و یا به آرامی جای خواب کودک را تغییر دهید، به عنوان مثال، گهواره را به تدریج از اتاق ‌خواب خود به اتاق دیگر منتقل کنید. چند روز پس از انتقال کودک خود به یک تخت‌ خواب در یک اتاق جداگانه، می ‌توانید یک تشک را روی زمین قرار دهید و کنار او بخوابید تا زمانی که به این تغییر عادت کند. داشتن همان نور و صدا در اتاق جدید می ‌تواند باعث شود که کودک راحت ‌تر به مکان جدید عادت کند.

نکاتی برای مراقبت از کودک 1 ساله

به چند روش می ‌توانید از کودک 12 ماهه تان مراقبت کنید:

 • کودک خود را تشویق کنید تا راه برود و هر بار که توقف می کند او را دوباره به حرکت وا دارید.
 • در ابتدا، زمانی که کودک سعی در راه رفتن می‌ کند، انگشت خود را به او بدهید، چون باعث می ‌شود احساس راحتی کند.
 • باید تنها شیر خود را به کودک بدهید، اما اگر پیشینه چاقی خانوادگی ، مشکلات قلبی و عروقی یا کلسترول بالا دارید، ممکن است پزشک شیر کم ‌چرب را توصیه کند.
 • کودک شما هر کاری که می‌کنید را تماشا و تقلید خواهد کرد، پس هیچ رفتار منفی در مقابل او از خود نشان ندهید.
 • اشیا خطرناک را از کودک 12 ماهه تان دور نگه دارید زیرا این سنی است که کودک همه چیز را در دهانش می ‌گذارد.
 • اگر کودک 12 ماهه تان غذایی را نمی خورد، دفعه بعد آن را به شیوه متفاوتی بپزید و به او بدهید.
 • بگذارید کودکتان بازی کند، مشاهده کند و غذا بخورد. بازی کردن با غذا نیز یک فرآیند یادگیری است و اگر شما او را دعوا کنید، ممکن است دچار استرس شود.

کودک 12 ماهه

آزمایش‌ ها و واکسیناسیون کودک 12 ماهه

این حدودا زمانی است که باید برای معاینه کودک یک ساله خود به پزشک مراجعه کنید.

۱. آزمایش ‌ها

پزشک شما اندازه‌گیری های کودک را انجام خواهد داد، یک بررسی فیزیکی انجام می شود تا پزشک بفهمد که آیا او نقطه عطف خود را متناسب با سنش کسب کرده است یا نه، پزشک بررسی می کند که آیا او صحبت می ‌کند، راه می رود و غیره.

۲. واکسیناسیون کودک 12 ماهه

اغلب واکسن هایی که در این مرحله دریافت می شود برای تثبیت واکسن هایی است که قبلا دریافت شده است. این ها شامل هپاتیت  B، هپاتیت A، فلج‌ اطفال، اولین دوزهای MMR و آبله مرغان هستند.

بازی‌ ها و فعالیت‌ ها

در زیر چند بازی و فعالیتی آورده شده ‌است که می ‌توانید با کودک خود انجام دهید:

 • پاهای خود را در دو طرف کودک بگذارید و توپی را به طرف او پرت کنید و از او بخواهید که این کار را انجام دهد.
 • اگر کودک 12 ماهه تان روی پای خود می ایستد، می ‌توانید به او نشان دهید چگونه توپ را شوت کند. اول، با انجام این کار توسط خودتان نحوه این کار را به او نشان دهید. سپس توپ را جلوی پای او قرار دهید و به او کمک کنید تا پای خود را تکان دهد تا با توپ تماس برقرار کند.
 • در حالی که در یک اتاق می دوید از کودک بخواهید که شما را دنبال کند و بگیرد.

چه موقع باید با پزشک مشورت کرد

در موارد زیر باید با پزشک مشورت کنید:

 • اگر کودک 12 ماهه تان به سختی اشیا را می ‌بیند، اغلب سرش را به یک سمت کج می ‌کند تا ببیند، یا اغلب چشمانش را می ‌مالد، او را به پزشک نشان دهید، چون ممکن است مشکلات بینایی داشته باشد.
 • اگر چشم ‌های کودک 12 ماهه تان سرخ، گریان، حساس به نور است و یا چرک در آن ‌ها وجود دارد، باید فورا با پزشک مشورت کنید.
 • اگر کودکتان به طور مرتب استفراغ می ‌کند، او را به پزشک نشان دهید تا چک کند که آیا او مسموم شده ‌است یا نه.

اگر وزن کودک شما به طور ناگهانی در این مرحله کاهش پیدا کند، جای نگرانی ندارد، برای کودکان نوپا طبیعی است که در یک سالگی افزایش قدشان از افزایش وزنشان بیشتر باشد.

آیا هویج برای سگ ها ایمن است؟

بدون دیدگاه


آیا هویج برای سگ ها ضرر دارد؟ تا چه میزان می توان در برنامه غذایی سگ ها، هویج گنجاند. نحوه مصرف هویج برای سگ ها باید تا چه اندازه باشد؟ به چه صورت میتوان آن را به برنامه غذایی شان، اضافه کرد. بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی معتقدند، زمانی که سگ هایشان هویج می خورند، خوب هستند، اما مانند هر غذای انسانی، اعتدال برای جلوگیری از هرگونه عارضه جانبی در کنار فواید آن، ضروری است. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام، به بررسی فواید و عوارض هویج برای سگ های خانگی خواهیم پرداخت.

هویج برای سگ

به عنوان یک صاحب حیوان خانگی، طبیعی است که هنگامی که سگتان غذایی را از روی میز بر می دارد عصبی شوید، اما اگر چند هویج خام را از روی میز بردارد، نگرانی در مورد آن بسیار کم است. در حقیقت، هویج یکی از محبوب ترین گزینه ها برای سگ ها است و به نظر می رسد که بیشتر سگ ها این سبزیجات افسانه ای نارنجی را دوست دارند.

هویج برای سگ

بسیاری از غذاهای سگ موجود در بازار، که اغلب به عنوان مکمل غذای طبیعی سگ شناخته می شوند، دارای سدیم یا چربی بالایی هستند، در حالی که هویج گزینه ی بسیار سالمی است.

با این حال، مانند هر غذای انسانی، هویج فقط باید تحت کنترل و به میزان کم به سگ داده شود، زیرا مصرف بیش از حد هویج، به علت سطح بالای فیبر موجود در این سبزیجات می تواند منجر به ناراحتی های دستگاه گوارش شود، اما همان طور که گفته شد، مزایای آنها به مراتب بیشتر از خطراتش است و هویج به همان اندازه که برای انسان ها مفید است برای سگ هم مزایایی دارد!

فواید سلامتی هویج برای سگ ها

فواید سلامتی بالای هویج برای سگ ها، شامل توانایی آن در کاهش وزن، بهبود سلامت دندان ها، تسکین درد، تقویت سیستم ایمنی بدن، زیبایی پوشش و خز و تنظیم حرکات روده در آن ها می باشد.

هویج برای سگ

کاهش وزن

اگر سگ شما در حال مبارزه با مشکلات اضافه وزن می باشد، این امر می تواند به سرعت باعث عوارض بیشتر مربوط به سلامتی در او شود. اضافه کردن یک میان وعده سالم، کم کالری، کم چرب و با فیبر بالا به رژیم غذایی سگ، می تواند به آنها کمک کند تا لاغر باقی بمانند. فیبر نیز به شما کمک می کند تا سگتان را گرسنه نگه دارید تا او در اواسط روز از شما تقاضای غذا کند.

پوشش و خز

هویج بسیار غنی از ویتامین A است که این ویتامین یکی از مواد مغذی مهم برای سگ ها است. در حالی که ویتامین A موجود در هویج می تواند به بهبود بینایی سگ شما کمک کند، همچنین سبب بهبود ظاهر پوشش و خز او می شود. این امر می تواند به جلوگیری از مسائل التهابی در پوست و حفظ سلامتی سگتان کمک کند.

هویج برای سگ

فواید هویج برای سگ و افزایش ایمنی

میزان ویتامین C موجود در هویج قابل توجه است، و این ویتامین برای سیستم ایمنی سگ نیز اهمیت دارد. این ویتامین کمک خواهد کرد که سگ شما در برابر عوامل عفونت زای محیطی مقاومت کند.

محافظت از دندان ها

جویدن هویج خام یا هویج یخ زده می تواند سلامت دندان های سگ را با پاک کردن باکتری ها و تقویت دندان ها و لثه ها تضمین کند. حتی زمانی که سگ شما از مشکلات دندان رنج می برد، این کار به تسکین دردش کمک می کند.

تاثیر هویج برای سگ و کمک به هضم

فیبر می تواند به تنظیم حرکات روده سگتان کمک کند و علائم یبوست یا سوء هاضمه را از بین ببرد.

هویج برای سگ

تامین ویتامین های مورد نیاز سگ ها

هویج برای سگ‌ها منبع عالی فیبر، آنتی ‌اکسیدان‌ ها و ویتامین A هستند. در حالی که میزان ویتامین ها و مواد معدنی هویج بسیار بالا می باشد اما ویتامین A نقش اساسی در حفظ سلامت کلی، هم برای سگ‌ ها و هم برای انسان ‌ها دارد. ویتامین A در سگ ‌ها، برای رشد استخوان، تولید مثل، تقسیم سلولی و افزایش پاسخ ایمنی خوب و ضروری است.

هویج تاثیر زیادی بر سلامت چشم و بینایی سگ ها دارد و با خوردن آن، میزان زیادی پتاسیم، نیاسین، کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین  A، B، C، E  و K دریافت می ‌کنند.

هویج برای سگ

چگونه هویج را برای سگ خود آماده کنید؟

در حالی که به وضوح هویج یک گزینه سالم برای رژیم غذایی سگ است، روش های خاصی برای آماده سازی توصیه می شود. سگ ها می توانند هویج خام و هویج پخته را بخورند، اما مهم است که به هویج، چاشنی زیاد و یا کارامل نزنید، زیرا این می تواند واکنش گوارشی منفی در سگ ایجاد کند.

ساده ترین راه ها برای خوراندن هویج به سگ، خوردن هویج به شکل کاملا خام ، هویج رنده شده در غذای روزانه، بخار پز شده، آب میوه، هویج پخته یا حتی یخ زده است! هیچ کدام از این روش ها، ناسالم و یا ناامن نیستند، گرچه بعضی از این روش های پخت و پز، برخی از ارزش های غذایی این سبزیجات را به خطر می اندازند. برای اکثر سگ ها، خودن هر چند روز یک بار هویج کافیست!

هویج برای سگ

چه زمانی هویج برای سگ ها بد و مضر است؟

به طور کلی هویج جزو سبزیجات سالم و کم کالری محسوب می شود. اما دارای قند طبیعی قابل توجهی نیز می باشد. برای همین است که به نظر انسان ها و حیوانات خوشمزه است. همانطور که می دانید قند زیاد حتی از نوع طبیعی آن، چاق کننده است و می‌ تواند باعث افزایش وزن شود که می‌ تواند منجر به مشکلات سلامتی دیگر شود.

متخصصان می گویند هویج باید 10 درصد کالری مورد نیاز سگ تان را تامین کند تا میزان قند آن برایش ضرری نداشته باشد.

عارضه یا خطر جدی ای برای مصرف هویج در سگ ها گزارش نشده است و در صورتی که به اندازه مصرف شود، هیچ خطری ندارد.


چندین عمل وجود دارد که می توانید برای کمک به افزایش وزن پرنده تان انجام دهید، اما اگر فکر می کنید که پرنده تان دچار کاهش وزن است، اولین اقدامی که باید انجام دهید، تنظیم یک قرار ملاقات با دامپزشک تان برای بررسی کامل موضوع است زیرا تعدادی از مشکلات جدی در سلامتی پرندگان می تواند باعث کاهش وزن پرنده تان شود و برای حفظ سلامت حیوان خانگی تان باید هر میزان قابل توجهی از کاهش وزن، زیر نظر دامپزشک مجاز مورد بررسی قرار گیرد تا امکان وقوع هر گونه بیماری از بین برود. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی افزایش وزن پرنده خانگی خواهیم پرداخت.

شناسایی دلیل کاهش وزن پرنده خانگی

بهترین چیز این است که دامپزشک تان قادر به شناسایی دلایل کاهش وزن پرنده تان باشد و توصیه هایی را برای بازگرداندن حیوان خانگی به وزن سالم و ایده آل بکند. البته اگر این اتفاق بیفتد، باید از توصیه های دامپزشک خود تبعیت کنید.

افزایش وزن پرنده

با این حال، اگر هیچ گونه مشکل یا بیماری در دوست پرنده شما شناسایی نشود، ممکن است که او فقط به تغییر در رژیم غذایی نیاز داشته باشید تا به وضعیت بدنی سالم و ایده آل برسد. شناسایی مقادیر بیشتری از غذاهای مورد علاقه پرنده ممکن است همه چیز را برای تحریک اشتها حیوان خانگی تان فراهم کند.

رژیم غذایی افزایش وزن پرنده خانگی

بادام زمینی

یکی از مواد غذایی که ثابت شده است که دارای میزان زیادی از کالری و مواد مغذی است، بادام زمینی است و خوشبختانه، بیشتر پرندگان کاملا آن را دوست دارند. افزایش تعداد بادام زمینی به رژیم غذایی پرنده تان، پروتئین و میزان چربی حیوان خانگی را افزایش می دهد و به او کمک می کند تا به کالری بیشتری دست پیدا کند و در نتیجه وزن خود را افزایش دهد.

افزایش وزن پرنده

فقط مراقب باشید که این کار را بیش از حد انجام ندهید. پرندگان به خورندگان انتخابی معروف هستند و بسیاری از آنها از کاسه خود انتخاب می کنند و فقط موارد مورد علاقه خود را می خورند؛ حتی زمانی که ترکیبی از انواع مختلفی از مواد غذایی وجود داشته باشد. این امر می تواند کمبود های غذایی را ایجاد کند و این یکی از دلایلی است که رژیم های غذایی پلت شده به طور کلی به عنوان یک ماده غذایی مهم برای پرندگان توصیه می شود.

افزایش وزن پرنده با دانه آفتابگردان

اقدام دیگری که برای کمک افزایش وزن پرنده تان می توانید انجام دهید قرار دادن مقداری دانه آفتابگردان به عنوان بخشی از شام  و یا به عنوان میان وعده در طول روز است. این چیزهای خوشمزه، دارای چربی و پروتئین بالایی هستند که مورد علاقه بسیاری از پرندگان است. شما نباید هیچ مشکلی در خوراندن آن ها به پرنده خود داشته باشید.

افزایش وزن پرنده

ارزن

ارزن یکی دیگر از موارد محبوب در بین پرندگان خانگی است و همچنین یک میان وعده با کالری بالا است که می تواند وزن پرنده را افزایش دهد. با این حال باید توجه داشته باشید که از تغذیه بیش از حد به وسیله ارزن جلوگیری کنید زیرا در حالی که این دانه ها می تواند به افزایش وزن پرنده تان کمک کند، اما نسبت به بعضی از گزینه های غذایی دیگر مغذی نیست و شما می توانید تنها از آن به عنوان کالری خالی استفاده کنید. برای کمک به افزایش ارزش غذایی این میان وعده، شما می توانید سعی کنید تا آن را با یک منبع غذایی دیگر مانند نان ترکیب کنید. مواد غذایی افزوده شده به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که پرنده تان از نظر انواع ویتامین ها و مواد معدنی مهم در امنیت غذایی است.

افزایش وزن پرنده

افزایش وزن پرنده با برنج قهوه ای، گندم یا جو و پاستا

برای افزایش وزن پرنده تان، می توانید برنج قهوه ای پخته شده، گندم یا جو و پاستا را به رژیم غذاییش اضافه کنید. حتما حبوبات پخته ای شده مثل لوبیا، نخود و عدس را به کاسه غذای آنها اضافه کنید. از جمله مواد غذایی مغذی دیگری که می توانید به پرنده خود بدهید، تخم مرغ آب پز است که سرشار از پروتئین بوده و وزنش افزایش پیدا می کند.

دانه های جوانه زده شده

این دانه ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. همچنین آنتی اکسیدان های مورد نیاز را دارا می باشند و باعث افزایش وزن پرنده می شوند. این دانه ها را میتوان جزو بهترین موادی برشمرد که می توان به رژیم غذایی پرنده اضافه کرد. به راحتی می توانید دانه ها را در خانه جوانه بزنید و در کاسه غذای پرنده بریزید.

افزایش وزن پرنده

افزایش وزن پرنده  با ویتامین ‌ها و مواد معدنی

اگر در برنامه غذایی پرنده خود، به اندازه کافی از سبزیجات و میوه ها استفاده می کنید، نیازی به مصرف مکمل های دیگری ندارید. اما اگر به هر دلیلی میزان مصرف سبزیجات و پروتئین شان کم است، به دامپزشک مراجعه کنید تا چند مکمل برایش تجویز کند.

چه غذاهایی را نباید به پرنده تان بدهید؟

 • توجه داشته باشید که مواد غذایی مثل ریواس و شکلات برای پرنده ها مناسب نیست. هرگز در برنامه غذایی پرنده خود از آووکادو استفاده نکنید زیرا برایشان ضرر دارد. کلا باید از موادی که حاوی الکل و کافئین می باشند، پرهیز کرد.
 • غذاهای مملو از نیتریت، نیترات، سولفیت و مونوسدیم گلوتامات را از برنامه غذایی شان حذف کنید. توجه کنید که هرگز به پرنده خود، دانه سیب، دانه میوه های مختلف و پیاز نخورانید زیرا برایشان خطرناک می باشد.
 • از دادن هرگونه مواد غذایی بی خاصیت، دارای نمک و شکر بالا و با چربی زیاد خودداری کنید.

افزایش وزن پرنده

بر روی اندازه پرنده تان حساس باشید و روزانه وزن پرنده تان را ثبت کنید. هر زمان که نوسانات غیر طبیعی به میزان یک اونس یا بیشتر در وزن پرنده تان متوجه شوید، بهتر است که با دامپزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که رژیم پرنده تان در مسیر درستی قرار دارد. عدم انجام چنین کاری می تواند اثرات زیان باری بر روی دوست تان داشته باشد.


آیا مصرف روغن زیتون برای سگ ها مفید و امن است؟ روغن زیتون مزایای بسیاری برای انسان ها دارد، اما استفاده از روغن زیتون برای سگ ها چیزی نیست که هر صاحب سگی درباره آن بداند. خوشبختانه، نه تنها استفاده از روغن زیتون برای سگ امن است، بلکه زمانی که کنترل شده به او داده شود، می تواند مزایای چشمگیری در زمینه سلامتی داشته باشد. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی فواید و عوارض روغن زیتون برای سگ ها خواهیم پرداخت و نحوه مصرف آن را در سگ ها ذکر خواهیم کرد.

تغذیه سگ با روغن زیتون

سگ ها قطعا می توانند این روغن را بخورند، اما مانند هر نوع غذای انسانی، باید به دقت و کنترل شده به او خورانده شود. روغن زیتون به طور عمده از چربی های سالم تشکیل شده است و این یکی از دلایل اصلی ایست که مردم اغلب این گزینه را به جای روغن های گیاهی معمولی انتخاب می کنند. این در مورد سگتان نیز صادق است، اما مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به افزایش وزن و مشکلات دیگر شود.

روغن زیتون

بهترین نوع این روغن برای سگ ها روغن زیتون تصفیه نشده است که به طور گسترده در سراسر جهان در دسترس است. برخلاف بسیاری از غذاهای انسانی دیگر که معمولا از روغن زیتون در آن ها مصرف می کنیم، یکی از رایج ترین استفاده ها از این روغن برای سگ ها استفاده موضعی است.

اگر سگ شما در سلامت است و مقادیر کم و یا متوسطی از  ​​روغن زیتون مصرف می کند، هیچ گونه خطری برای سگتان وجود ندارد!

چرا باید سگ ها روغن زیتون بخورند؟

روغن زیتون نه تنها برای سگ ها خطرناک نیست بلکه همچنین می تواند سلامتی آن ها را از راه های مختلفی تقویت کند و می تواند بیماری هایی از قبیل، خشکی پوست، التهاب، سوء هاضمه، چاقی و سیستم ایمنی ضعیف بدن را درمان کند.

استفاده موضعی

شایع ترین استفاده از این روغن برای سگ بر روی خز آنها است، زیرا این روغن سالم یکی از بهترین داروها برای خشکی پوست است. این روغن التهاب و خارش را کم می کند. همچنین پوشش و ظاهر سگ شما را بهبود می بخشد.

روغن زیتون

کاهش التهاب

مصرف خوراکی و موضعی روغن زیتون می تواند باعث کاهش التهاب در بدن سگ شما شود. آنتی اکسیدان های موجود در این روغن به خوبی از تنش های اکسیداتیو غیر ضروری جلوگیری کرده و سلامتی و آسایش کلی را به خصوص در دوران کهنسالی، افزایش می دهد.

درمان سوء هاضمه

اضافه کردن یک قاشق غذاخوری کوچک از روغن زیتون به شام ​​سگتان می تواند به پروسه گوارش کمک کند و هر نوع سوء هاضمه یا یبوست را از بین ببرد. به عنوان یک ملین، حرکات طبیعی گوارشی را تحریک می کند و همچنین از روده در برابر عدم تعادل باکتری ها محافظت می کند.

افزایش ایمنی

اگر سگ شما حال خوشی نداشته باشد یا مستعد ابتلا به بیماری باشد، روغن زیتون می تواند راهی عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن باشد. آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون، می توانند آسیب پذیری سیستم ایمنی بدن را کاهش داده و از آن در برابر عفونت های رایج محافظت کنند.

روغن زیتون

جلوگیری از چاقی

با توجه به چربی های سالم موجود در روغن زیتون، این امر می تواند سطح کلسترول سگ شما را کاهش دهد و از چاقی جلوگیری کند. به شرطی که سگ شما این روغن را در حد اعتدال بخورد!

افزایش توانایی شناختی مغز

وقتی سگ ها پا به سن می گذارند، کم کم توانایی شناختی مغزشان رو به کاهش می رود. استفاده از این روغن در رژیم غذایی سگ های مسن، باعث افزایش توانایی شناختی مغزشان می شود.

تناسب اندام سگ با روغن زیتون

همانطور که می دانید مصرف روغن زیتون باعث شکستن سلول های چربی می شود. اگر سگتان در حال چاق شدن است، می توانید از این روغن برای افزایش تناسب اندامش استفاده کنید.

روغن زیتون

افزایش سطح سلامتی حیوانات

غنی بودن چربی های اشباع نشده در روغن زیتون، بر هیچ کسی پوشیده نیست. این خاصیت باعث کنترل و پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی در سگ ها می شود. همچنین با مصرف این روغن از بروز سرطان در سگتان، پیشگیری می کنید.

افزایش طول عمر سگ

یکی از خاصیت های این روغن، پیشگیری از اکسیداسیون سلولی رادیکال های آزاد بدن می باشد که این مسئله باعث می شود که از پیری زودرس پیشگیری کرده و شادابی و نشاط بیشتری را به سگتان هدیه کنید.

افزایش انرژی سگ ها با روغن زیتون

سگ هایی که در رژیم غذایی خود، روغن زیتون هم دارند، دارای تنفس راحت تر و بهتری بوده و گردش خونشان افزایش پیدا می کند. این سگ ها داراری انرژی و تحرک بیشتری خواهند بود.

روغن زیتون

سگ شما چه میزان روغن زیتون می تواند بخورد؟

هرگز هیچ دلیلی برای سگتان به منظور مصرف بیش از حد مواد غذایی انسانی وجود ندارد، بنابراین قطعا محدودیتی برای میزان مصرف این روغن برای سگتان وجود دارد. بسته به اندازه سگ، میزان تغذیه آنها تغییر می کند، اما به عنوان یک مقدار پایه، یک سگ به طور متوسط ​​می تواند در حدود 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز مصرف کند. سگ های بزرگ ممکن است نیاز بیشتری داشته باشند و سگ های کوچکتر ممکن است فقط یک قاشق چای خوری نیاز داشته باشند. هنگام دادن اولین قاشق روغن زیتون به سگتان واکنش آنها را مشاهده کرده و مدفوع آنها را بررسی کنید، زیرا این می تواند به شما بگوید که چه میزان از این روغن به او بخورانید.

اثرات جانبی

شایع ترین عارضه جانبی مصرف روغن زیتون برای سگ ها مشکلات گوارشی است. به طور خاص، اگر سگ، بیش از حد روغن زیتون مصرف کند، اختیار مدفوع خود را از دست می دهد و یا حتی اسهال و ناراحتی معده به سراغش می ­آید. علاوه بر این، در حالی که این روغن پر از چربی مفید است، اما مقدار بیش از حد مصرف آن، می تواند منجر به افزایش وزن و مشکلات چاقی و همچنین خطر پانکراتیت در سگ شود.  همانطور که قبلا ذکر شد، رعایت اعتدال ضروری است!


تغذیه طوطی باید چگونه باشد؟ راه های متعددی برای داشتن یک وعده غذایی سالم وجود دارد. تلاش کنید تا پرنده هایتان را به غذایشان علاقه مند نگه دارید. پیدا کردن راهی برای جذاب تر کردن زمان غذا خوردن آن ها چندان دشوار نیست. فقط کافیست تخیل خود را به کار بگیرید. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام فقط هشت عدد از این کارها ذکر شده است که می تواند کیفیت تغذیه طوطی را بهتر کند. امیدوارم بتواند در این راستا به شما کمک کند.

تغذیه طوطی و افزایش اشتهای آنها

ظرف غذایشان را با چیزهایی که دوست دارند پر کنید! بله، اضافه کردن مقداری آجیل خرد شده و یا کمی میوه خرد شده به سبزیجاتشان می تواند آنها را به سمت کاسه غذایشان بکشاند و آنها را علاقه مند به تجربه مواد غذایی دیگر که ممکن است از آن ها لذت ببرند، بکند.

تغذیه طوطی

این کار ممکن است آنها را به سمت غذاهای تازه که ممکن است قبلا آنها را تست نکرده اند، بکشاند. معرفی غذاهای جدید نباید فرآیند دردناکی باشد. اضافه کردن برخی از دانه های سالم همواره یک روش خوب برای جذب آنها به سمت امتحان مواد غذایی جدید است. گاهی اوقات بذر خشخاش نیز برای پرنده شما بسیار مفید است.

2- تغذیه طوطی و تهیه اسموتی خوشمزه

یک اسموتی برایشان تهیه کنید و آن ها را در کاسه ای منجمد کنید. پس از یخ زدن، آنها می توانند اسموتی را لیس بزنند و این می تواند برای مدت زمانی طولانی آنها را درگیر کند. در یک روز گرم، این خوراکی یخ زده ممکن است به همان اندازه که ما از خوراکی های یخ زده و بستنی لذت می بریم، برای آن ها نیز لذت بخش باشد. همچنین می توانید آب میوه را بگیرید و آن را در کاسه ای منجمد کنید تا با وعده غذایی شان بخورند. این کار خوراکی ها را جذاب تر می کند و بافت، طعم و ظاهر غذا های آن ها را تغییر می دهد.

تغذیه طوطی

مواد غذایی شان را ساندویچ پیچ کنید

سعی کنید مواد غذایی شان را در یک نان گندم یا نان باگت کامل یا پنکیک گندم بپیچید. البته گزینه های بسیار دیگری نیز وجود دارد. سعی کنید برخی از سبزیجات خرد شده را در پوسته های مانیکوت بپیچید تا سالم باشند. این می تواند برای پرندگان کوچکتر در قالب برش های کوچکتر ارائه شود و همچنین پرندگان بزرگتر نمی توانند آن ها را کامل بخورند، بلکه می توانند با آن بازی کنند. این غذاها می توانند برای استفاده در آینده ساندویچ پیچ و منجمد شوند.

تغذیه طوطی

4- تغذیه طوطی با برش های میوه

تیکه های موز یا هر میوه سالم دیگری را در آجیل خرد شده یا نارگیل خشک شده بغلتانید. یک قاچ انبه یا حتی تیکه ای سیب لایه شده برای پرنده تان سرگرم کننده و سالم خواهد بود. این یک اسباب بازی خوب است که پرنده می تواند در بین پاهای خود نگه داشته و از آن لذت ببرد. غذاهای سالم می توانند برای آنها سرگرم کننده باشند.

یک اسباب بازی کبابی از سبزیجات بسازید

کباب گیاهی بسازید. یک سیخ کباب ضد زنگ تهیه کنید و تکه های خرد شده کدو سبز، کلم سبز یا برگ های سبز کاهو، هویج یا فلفل سبز یا هر سبزی دیگری که می خواهید، انتخاب کرده و آن ها را از قفس پرنده آویزان کنید. اینها همچنین می توانند در یک افزودنی سالم خرد شده مانند آجیل یا نارگیل غلطانده شوند.

تغذیه طوطی

6- تغذیه طوطی با میوه ها و سبزیجات خشک شده

سعی کنید برخی از سبزیجات را خشک کنید. مواد غذایی را در خشک کن و یا به سادگی در پایین ترین طبقه فر خشک کنید. سبزیجات را زیر نظر بگیرید و گاهی اوقات آن ها را بر عکس کنید تا خشک شوند. کلم کاملا مناسب این کار است و چیپس های حاصل خوشمزه هستند! میوه و سبزیجات خشک شده، یک بسته سلامتی فوق العاده را به دلیل چگالی بالای مواد مغذی موجود برای شما به ارمغان می آورند.

تغذیه طوطی

پرنده خود را به شام دعوت کنید

پرندگان خود را برای پیوستن به شما برای شام دعوت کنید. یک ورق روی زمین یا روی میز قرار دهید و از غذاهای سالم طوطی بخورید. پرندگان اغلب می خواهند آن چه را که شما می خورید، بخورند و از شما یاد بگیرند. خوردن این غذاهای سالم در مقابل آنها به آنها آموزش می دهد که اگر شما آن غذا را دوست دارید، پس باید خوب باشد. این یک راه عالی برای تحریک پرنده است تا چیز جدیدی را امتحان کند.

پرندگان در حیات وحش به وسیله مشاهده والدین خود یاد می گیرند که چه چیزهایی را باید بخورند. از این طریق پدر و مادر به آنها یاد می دهند چه غذاهایی را باید بخورند و از چه چیزهایی باید اجتناب کنند. مشاهده شما در حین خوردن برخی از سبزیجات سالم، ممکن است آنها را تشویق به خوردن کند.

تغذیه طوطی

8- تغذیه طوطی با سوشی

سوشی سبزیجات و یا میوه ​​یک شام سرگرم کننده برای آنها خواهد بود. برای پخت آن می توانید از کاهو، کلم و یا کلم برگ استفاده کنید یا به سادگی فقط با استفاده از برنج قهوه ای پخته یا برنج وحشی آنها را تهیه کنید. مانند یک آشپز سوشی، برگ های سبزی را در پایین و به صورت نواری قرار دهید. به راحتی آن را با کوینو پخته یا گندم پخته شده لایه بندی کنید.

می توانید برای این کار هر دانه سالمی را به کار ببرید. شما همچنین می توانید خلال هویج یا کدو سبز و برش های میوه، مانند پاپایا، انبه، موز، گل کلم خرد شده یا کلم بروکلی را نیز اضافه کنید. از تازه ترین، در دسترس ترین و سالم ترین محصولات استفاده کنید.

تغذیه طوطی

مقداری دانه فلفل قرمز را برای طعم دادن تهیه کنید. آن را محکم رول کنید و سوشی خود را در یک روغن سالم مانند روغن دانه کتان، زیتون و یا دانه کنجد بغلتانید. آن ها را قطعه قطعه کنید و ببینید که پرنده ها درباره آن ها چه فکری می کنند.

اگر ایده های جدیدی برای ارتقا اشتهای پرندگان و سالم تر کردن تغذیه طوطی دارید، حتما با کاربران دکتر سلام به اشتراک بگذارید. همچنین دکتر سلام پیشنهاد می کند بیماری های طوطی و پرندگان خانگی را حتما مطالعه کنید.


آیا با درمان های خانگی بیماری سگ خانگی آشنایی دارید؟ اگر سگتان دچار یک بیماری خاصی شد، می دانید چگونه می توانید بیماری سگ تان را تسکین دهید. برخی از داروهای خانگی شامل واکسن ها، آلوئه ورا برای کمک های اولیه، روغن کرچک، آب لیمو و بسیاری از مواد مشابه، برای درمان سگ، به راحتی و در اشکال مختلف قابل دسترس هستند. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی درمان های خانگی بیماری سگ های خانگی خواهیم پرداخت.

بیماری سگ های خانگی

سگ ها ممکن است از زخم های بد، مشکلات ادراری و اختلالات شکمی مانند یبوست یا حتی سردرد رنج ببرند. در چنین شرایطی، باید سریع دست به کار شوید. باید بدانید که داروهای خانگی ای که ممکن است شما را برای رفع بیماری سگ تان یاری می کنند، چه هستند. بعضی از داروها ممکن است شامل واکسیناسیون باشند، که قبل از تزریق آن ها باید با دامپزشک درباره آن صحبت کنید.

بیماری سگ

سگ ها اولین عشق دوستداران سگ هستند، بنابراین وظیفه آنها آشنایی با روش های مختلف درمان خانگی است که حیوانات خانگی ممکن است در زمان های مختلف به آن ها نیاز داشته باشند. مشکل سگ ها این است که آنها تقریبا هر شیئی را که مانند یک استخوان یا یک اسباب بازی خاص به نظر می رسد، می خورند. در بعضی موارد، سگ ها ممکن است با دیگر سگ ها دعوا کنند و نیاز به واکسیناسیون فوری داشته باشند. حتی بعضی از سگ ها آلرژی دارند. برنامه های درمان خانگی حیوانات اغلب برای سگ ها مفید است. اکنون، بیایید حقایق مربوط به درمان های خانگی مختلف را که بخش مهمی از مراقبت از حیوانات خانگی است را بررسی کنیم.

درمان های خانگی برای بیماری سگ

درمان های خانگی برای بیماری سگ عبارتند از:

بیماری سگ

یبوست

سگ ها وقتی از یبوست رنج می برند غالبا رفتارهای غیر عادی از خود بروز می دهند. آنها ممکن است به طور غیر معمول به داخل و خارج خانه بدوند و همچنین به چیزهای مختلف چنگ بزنند. هنگامی که مطمئن شدید که سگ از یبوست رنج می برد، باید بر روی رژیم غذایی او کار کنید. افزودن روغن گیاهی به رژیم غذایی آنها یک گزینه عالی است. شما همچنین می توانید برخی از سبوس ها را به رژیم غذایی او اضافه کنید که قطعا یبوست را کاهش می دهد. اگر به او یک رژیم غذایی مفید داده شود، سگتان به سرعت بهبود مییابد.

عفونت گوش یکی از انواع  بیماری سگ های خانگی

عفونت گوش یک مشکل بسیار سخت است که ممکن است حیوان خانگی شما با آن مواجه شود. آنها تمایل به دراز کشیدن بر روی زمین دارند و حرکات غیر طبیعی انجام می دهند، احتمالا سعی می کنند سرشان را به سطوح غیر معمول بمالند. بهترین درمان برای عفونت گوش، مواد شیمیایی مانند اسید استیک (سرکه) است. سرکه را به آرامی روی غضروف بیرونی گوش بریزید. همچنین ضد عفونی کننده هایی در بازار هستند که برای پیشگیری از عفونت گوش یا درمان گوش مفیدند.

بیماری سگ

انواع بیماری سگ مرتبط با ادرار

به غیر از اختلالات طبیعی، مشکلات دیگری مانند سنگ های مثانه نیز وجود دارد که نباید هرگز آن ها را نادیده بگیرید. بنابراین، اگر می دانید که حیوان خانگی شما از سنگ مثانه رنج می برد، باید بلافاصله اقدامات مناسب را انجام دهید. شایع ترین علامت این اختلال این است که در هنگام ادرار، در ادرارش خون یا مشکل دیگری وجود دارد. اگر متوجه شدید که حیوان خانگی شما از مشکلات ادراری رنج می برد، باید از یک دامپزشک کمک بگیرید. برای تایید اختلالات مختلف، آزمایش های خاصی از جمله ادرار و کشت ادرار، وجود دارد که در خانه انجام نمی شود. این آزمایشات دلیل رنج بردن حیوان خانگی تان را مشخص می کند.

استفراغ

معمولا استفراغ با اختلالات اسهال همراه است، بنابراین یک درمان مشابه می تواند برای استفراغ نیز استفاده شود. سعی کنید غذای تند به سگ ندهید زیرا ممکن است باعث خارش و احتمال بیرون آمدن محتویات معده شود.

بیماری سگ

درمان بیماری سگ مرتبط با وجود کک

کک ها واقعا برای انسان ها و حتی بیشتر از آن برای سگ ها آزار دهنده هستند! تحریک ناشی از این حشرات می تواند حیوان خانگی شما را به میزان زیادی تحریک کند. داروهای خاصی مانند پردنیزون و کورتیکواستروئید در بازار وجود دارد که به طور گسترده ای برای از بین بردن این آفات آزار دهنده استفاده می شود. درمان خانگی ای به غیر از تمیز نگهداشتن خانه تان، برای رهایی از دست کک ها وجود ندارد.

مشکلات اسهال

داروهای خانگی ای که برای مشکلات اسهال استفاده می شوند عبارتند از: خوردن مقدار زیاد فیبر توسط حیوان خانگی. فیبر دارای ویژگی بسیار خوبی به منظور جذب آب از بدن است، در نتیجه در چنین شرایطی میتواند یک درمان خوب باشد.

بیماری سگ

بیماری سگ های خانگی ناشی از عفونت قارچی

عفونت قارچی نوعی از عفونت پوستی است که توسط قارچ های مخصوص بر روی پوست بدن یا پوست سر ایجاد می شود. عفونت قارچی به عنوان یک ضایعه قرمز رنگ ظاهر می شود. بدترین چیز این است که باعث خارش شدید می شود، بنابراین حیوانات خانگی شما بسیار اذیت می شوند. درمان این مشکل این است که حیوان خانگی تان را ضد عفونی کنید. داروهای خوراکی موجود در بازار مانند Griseofulvin و Itraconazole نیز وجود دارد که می تواند به پیشگیری و درمان این عفونت قارچی کمک کند.

بیماری سگ

این ها فقط برخی از راه هایی هستند که می توانید در مواردی که حیوان خانگی شما از اختلالات فوق رنج می برد انجام دهید. به عنوان پیشگیری، شما باید از یک رژیم غذایی مناسب برای حیوانات خانگی خود استفاده کنید تا او از تمام این مشکلات در یک زمان رنج نبرد. شما باید محیط اطراف شان را پاکیزه نگه دارید، زیرا این امر به کاهش تعداد حملات قارچ ها، کک ها و سایر حشرات کمک می کند. همچنین باید یک دامپزشک، سگ شما را ماهی یکبار و به طور منظم معاینه کند.


تغذیه پرندگان می تواند با دادن چند جایزه سالم تر شود. به اشتراک گذاشتن یک وعده غذایی با پرنده تان می تواند تجربه ای فوق العاده باشد، اما آیا می دانید که این کار می تواند سلامت حیوان خانگی شما را نیز به همراه داشته باشد؟ در بسیاری از رژیم های مخصوص پرنده ها، ویتامین ها و مواد معدنی خاصی وجود دارد که پرندگان نیاز دارند، که این مواد مغذی می تواند آن ها را به سمت یک وضعیت سلامتی جدی هدایت کند. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام در مورد تغذیه پرندگان صحبت خواهیم کرد.

تغذیه پرندگان

تغذیه پرندگان خانگی با یک رژیم غذایی سالم کاری هزینه بر یا زمان بر نیست. هنگامی که احساس می کنید که پرنده تان سزاوار یک جایزه ویژه است، سعی کنید یکی از این گزینه های سالم و آسان را که با طعم خوب و مواد مغذی مفید درست شده اند، برای آن ها آماده کنید.تغذیه پرندگان خانگی

تغذیه پرندگان خانگی با میوه ها

انبه، انار، موز، سیب، می تواند جزو انتخاب های شما باشد و به این نیز بستگی دارد که پرنده تان کدام را ترجیح می دهد. فقط هر گونه میوه ای که تصور می شود که برای رژیم غذایی پرنده تان مناسب است، انتخاب کنید. میوه یک منبع شگفت انگیز از ویتامین ها است و پر از مزه و ارزش غذایی می باشد. این یکی از انتخاب های مورد علاقه در میان اکثر پرندگان خانگی و گزینه ای مناسب برای تغذیه پرندگان خانگی است. چند ساعت بعد از سرو هر وعده غذایی برای پرنده تان، باقیمانده آن ها را دور بریزید. این کار مانع رشد باکتری در قفس پرنده می شود. با این حال، این کار برای انگور نیاز نیست.

تغذیه پرندگان خانگی

لوبیا

لوبیا یک منبع فوق العاده از پروتئین گیاهی است که هم برای شما و هم پرنده تان خوب هستند! لوبیا همچنین منبع منحصر به فردی از فیبر برای پرنده تان است که کمک می کند تا سیستم گوارش خود را بهبود بخشد. سعی کنید سوپ لوبیا بدون چاشنی بپزید. اجازه دهید تا لوبیا ها خنک شوند و سپس یک ظرف کوچک از آن را جلوی پرنده خود بگذارید. احتمالا این خوراکی سریعا مورد علاقه دوست کوچک شما واقع می شود. به یاد داشته باشید که هرگز لوبیا خام را به پرنده خود ندهید زیرا ممکن است سمی باشد. حتما آن ها باید پخته شوند.

تغذیه پرندگان خانگی

تغذیه پرندگان خانگی با جوانه ها

آیا شما وجود جوانه در سالادتان را دوست دارید؟ پرنده شما هم آنها را دوست دارد! یادگیری تهیه جوانه در آشپزخانه دشوار نیست! اطمینان حاصل کنید که هر گونه جوانه ای را که به پرنده خود می دهید، کاملا شسته اید. برخی از آن ها ممکن است به علت قرارگیری در مسیر بین باغ و سوپرمارکت محلی شما با آفت کش ها تماس داشته باشند و شما قطعا نمی خواهید که این سموم را به حیوان خانگی خود منتقل کنید. کاشت جوانه یک راه سالم برای تغذیه و خوراندن مواد مغذی به پرنده تان می باشد.

تغذیه پرندگان خانگی

سبزیجات

پرندگان وحشی در زیستگاه های طبیعی خود به انواع مختلفی از سبزیجات دسترسی دارند، بنابراین این تنها به این معنی است که سبزیجات تازه برای پرندگان خانگی هم مفید هستند. دفعه بعدی که بروکلی ها، و یا سبزیجات کاملا شسته شده را برای خود سرو می کنید، مقداری از آن را به پرنده تان پیشنهاد دهید. دیگر موارد مورد علاقه آن ها، هویج، کلم، سبزیجات ریشه دار و نخود هستند.

تغذیه پرندگان خانگی

پاستا گزینه مفیدی برای تغذیه پرندگان خانگی

مهم نیست که پخته یا خام باشند، پرندگان عاشق ماکارونی هستند. ماکارونی چیز خوبی است زیرا پر از انرژی و کربوهیدرات است! سعی کنید چند قاشق غذا خوری را همراه با سبزیجات بپزید و هنگامی که خنک شد آن را به پرنده تان بخورانید. اگر حیوان خانگی تان پاستا ترد را ترجیح می دهد ، ظرف او را با چند ماکارونی خام همراه با یک کره مهره ای برای یک میان وعده سرگرم کننده و خوشمزه پر کنید.

تغذیه پرندگان خانگی

نان

تمام نان های سبوسدار خوش طعم هستند و همچنین آن ها منبع شگفت انگیزی از فیبر هستند. سعی کنید نان های کوچک را به عنوان یک پاداش برای رفتار خوب پرنده تان به او بدهید. نان های تست صبحانه، یک وعده صبح گاهی خوشمزه را به پرنده تان هدیه می دهند.

تغذیه پرندگان خانگی

تغذیه پرندگان حیوانی با ذرت بو داده

باور کنید یا نه، بسیاری از پرندگان خانگی از خوردن پاپ کورن لذت می برند. شما می توانید پرنده خود را با ذرت خام یا بو داده تغذیه کنید. اگر شما می خواهید که ذرت خام را برای پرنده خود سرو کنید، آن ها را قدری، در آب جوش بجوشانید تا اندکی نرم شوند. اگر می خواهید که برای پرنده خود ذرت بو داده درست کنید، آن ها را با مقدار کمی پودر نارگیل ترکیب کنید. اطمینان حاصل کنید که هرگز به پرنده خود ذرت بو داده آماده شده در مایکروفر را ندهید. این گونه ها دارای چربی و نمک بسیار زیاد هستند که می تواند به سلامت حیوانات شما آسیب برساند.

تغذیه پرندگان خانگی

دانه غلات

کشاورزان دانه های غلات، اغلب از حمله گروهی پرندگان به زمین هایشان برای خوردن دانه ها، شکایت می کنند. یک گروه گرسنه از پرندگان می توانند زمین پر از دانه ای را در کسری از زمان خالی کنند. دانه ها مغذی هستند و بسیار برای تغذیه پرنده ها مناسب می باشند. آنها ارزش های غذایی ای را ارائه می دهند که بعضی از مواد غذایی دیگر نمی توانند جای آن ها را بگیرند. دانه های کامل یک منبع عالی از پروتئین های ضروری هستند؛ به کربوهیدرات های مفید نیز باید اشاره شود. سعی کنید به پرنده هایتان، کوینو یا دانه سرخ شده بخورانید و خوردن دیوانه وار آن ها را تماشا کنید!

تغذیه پرندگان خانگی

تغذیه پرندگان خانگی با آجیل

آجیل برای پرنده تان بسیار مفید است. به طور خاص، گردو، دارای ویژگی های تغذیه ای زیادی است که در سایر آجیل ها یافت نمی شود. آجیل بسیار خوشمزه است و بسیاری از پرندگان آنها را به عنوان غذاهای ویژه ستایش می کنند. آجیل ها اسباب بازی های طبیعی خوبی هستند. بسیاری از پرندگان زمان خود را صرف باز کردن پوسته آجیل ها به وسیله منقارشان می کنند. همیشه اطمینان حاصل کنید که هر آجیلی که به پرنده تان می دهید تمیز و بی نمک است. آجیل را می توان برای مدت طولانی نگه داری کرد. لازم به ذکر است بعضی از گونه های طوطی با خوردن بادام زمینی، دچار آلرژی می شوند و خود را می خارانند. در نتیجه شروع به کندن پرهایشان می کنند. اگر متوجه چنین علائمی در پرنده خود شدید، به او بادام زمینی ندهید.

تغذیه پرندگان خانگی

فلفل

اگرچه بسیاری از انسان ها با خوردن فلفل تند مشکل دارند، اما پرندگان می توانند از آن ها استفاده کنند. به نظر می رسد که برخی از دوستان پرنده ما دارای گیرنده های تشخیص طعم تند فلفل نیستند. سعی کنید به حیوان خانگی خود، فلفل چیلی تازه یا فلفل موزی بخورانید و یا از طریق طعم دار کردن دانه، آن ها را به پرنده بخورانید.


با فواید ویتامین B12 آشنایی دارید؟ آیا می دانید چه تاثیراتی بر روی عملکرد بدنتان می گذارد؟ ویتامین B12، که به عنوان کبالامین نیز شناخته می شود، یک نوع ویتامین ضروری است که بدن شما به آن نیاز دارد، اما قادر به تولید آن نیست. این ویتامین به طور طبیعی در فرآورده های حیوانی یافت می شود، اما می تواند به غذاهای خاصی اضافه شود و حتی به صورت مکمل یا تزریق خوراکی نیز موجود است. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به 9 مزیت سلامتی ویتامین B12 که همگی بر پایه علم هستند، اشاره می کنیم.

عملکرد ویتامین B12 در بدن

ویتامین B12 وظایف زیادی را در بدن شما به عهده دارد. به عملکرد طبیعی سلول های عصبی شما کمک می کند و برای تشکیل سلول های قرمز خون و سنتز DNA مورد نیاز است. برای اکثر افراد بزرگسال، مقدار 2.4 میکروگرم به صورت روزانه توصیه می شود، اگرچه این مقدار برای زنان باردار یا زنانی که به کودک خود شیر می دهند، بیشتر است. این ویتامین باعث افزایش انرژی و بهبود حافظه شده و به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک می کند.

ویتامین B12

فواید ویتامین B12

به تشکیل سلول های قرمز و پیشگیری از کم خونی کمک می کند

این ویتامین نقش مهمی در تولید گلبول های قرمز در بدن شما دارد. سطح پائین ویتامین B12 باعث کاهش تشکیل سلول های قرمز خون شده و مانع از رشد آنها می شود. گلبول های قرمز سالم، کوچک و گرد هستند، در حالی که بر اثر کمبود ویتامین B12، گلبول ها بزرگتر شده و معمولا بیضی شکل می شوند.

با توجه به شکل بزرگ و نامنظمی که دارند، گلبول های قرمز قادر به حرکت از مغز استخوان به سمت جریان خون با سرعت مناسب نیستند که همین باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود. هنگامی که کم خون و ضعیف هستید، بدن شما به اندازه کافی، گلبول قرمز ندارد تا اکسیژن را به اندام های حیاتی بدنتان انتقال دهد. این وضعیت می تواند علایمی مانند خستگی و ضعف را در شما به وجود بیاورد.

از برو نقایص مادرزادی، می تواند پیشگیری کند

مقدار ویتامین B12 مناسب و کافی، برای گذراندن دوره بارداری سالم، مورد نیاز می باشد. مطالعات نشان می دهند که مغز و سیستم عصبی جنین باید به اندازه کافی ویتامین B12 را از مادر بگیرد تا به درستی رشد کند.

کمبود این ویتامین در مراحل اولیه حاملگی ممكن است خطر نقایص مادرزادی، مانند نقص لوله عصبی را افزایش دهد. علاوه بر این، کمبود ویتامین B12 در مادر نیز ممکن است به زایمان زودرس یا سقط جنین بیانجامد.

یک مطالعه نشان داد زنانی که سطح ویتامین B12 آنها کمتر از 250 میلیگرم در دسی لیتر می باشد، در مقایسه با افرادی که به اندازه کافی این ویتامین را دارا هستند، سه برابر بیشتر، نوزادانی را با نقایص مادرزادی، به دنیا می آورند.

زنانی که با کمبود ویتامین B12 مواجه هستند و سطوح این ویتامین در آنها پائین تر از 150 میلیگرم در دسی لیتر است، در مقایسه با زنانی که سطح ویتامین B12 در آنها، بالای 400 میلیگرم در دسی لیتر می باشد، 5 برابر بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.

ویتامین B12

به سالم ماندن استخوان ها کمک کرده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند

حفظ کردن سطح کافی و مناسب ویتامین B12 می تواند به سلامت استخوان های شما کمک کند. مطالعه ای که بر روی بیش از 2500 بزرگسال انجام شد، نشان داد افرادی که با کمبود ویتامین B12 روبرو بودند، تراکم مواد معدنی استخوانی کمتری نسبت به حد نرمال داشتند.

استخوان هایی با تراکم معدنی کم به مرور زمان حساس و شکننده شده و منجر به افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شوند. مطالعات دیگری نیز انجام گرفته که نشان می دهد بین کمبود این ویتامین و فقر سلامت استخوان ها و پوکی استخوان به ویژه در زنان، ارتباط وجود دارد.

از خطر ابتلا به ضایعه دژنراسیون ماکولا (نوعی مشکل بینائی) می تواند جلوگیری کند

دژنراسیون ماکولا نوعی بیماری چشمی است که عمدتا بر روی دید مرکزی شما تاثیر می گذارد. نگه داشتن سطح ویتامین B12 در حد مناسب و کافی، می تواند از خطر دژنراسیون ماکولا که با سن در ارتباط می باشد، پیشگیری کند.

محققان معتقدند که مکمل ویتامین B12 باعث کاهش هموسیستئین می شود که نوعی اسید آمینه است که در جریان خون وجود دارد. افزایش سطح هموسیستئین با افزایش خطر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن افراد، همراه است.

مطالعه ای که بر روی 5000 زن که 40 سال یا بیشتر داشتند، انجام شد نشان داد که مکمل ویتامین B12 همراه با اسید فولیک و ویتامین B6 می تواند این خطر را کاهش دهد.

گروهی که این مکمل ها را به مدت هفت سال دریافت کردند، در مقایسه با افرادی که از داروهای مسکن استفاده کردند، کمتر به این ضایعه مبتلا شدند. خطر ابتلا به هر بیماری در آنها 34٪ پایین تر بود، در حالی که ابتلای آنها به انواع شدیدتر بیماری ها، 41٪ کمتر بود. در نهایت، مطالعات بیشتری برای درک نقش ویتامین B12 در ترویج سلامت بینایی و جلوگیری از دژنراسیون ماکولا، لازم است.

ویتامین B12

علائم و حالت های افسردگی را بهبود می بخشد

ویتامین B12 باعث بهبود یافتن خلق و خوی شما می شود. اثر ویتامین B12 بر روی خلق و خو هنوز به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، این ویتامین، نقش مهمی در سنتز و متابولیسم سروتونین که یک ماده شیمیایی برای تنظیم خلق و خو است، دارد.

بنابراين، کمبود ويتامين B12 منجر به کاهش توليد سروتونين می شود که ممکن است موجب افسردگی شود. مطالعات انجام گرفته استفاده از مکمل های ویتامین B12 را برای بهبود علائم افسردگی در افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه هستند، مورد تائید قرار می دهد.

بر روی افرادی که افسردگی و سطح پائین ویتامین B12 داشتند، مطالعاتی انجام گرفت که نشان داد گروهی که همزمان از داروهای ضدافسردگی و ویتامین B12 استفاده می کنند، در مقایسه با گروهی که فقط داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند، علائم در آنها زودتر بهبود یافت.

مطالعه دیگری نشان داد که کمبود ویتامین B12، دو برابر بیشتر خطر ابتلا به افسردگی را تشدید می کند. علاوه بر این، سطوح بالای این ویتامین با روند درمانی بهتر و افزایش احتمالی بهبود اختلال افسردگی، مرتبط می باشد.

اگر چه مکمل های این ویتامین ممکن است به بهبود خلق و خو و درمان افسردگی در افراد مبتلا به کمبود این ویتامین کمک کند، اما در حال حاضر، تحقیقات گویای این موضوع نیست که آیا مصرف این مکمل ها در افرادی که سطح طبیعی ویتامین B12 دارند، نیز تاثیر مشابهی دارند یا خیر.

 با پیشگیری از مرگ نورون های عصبی، باعث تقویت مغز می شود

کمبود این ویتامین با کاهش حافظه، به ویژه در افراد مسن، ارتباط دارد. این ویتامین می تواند نقش مهمی در پیشگیری از ضعیف شدن (آتروفی) مغز ایفا کند که بر اثر از دست دادن نورون ها در مغز بروز می کند و اغلب باعث کاهش حافظه و یا زوال عقل می شود.

مطالعه ای که در افراد مبتلا به زوال عقل زودرس انجام شد، نشان داد که ترکیبی از مکل های ویتامین B12 و اسید های چرب امگا 3، پیشرفت زوال عقل را آهسته می کنند.

مطالعه دیگری نشان داد که سطح ویتامین B12 حتی کمتر از حد طبیعی، باعث عملکرد ضعیف حافظه می شود در نتیجه، مصرف مکمل این ویتامین می تواند حتی در صورت عدم تشخیص بالینی، حافظه را بهبود بخشد.

تحقیقات بیشتری برای به دست آوردن نتایجی مبنی بر تاثیر مکمل های ویتامین B12 بر حافظه و عملکرد شناختی مغز، لازم است.

ویتامین B12

انرژی شما را افزایش می دهد

مکمل های ویتامین B12 به عنوان یک محصول انرژی زا، باعث افزایش انرژی شما می شوند. تمام ویتامین های گروه B در تولید انرژی بدن شما نقش مهمی ایفا می کنند، اگرچه لزوما خود، انرژی تولید نمی کنند.

در حال حاضر هیچ شواهد علمی که نشان دهد مکمل های ویتامین B12 قادر به افزایش سطح انرژی در افرادی که سطح کافی این ویتامین را دارند، وجود ندارد. از آنجا که ویتامین B12 محلول در آب است، بدن شما نمی تواند مقدار اضافی آن را ذخیره کند و هنگامی که ادرار می کنید، مقدار اضافی این ویتامین از بدن شما دفع می شود.

از سوی دیگر، اگر به طور قابل توجهی، کمبود ویتامین B12 دارید، مصرف مکمل این ویتامین یا افزایش مصرف آن، احتمالا سطح انرژی شما را بهبود می بخشد. در واقع، یکی از شایع ترین نشانه های اولیه کمبود ویتامین B12 ،خستگی یا کمبود انرژی است.

با کاهش هوموسیستئین، باعث بهبودی سلامت قلب شما می شود

افزایش سطح هموسیستئین، که شایع ترین اسید آمینه موجود در خون می باشد، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است. کمبود میزان ویتامین B12، سطح هموسیستئین شما را افزایش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که ویتامین B12 موجب کاهش سطح هوموسیستئین می شود که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. با این حال و در حال حاضر، هیچ شواهد علمی برای تایید اینکه آیا مکمل های ویتامین B12 در این مورد موثر هستند یا خیر، وجود ندارد. بنابراین، تحقیق بیشتری برای درک رابطه بین مکمل ویتامین B12 و سلامت قلب، لازم و ضروری است.

ویتامین B12

کمک به داشتن مو، پوست و ناخن سالم

با توجه به نقش ویتامین B12 در تولید سلول ها، دارا بودن مقدار کافی این ویتامین برای تقویت مو، پوست و ناخن ها مورد نیاز است.

در واقع، سطح پائین ویتامین B12 می تواند باعث بروز علائم مختلف پوستی شود، از جمله: افزایش تجمع رنگدانه ها در بافت ها (هایپرپیگمنتیشن)، تغییر رنگ ناخن، تغییرات مو، ویتیلیگو (از دست دادن رنگ در قسمت هایی از پوست) و تورم مخاط دهان (ورم و ترک خوردن گوشه های دهان)

مصرف مکمل های ویتامین B12، در افراد مبتلا به کمبود این ویتامین، علائم پوستی را کاهش می دهد. با این حال، اگر تغذیه خوبی داشته باشید و کمبود ویتامین B12 نداشته باشید، بعید به نظر می رسد که پوست، ناخن و مو سالم و قوی نداشته باشید.

چه کسانی با کمبود ویتامین B12 مواجه هستند؟

تخمین زده می شود 6٪ افراد که در حدود 60 سال یا بیشتر دارند، با کمبود ویتامین B12 روبرو هستند، در حالی که مقدار این ویتامین در 20٪ از آنها، در حد کم یا طبیعی و یا سر مرز است.

کمبود ویتامین B12 به یکی از دو روش زیر ممکن است رخ دهد: یا رژیم غذایی شما فاقد مقادیر کافی از ویتامین B12 است و یا بدن شما قادر به جذب کامل این ویتامین از غذاهایی که می خورید، نیست.

ویتامین B12

کسانی که در معرض خطر کمبود ویتامین B12 هستند عبارتند از:

 • افراد سالمند
 • افراد مبتلا به اختلالات دستگاه گوارشی مانند بیماری کرون یا بیماری سلیاک
 • کسانی که جراحی دستگاه گوارشی داشته اند، مانند عمل جراحی حذف قسمتی از معده یا روده کوچک به منظور کاهش وزن یا برش قسمتی از روده
 • افرادی که رژیم گیاهی سختی را دنبال می کنند و از فرآورده های گوشتی استفاده نمی کنند
 • افرادی که برای کنترل قند خون خود از داروی متفورمین استفاده می کنند
 • کسانی که از پمپ پروتون برای مهار سوزش سر دل خود استفاده می کنند

در بسیاری از افراد مسن، ترشح اسید هیدروکلریک در معده کاهش می یابد و همین موضوع باعث کاهش جذب ویتامین B12 می شود. اگر بدن شما در جذب ویتامین B12 مشکل داشته باشد، پزشک تزریق داخل عضلانی ویتامین B12 را توصیه می کند تا سطح این ویتامین، افزایش پیدا کند.

ویتامین B12 فقط به صورت طبیعی در محصولات حیوانی یافت می شود. گرچه برخی از شیر ها یا دانه های گیاهی ممکن است با ویتامین B12 تقویت شده باشند، اما رژیم های گیاهی غالبا مقدار محدودی از این ویتامین را شامل می شوند و مردم بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین B12 قرار می گیرند.

اگر یک رژیم سالم و متنوع داشته باشید، پیشگیری از کمبود ویتامین B12 کار راحت و آسانی است. با این حال، اگر فکر می کنید که ممکن است در معرض خطر کمبود این ویتامین هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

از کمبود ویتامین B12 اغلب با تزریق دهانی یا عضلانی میتوان جلوگیری کرد.

ویتامین B12

سخن آخر

ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است که باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها به دست آورید. این مسئولیت بر عهده بدن می باشد و می تواند سلامت شما را از راه های مختلفی از قبیل جلوگیری از نقص مادرزادی، حمایت از سلامت استخوان، بهبود خلق و خو و حفظ پوست و موی سالم، تامین کند.

جذب ویتامین B12 به میزان لازم از طریق رژیم غذایی بسیار سخت است. با این حال، اگر شما در تلاش برای به دست آوردن یا جذب مقدار کافی این ویتامین هستید، مصرف مکمل ها، روشی ساده برای افزایش مصرف ویتامین B12 می باشد.

آخرین دیدگاه‌ها

  پیوندها

  دسته‌ها